gnidrologs ([info]gnidrologs) rakstīja,
@ 2020-07-30 10:38:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
"kad atcēla verdzību, kompensācijas izmaksāja nevis vergiem, bet to īpašniekiem"

Yes, indeed. Baltie cilvēki atcēla verdzību un izmaksāja citiem baltajiem cilvēkiem izpirkuma maksu, lai tas notiktu. Maksa tika ņemta jau atkal, no ierindas balto cilvēku nodokļu naudām. Alternatīva būtu bijusi kāda? Nošaut visus vergturus?


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]brookings
2020-07-30 11:01 (saite)
"To finance the payments, the British government took on a £15 million loan, finalised on 3 August 1835, with banker Nathan Mayer Rothschild and his brother-in-law Moses Montefiore. The money was not paid back by the British taxpayers until 2015."

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2020-07-30 11:11 (saite)
Oy vey!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2020-07-31 00:49 (saite)
Tās kompensācijas jau ir tādas pašas, kā, piemēram, Latvijā samaksāja cukurfabriku īpašniekiem, kad ES pavēlēja tās slēgt. Arī pēc loģikas vislielākie cietēji bija strādnieki, kas tur bija nodarbināti, nevis uzņēmuma īpašnieki. Bet nu tomēr bez uzņēmējiem jau nekas nevar attīstīties, un ja mainot likumus viņiem jācieš zaudējumi, tad kompensācijas ir pamatotas.

Loģiski liek domāt, ka arī bijušajiem vergiem vajadzēja kaut ko kompensēt. Nezinu, kā tur bija. Varbūt tas, ka tolaik visi parastie cilvēki, ieskaitot brīvos strādniekus, bija pilnīgi nabagi. Bija pat rakstīts, ka pēc verdzības atcelšanas daudziem bijušajiem vergiem dzīves apstākļi pasliktinājās, jo viņiem viss bija pašiem jāpērk – paika, miteklis utt. Agrāk par to visu parūpējās īpašnieki un dažkārt pat nodrošināja labākus apstākļus, nekā varēja atļauties parastie strādniekiem, kurie maksāja algu. Nesaku, ka tas bija pareizi, bet ja skatās šādā vēstures kontekstā, tad tie lēmumi šķiet diezgan loģiski.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-07-31 01:00 (saite)
Šis liek arī atcerēties, ka pēc PSRS sabrukumu mums izsniedza kaut kādus vaučerus vai pajas (neatceros, kā tos sauca – es savējos atdevu brālim, lai viņš varētu dzīvokli privatizēt). Laikam rēķināja pēc nodzīvotu gadu skaita. Un tai pašā laikā tas bija tikai dzīvajiem, es piemēram, nevarēju saņemt mantojumā par savu vectēvu, kurš tad jau bija miris.

Tāpēc visa šī ņemtne, kā tur bija ar tiem vergiem senā pagātnē ir neauglīga, jo šodien ir iespējas un brīvības. Varbūt arī mazāk jādomā par to, kā sadalīt lietas, un vairāk par to, kā tās saražot, ja kādam pietrūkst. Ne velti man patīk Īlona Maska teiktais – ja mēs neražojam lietas, tad mums nav nekādu lietu.
https://www.youtube.com/watch?v=7XsDIwlditU

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2020-07-31 01:21 (saite)
Tās nebija kompensācijas. Vergi tika nopirkti, lai varētu viņus palaist brīvībā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-07-31 01:26 (saite)
Oki.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?