extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2016-12-10 19:06:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Par globālo sasilšanu
Trauksme par to man šķiet ļoti līdzīgai tai, kādu cēla Maltuss, ka cilvēku skaita pieaugums pārsniegs pārtikas ražošanas iespējas. Formāli viņam bija taisnība pēc tā laika tehnoloģijām, bet tas ir pesimistisks skatījums uz cilvēku spējām.

Pirmkārt, modeļi, kas prognozē temperatūras pieaugumu, nav validēti. Var pieņemt, ka temperatūra celsies, bet par cik, to neviens skaidri nezina.

Otrkārt, vai izmaiņas būs tik negatīvas, kā tas tiek paredzēts? Ir jau slikti, ja jūras līmenim ceļoties, daļa zemes applūst, un ļaužu masām ir jāpārceļas. Bet tieši, cik slikti? Lielākajai daļai ir gadījies dzīvē pārcelties uz citu dzīves vietu, un parasti tas nozīmē atrast vēl labāku vai vismaz līdzvērtīgu mitekli. Tehnoloģiju attīstība var mainīt daudzus parametrus šajā sakarā.

Treškārt, un vissvarīgāk, ekonomiskie modeļi, kas paredz iespēju kaut ko mainīt šajā sakarā, visdrīzāk, ir pilnīgi garām. Ekonomistiem nav daudz veiksmes stāstu, it īpaši, ja tiek iesaistīti politiķi. Daudzi globāli projekti ar labiem nodomiem ir izgāzušies. Piemēram, eirozonas projekts Eiropas dienvidvalstīm ir radījis tikai problēmas. Ir bažas, ka tieši drakoniskās oglekļa kvotas var noslāpēt ekonomikas attīstību, kas var bremzēt jaunu tehnoloģiju atklāšanu, kas ļautu iegūt tīrāku enerģiju un vai citādi uzlabot dzīvi. Āķis ir tajā, ka atklājumus nevar ieplānot, tie rodas spontāni. Bet tam var radīt labvēlīgu augsni – universitātes utml., ko nevar izdarīt bez krietniem papildu līdzekļiem. Ne jau velti šobrīd visvairāk izgudrojumu nāk no Kalifornijas un citām vietām, kur cilvēki ir visbagātākie, nevis no Ķīnas vai Indijas, kur cilvēku ir visvairāk, taču vairums ir ļoti nabadzīgi.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]dunduks
2016-12-11 00:14 (saite)
Biotopi visvairāk dažadojās milzīgu Zemes fakapu rezultātā. Nu un biotopu dažādība pati par sevi nav nekas ne labs, ne slikts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2016-12-11 00:19 (saite)
Es to salīdzinu ar valodas dažādību. Te bija minēts, ka no 5000 valodām uz zemes lielākajai daļai draud izzušana. Vai tāpēc mums jābēdājas? Vēl jo vairāk nekāda uniformitāte valodās nav gaidāma, jo cilvēki automātiski daudzveido savu runu. Pat katrā Londonas rajonā runā nedaudz citādā akcentā, bet tos no Jorkšīras es vispār nesaprotu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gedymin
2016-12-11 19:43 (saite)
Monokultūras ir mazāk robustas, piemēram, pret patogēnajiem (mikro)organismiem. Ja n kvadrātkilometru platībā aug tikai vienas sugas augi vai dzīvo vienas sugas dzīvnieki, jebkura tai sugai kritiska slimība vai kaitēklis var dzīvību visos n kvadrātkilometros iznīcināt. Ja tur aug 10 sugas, iznīcināta būs max 10-tā daļa.

Tas nav vienīgais iemesls, ja interesē, resursus par šo jautājumu bez šaubām vari atrast.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2016-12-11 22:37 (saite)
Man jau patīk daba un meži un viss pārējais un ļoti negribētos, lai tas viss pazustu, bet ir cilvēki, kas dzīvo Londonā visu mūžu un pat nav Kew Gardens bijuši. Pat atvaļinājumu meklē pavadīt, kur tikai smiltis un jūra. Un tagad tādai cilvēcei, kas sēž pie televizoriem, biotopus vēl savajadzējies? Ieliksi viņiem TV dabas filmu par pagātni, un viņiem būs labi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?