extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2015-04-22 19:31:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Atul Gawande
[info]snorkes ieteiktais Atuls Gavande tomēr ir ģēnijs. Labi saprotu, kāpēc Prospect Magazin viņu ir pasludinājis par vienu no 2015. gada 10 ievērojamākiem domātājiem. Atšķirībā no citiem vizionāriem vai kontroversiālu teoriju un filozofiju paudējiem, viņš vienkārši pastāsta par savu medicīnas praksi un ap ko pašreiz medicīnā lietas grozās. Un šīs lietas ir tik ļoti ievērojamas un tik ļoti ārpus mūsu domāšanas, ka cilvēki tās vēl nav pa īstam aptvēruši, lai gan tās vienlaicīgi ir arī mūsu ikdiena. Tieši tāpēc ir vajadzīgs tāds Gavande, lai viņš ar savu literāro talantu mums to pateiktu, cik liels revolucionārs solis tas ir.

Ja mūsdienu medicīnas ievērojamais sasniegums bija Hipokrāta ideja, ka slimībām ir dabiski cēloņi, tad šodien medicīnas lielākais progress ir idejā, ka pacientiem ir tiesības izvēlēties ārstēšanu. Tas, ka šī ideja šķiet tik triviāla, neļauj cilvēkiem to pa īstam novērtēt cik fundamentāli būtiskā tā ir, un arī neievērot, cik bieži šīs tiesības tiek pārkāptas ne tikai formāli, bet arī mūsu attieksmē (piemēram, nosodot cilvēkus, kas atsakās no vakcinēšanās). Cilvēki var izdarīt nepareizas izvēles, un pat ārstiem reizēm var nebūt skaidrs, kāda ārstēšana (vai neārstēšana) ir ieteicamāka, tāpēc daudzi ar formālo pieeju apšauba, cik saprātīgi ir dot pacientiem šādas izvēles. Bet nekas cits medicīnā nevar dot cilvēkam lielāku cieņu, kā viņa tiesības pašam izlemt par savu dzīvi.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]wensdy
2015-04-22 23:29 (saite)
neesmu lasījusi, bet tās nav tikai tiesības kā tiesības, tā ir vispār konvencionālās medicīnas autoritārā objektivitāte, kas cilvēkiem atņem tiesības.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2015-04-22 23:49 (saite)
Jā, pacientam līdz šim daudz neviens neko neprasīja (nu tur ja neskaita finanšu aspektus vai prakstiskās iespējas). Kā ārsts izlēma, tā viss notika, un viss bija viņa autoritātes varā. Bet kas gan var būt lielāka autoritāte pār cilvēka dzīvi, kā pats cilvēks? It kā jau loģiski, bet tieši medicīnā tas nozīmē veselu paradigmas maiņu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]wensdy
2015-04-23 00:06 (saite)
Jā. Uz tavu jautājumu atbildot, var ātri nonākt līdz eitanāzijai ;)

Varbūt tevi varētu interesēt arī šī slavenā grāmata, nu, kaut vai sākuma nodaļas, par to autoritāti runājot - Anne Fadiman, The Spirit Catches You and You Fall Down.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2015-04-23 09:02 (saite)
Šis varētu būt vēl aktuālāks, tikai pietrūkst rakstnieka, kas to var pārvērst par literāru stāstu: http://www.delfi.lv/calis/jaunumi/maza-monika-atgriezusies-no-arvalstim-vecaki-ludz-albumina-nodrosinasanu.d?id=45875403

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?