extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2017-12-12 13:06:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Tiem, kas aizstāv psihoterapijas zinātniskumu, būtu jāsniedz piemēri, kādus tad rezultātus šī disciplīna ir sniegusi.

Ar medicīnu viss ir skaidrs – vakcīnas ir ļoti samazinājušas bērnu mirstību, diabētiķiem vairs nav jāmirst jauniem, tuberkuloze un citas infekcijas ir 99% ārstējamas, pat HIV var kontrolēt un nodzīvot garu mūžu, ja regulāri lieto dārgas zāles. Ir arī neatrisinātas problēmas – piemēram, vēža ārstēšana vairumā gadījumu, auto-imūnās slimības u.c.

Bet cik lieli panākumi ir psihoterapijai? Cik efektīvi tiek ārstētas trauksmes, depresijas, utt.? Šķiet, ka pašnāvību skaits nav būtiski mainījies un lielākās izmaiņas drīzāk ir saistītas ar sabiedrību, turklāt ar tendenci pieaugt pat rietumu valstīs.

Vai ir būtiski mainījies cilvēku laimes līmenis vai apmierinātība ar attiecībām? Diez vai.

Vienīgais, kas labi zināms ir antidepresanti. Bet pat farmakoterapijas efektivitāte ir ļoti zemā līmenī salīdzinājumā ar pārējām zālēm, turklāt antidepresantiem ir ļoti spēcīgs placebo efekts.

Nenoliedzami, gešstalterapijas u.s. iespējams strādā zināmā līmenī. Droši vien tāpat kā pagātnē cilvēki ar depresiju gāja uz grēksūdzi un tur bieži saņēma iedvesmu iet un un rakt tālāk. Tagad reliģijai ir mazāka nozīme, tāpēc mūsdienās cilvēki to aizstāj ar psihoterapeitiem. Bet nekas no šobrīd redzamā nešķiet īpaši zinātniski.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]scaramouche
2017-12-13 00:06 (saite)
Savukārt antidepresantiem ir visādi efekti. Nesaku, ka ārstē depresiju. Bet efekti ir tādi, kurus manas smadzenes kā placebo nespētu izdomāt.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2017-12-13 00:57 (saite)
Blakusefekti ir tie, kas bieži palīdz uzturēt placebo efektu. Jo ja tev iedod tukšas zāles, tad nekādu blakusparādību nav un pacients saprot, ka tās nav īstās zāles un nekāda uzlabojuma nebūs. Bet ja ir blakusparādības, tad ir īsta manta, un tad jau ir pienākums justies labāk.

Kas liek arī apšaubīt to, cik dubultakli ir antidepresantu klīniskie pētījumi, ja pacienti var ātri atkost, kādas zāles viņi saņem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?