extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-03-25 12:28:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Pēc gada atskatoties uz Zviedrijas pieeju.

Man šajā rakstā patīk augstie žurnālistikas standarti. Ir maksimālo objektīvi apskatīts jautājums, nepieņemot ne vienu, ne otru pusi. Izvērtēti fakti, un vienlaikus nepretendējot, ka žurnālisti līdz galam visu saprot. Informējošs, īss un konkrēts, bez histērijas vai viedokļa uzspiešanas. Šādiem rakstiem būtu jābūt normai, bet tagad tie ir tik reti, ka izraisa apbrīnu :)

Galvenie punkti:

- Zviedrijā rezultāti ir labāki nekā vairumā Eiropas valstu (18. vieta no 26 valstīm (papildināts: secībā no sliktākās uz labāko))
- Arī ekonomika Zviedrijā ir labāka nekā vairumā šo valstu
- Zviedrijas pieeju ir vērts izpētīt dziļāk
- Jauni lokdauni aizkavēs ekonomikas atkopšanos
- Dati par mirstību nav tik vienkārši salīdzināmi, jo atšķiras iedzīvotāju vecums, kritēriji, kas tiek uzskatīta par nāvi kovida dēļ utt.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]antiprojekcija
2021-03-25 15:03 (saite)
Cik nez vispār reāli Zviedrijas modeli ir kaut kur citur atkārtot? Reāli jau tas balstījās uz sabiedrības informēšanu, un labo gribu (cilvēku pašierobežošanās atkarībā no iespējām). Kas arī varēja labi strādāt, jo Zviedriem uzticība valdībai ir viena no augstākajām pasaulē, un likumpaklausība arī tiek uztverta kā vērtība (par spīti heda un gnidrologs šausmu stāstiem).

Ar visu to, tāpat nav bijis ideāli - vienkārši ne tik katastrofāli kā citās valstīs, kur mēģināja "atvērt ekonomiku". Bez tādiem priekšnosacījumiem - piem., UK un ASV, - gāja diezgan skarbi. Iedomājies pie mums pierunāt cilvēkus kaut kā sevi ierobežot kopējā labuma vārdā.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-03-25 15:07 (saite)
Stingri lokdauni pieprasa vēl lielāku likumpaklausību, tāpēc man šis arguments nav īsti saprotams. Zviedrijas variants jebkurā vietā ir vieglāk īstenojams nekā lokdauni.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2021-03-25 15:10 (saite)
Iespējams, ka tu vēl joprojām neesi sapratis, ka daudzi stingrie noteikumi (piemēram, aizliegums vienatnē paskriet pludmalē, nekādi nesamazina kovida izplatību.

Zviedri ar to sevi nekad neierobežoja, un rezultāti ir tādi paši (varbūt drusku labāki vai sliktāki, bet par to nav vērts īpaši strīdēties).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2021-03-25 15:58 (saite)
Jā, nu tur jau tā doma - ja nav aizliegumu, cilvēki paši lemj, kas ir būtiski, bet bez kā var iztikt. Tas var strādāt tikai tad, ja cilvēki tiek labi informēti, un ir kopumā izglītoti.

Kā ir pie mums? Es aizeju uz darba vietu, un novēroju kolēģus, kas joprojām koptelpās staigā bez maskām, un pēc tualetes nemazgā rokas - un es esmu biroja darbinieks, nevis melnstrādnieks! Ko tur brīnīties, ka par spīti aizliegumiem, nekas spīdošs nav, ja katrs domā, ka ierobežojumi neattiecas uz viņu?

P.S. Par stingrajiem ierobežojumiem jau piekrītu. Man liekas, ka tā "loģika" tiem stingrajiem noteikumiem, ir panākt, lai cilvēki nepārvietojas - sak, "pat ja nebrauks ar vilcienu, tāpat pa ceļam sagribēsies benzīntankā un veikalā". Protams, ka pie mums 1) neviens to nepaskaidro, un 2) tā ir kaut kāda cīņa ar 2. pakāpes efektiem, kas tikai sanikno cilvēkus, un līdz ar to vairāk kaitē nekā palīdz.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-03-25 16:01 (saite)
>> ja nav aizliegumu

Zviedrijā bija ierobežojumi, tikai tie bija saprātīgi un tikai tur, kur tiešām bija nepieciešami. Nevis aizliegumi paskriet brīvi parkā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]heda
2021-03-25 21:54 (saite)
Zviedru darba koptelpās šī gada laikā maskas esmu redzējusi dažas reizes pagājušajā pavasarī, kad vairāk baidījās. Cilvēki paši lemj, un izlemj, ka tas nav būtiski.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?