extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2022-08-13 11:48:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Hederai nopūta ir liela, it īpaši, ja cīnās pret salmu lellēm.

Neviens šeit neapstrīd, ka eiropiešu ienākšana Amerikā bija vardarbīga un ļoti postoša tajā dzīvojošajām indiāņu ciltīm. Var to saukt par genocīdu, ja patīk. Bet bērnu apbedījumi gan nekādi par to neliecina un tika izmantoti tikai atjēdzīgo propagandai.

Par Latviju ir stāsts par cibiņu, kuru atrada zem egles nosalušu. Pirms 100 un vairāk gadiem lietas vispārīgi bija nežēlīgākas daudzos aspektos un par cilvēktiesībām vēl neko daudz nerunāja. Bet pats princips sūtīt visus bērnus skolā bija inovatīvs un noteikti progresu veicinošs. Ja kāds šodien atteiktos savus bērnus sūtīt skolā vai nenodrošinātu mājmācību pēc pilnas programmas, tad valsts tieši tāpat iejauktos un vardarbīgi atņemtu bērnus un ieliktu kādā internātskolā.

Par mirstīgo atlieku sūtīšanu atpakaļ vecākiem – varbūt tu varētu vispirms pastāstīt, kādas tad bija šo indiāņu apbedīšanas tradīcijas? Es nezinu, bet indiešiem, piemēram, tā ir kremācija. Taču mirušus bērnus pagātnē un bieži vien arī šodien vienkārši izmet Gangā, jo nav ko uz viņiem tērēt malku. Viņi noteikti nesaprastu, kāpēc būtu jāsūta bērna mirstīgās atliekas lielu gabalu, kas noteikti Kanādā bija daudz lielāki nekā caurmērā Latvijā. Esmu arī dzirdējis, ka dažām indiāņu ciltīm bija tradīcija atstāt atliekas kaut kur mežā, lai dzīvnieki apēd. Domāju, ka tas arī varēja būt viens no iemesliem, kāpēc apbedīja kapsētā pie skolas – sistēmas veidotāji noteikti gribēja, lai viss notiek pēc kristiešu tradīcijām nevis izdara nezinko, iespējams, no kristiešu viedokļa ļoti aizvainojoši pret mirušo ķermeni. Un vai tā laika prakse vispār bija sūtīt mirušos kaut kur tālu? Nezinu, bet ļoti šaubos, nu varbūt izņemot bagātniekiem. Man arī personīgi ir iebildumi pret “kapu kultūru” kā tādu, tāpēc pilnīgi atbalstu šo kapu iznīcināšanu ar laiku. Nu nevaram mēs mūžīgi mūžos uzturēt cilvēku kapus. Ne jau velti UK kremāciju šobrīd izvēlas jau 50% cilvēku.

Bērni, kas šajās skolās ieguva izglītību, pilnīgi noteikti bija ieguvēji, salīdzinot ar tiem, kas palika šajās ciltīs. Viņu ienākumi, dzīves kvalitāte un citi apstākļi noteikti bija labāki. Kas notika ar daudzām indiāņu ciltīm, kas nespēja pielāgoties jaunajai pasaulei? Daudzi no viņiem nodzērās. Arī tagad indiāņu rezervātos ASV ir liels bezdarbs, zemi ienākumi, alkohols un narkotikas. Dažos galvenais ienākumu avots ir kazino vai citas ētiski apšaubāmas darbības, kuras citur ASV teritorijā ir aizliegtas.

Jā, žēl, ka tika iznīcinātas viņu valodas. Bet valodas izskaušana nav genocīds. Valstis principā cenšas uzspiest vienu oficiālu valodu ar dažiem izņēmumiem. Nevajag jaukt šīs visas dažādās lietas ar genocīdu.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]hedera
2022-08-13 14:23 (saite)
Redzu, ka padoms noskaitīt līdz 10 un nedaudz palasīt par tēmu, pirms klabināt taustiņus, uz tevi ir velti iztērēts.

Tavs teksts ir pilns ar nemākulīgu genocīda noliegšanu, taču īpaši iepriecina šī pērle:

"Bērni, kas šajās skolās ieguva izglītību, pilnīgi noteikti bija ieguvēji, salīdzinot ar tiem, kas palika šajās ciltīs. Viņu ienākumi, dzīves kvalitāte un citi apstākļi noteikti bija labāki."

Kādēļ gan izlasīt vismaz wiki rakstu, ar ko es tik laipni padalījos, ja tā vietā var klabināt savas fantāzijas par tēmu?

Most schools operated with the stated goal of providing students with the vocational training and social skills required to obtain employment and integrate into Canadian society after graduation. In actuality, these goals were poorly and inconsistently achieved. Many graduates were unable to land a job due to poor educational training. Returning home was equally challenging due to an unfamiliarity with their culture and, in some cases, an inability to communicate with family members using their traditional language. Instead of intellectual achievement and advancement, it was often physical appearance and dress, like that of middle class, urban teenagers, or the promotion of a Christian ethic, that was used as a sign of successful assimilation. There was no indication that school attendees achieved greater financial success than those who did not go to school. As the father of a pupil who attended Battleford Industrial School, in Saskatchewan, for five years explained: "he cannot read, speak or write English, nearly all his time having been devoted to herding and caring for cattle instead of learning a trade or being otherwise educated. Such employment he can get at home.

Starp citu, ļoti interesanti, ka tu turpini aizstāvēt Kanādas indiāņu internātskolu sistēmu, ņemot vērā šos faktus:
Both academic research and the final report of the Truth and Reconciliation Committee relay evidence that students were included in several scientific research experiments without their knowledge, their consent or the consent of their parents. These experiments include nutrition experiments which involved intentional malnourishment of children, vaccine trials for the BCG vaccine, as well as studies on extrasensory perception, vitamin D diet supplements, amebicides, isoniazid, hemoglobin, bedwetting, and dermatoglyphics.

Visticamāk, uzreiz atklanīšos no diskusijas turpinājuma ar tevi. No pieredzes zinu, ka nav lielas jēgas. Taču šoreiz arī tīri morālu apsvērumu dēļ nevēlos tērēt savu laiku, lai dirstos ar genocīda apoloģētu.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-13 14:38 (saite)
Tāpēc, ka bez konkrētiem skaitļiem tas nav pārliecinoši. Jā, valdības skolas bieži bija slikti uzturētas. Arī Latvijā internātskolās ir slikti apstākļi, un to beidzēji parasti ir diezgan slikti sagatavoti darba tirgum. Bet ja paceļamiem pāri anekdotiskiem gadījumiem un uztaisām reālu pētījumu, kāda tad ir aina. Kur šobrīd ir šīs veiksmīgās indiāņu ciltis ar labākiem ekonomiskajiem rādītājiem? Varbūt kļūdos, bet sāksim ar faktiem nevis uz emocijām balstītiem pārstātiem.

Interesanti, ka ir pieminēts izoniazīds, ko tagad lieto tuberkulozes ārstēšanai. Manuprāt, tas labi pierāda, ka valstij rūpēja šo bērnu veselība, un viņi centās atrast līdzekļus pret tuberkulozi. Helsinku Deklarāciju, kas nosaka klīnisko pētījumu ētiskos principus pieņēma tikai 1975. gadā, un pirms tam ārsti visur pasaulē itin bieži rīkojās ārkārtīgi pārdroši un nekaunīgi. Nav īpaša pamata kaut kā domāt, ka tas bija ar domu veikt genocīdu pret indiāņu bērniem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2022-08-13 14:40 (saite)
Un BCG vakcīna arī noteikti izglāba ļoti daudzu šo bērnu dzīvības.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?