ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2021-04-14 22:42:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Kreis[z]o idejas
Te Artis sarakstīja idejas kuras acīmredzot ir uzskatāmas par kreiso idejām.

1- equity (ekonomisko u.c. iznākumu vienlīdzība, neatkarīgi no individuālajām spējām)
2- pastāv institucionāls rasisms; pret to jācīnās (jāmaksā reparācijas, jāatbalsta BLM, anti-racism utt.)
3- lielām korporācijām un valsts institūcijām jābūt obligātiem "diversity and inclusion" treniņiem
4- latīņu izcelsmes cilvēkus jāsauc par Latinx
5- LGBTTQQIAAP/LGBTIQA+/QUILTBAG
6- anti-kapitālisms (jāatbalsta kapitālistiskās sistēmas demontāža)
7- jāatbalsta Antifa (tā nav organizācija, tā ir ideja) ielu kaujinieki
8- jāierobežo runas brīvība, jo "naida runa nav runas brīvība" (mēs definējam, kas tajā ietilpst)
9- jāierobežo publicēšanās brīvība (ir jāaizliedz ideoloģiski "netīru" grāmatu izdošana)
10- LGBT bērni drīkst brīvprātīgi izlemt par dzimumu maiņas operācijām
11- valstij ir jāsponsorē kontracepcijas līdzekļi; kontracepcijai jābūt pieejamai bezmaksas
12- abortiem jābūt pieejamiem gandrīz neierobežoti ("ask no questions"); auglis nav dzīvība
13- laulību drīkst šķirt bez formāla pamatojuma, pēc vienas puses ierosinājuma (no fault divorce)
14- visi, kas mums nepiekrīt jāpasludina par "galēji labējiem radikāļiem" un "iekšzemes teroristiem"
15- ideoloģiski nepareizām organizācijām jāliedz vākt ziedojumus, jārosina slēgt viņu kontus
16- iestāšanās pret "ASV imperiālismu"
17- privātas kompānijas drīkst darīt, ko tās grib (ciktāl tas attiecās uz runas brīvības ierobežošanu)
18- MMT (modern monetary theory), naudu var drukāt gandrīz nebeidzami daudz, finansējot sociālos projektus
19- gejiem jābūt tiesībām laulāties
20- gejiem jābūt tiesībām adoptēt bērnus
21- poligāmija ir jālegalizē
22- bērnam var būt trīs tēvi
23- narkotikas ir jādekriminalizē, ja ne pilnībā jālegalizē
24- jāatbalsta Palestīna, jāvēršās pret Izraēlas patvaļu
25- profesionālajā sportā transvestīti (bioloģiski vīrieši) drīkst uzvarēt bioloģiskas sievietes
26- jāierobežo pilsoņu ieroču nēsāšana (ideālā situācijā ieroči pilsoņiem jākonfiscē)
27- pulcēšanos pandēmijas laikā drīkst brutāli ierobežot (ja vien tie nav BLM utml. pasākumi)
28- ACAB (all cops are bastards), policija ir jāizformē; to var aizstāt ar sociālajiem darbinikiem
29- Eat the Rich
30- environmentalism (visiem iedzīvotājiem un biznesiem jāmaksā OIK utml.)
31- Britu u.c. karaļnami jālikvidē (tie nedrīkst saņemt naudu no valsts budžeta)


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]antiprojekcija
2021-04-15 00:42 (saite)
Tā galīgi nav MMT ideja, un idejas aiz MMT galīgi nav ne jaunas, ne radikālas. Varēji jau iepazīties, pirms gudri runā. YouTube kritiķi neskaitās.

Ļoti vienkāršoti ideja ir sekojoša - ekonomikai ir kaut kāda potenciālā kapacitāte, ko nosaka pieejamais darba spēks, resursi, utt. Ir svarīgi, lai apritē esošie naudas resursi (Apple uzkrājumi neskaitās) pietiekoši nosegtu šo kapacitāti, citādi ekonomika stagnē - ir bezdarbs.

Kamēr klasiskā teorija iztēlojas, ka valsts finansē savus izdevumus no iekasētajiem nodokļiem, tāpat kā mēs no algas, MMT skatās uz naudas daudzumu apritē. Ja valsts iztērē vairāk nekā ieņem nodokļos, tad naudas resursu privātajā ekonomikā kļūst vairāk. Šo pieaugumu jābalansē ar ekonomikas izaugsmi - ja iegrūdīsi pārlieku daudz naudas (viņpus bezdarba likvidēšanas), dabūsi inflāciju.

Praksē, visas pasaules ekonomikas jau šobrīd strādā atbilstoši MMT analīzei, tādā nozīmē, ka gadu desmitiem ir deficīta budžeti, bet nekas slikts nenotiek.

Nesaku, ka esmu 100% drošs, ka šis ir pareizais veids kā skatīties uz naudu, bet katrā ziņā tās nav tādas muļķības, kā te daži to cenšas sagrozīt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]saka_taisniibu2
2021-04-15 01:38 (saite)
Tu neatbildēji pašu galveno - kas rada naudu un nosaka naudas vērtību (+cenas)?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2021-04-15 09:42 (saite)
Naudu rada centrālā banka, bet tās vērtību nosaka daudzi faktori. Viens no galvenajiem ir kā jau cthulu minēja - cik daudz naudas ir pirkt gribētāju rokās, salīdzinot ar pieejamo preču daudzumu. Un tur jau tas suns aprakts - ļoti daudziem uzņēmumiem nebūtu problēma palielināt ražošanas apjomus, ja pirkt gribētājiem būtu mazliet vairāk naudiņas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]artis
2021-04-15 01:58 (saite)
Es neteicu ne to, ka MMT ir “jauna” vai “radikālā” ideja (lai gan tā uzskatu). Kāpēc iesāki ar to, ko neesmu teicis? Formulē to kā gribi, bet MMT ir manā kreiso ideju sarakstā (lai gan es piekrītu, ka daudzas valstis jau ir implementējušas atsevišķus šīs doktrīnas elementus). Japāna ir labs piemērs (150% no IKP). Japānas sekmes stimulēt ekonomiku gan nav bijušas sevišķi labas. Mana iebilde MMT ir vienkārša: Reinhart Rogoff demonstrē, ka “excessive debt to GDP” pazemina ekon. pieaugšanas tempus. To var pielietot tikai līdz zināmam līmenim.

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/rogoff_paper_european_fiscal_board_february_26_2021.pdf

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2021-04-15 10:15 (saite)
Pats MMT, manuprāt, ir politiski neitrāls - kā jebkura zinātniska teorija, tas cenšas aprakstīt realitāti. MMT secinājumi ir daudz draudzīgāki kreiso idejām nekā klasiskās teorijas, tāpēc kreisie to adoptē un sludina. Precīzi tas pats notiek labo pusē, piemēram, ar Čikāgas skolas vai neoliberālām ekonomikas teorijām.

Par Reinhart un Rogoff tēzi - nu tie nu nekādi nav neitrāli zinātnieki (drīzāk politiķi - Rogoff ir SVF galvenais ekonomists), un jau gadiem cenšas aizstāvēt vienu noteiktu pieeju. Viņu pētījumi, kas it kā parāda parādu negatīvos efektus, jau agrāk ir tikuši atspēkoti, un viņiem tos ir nācies atsaukt. Neliktu uz to pārlieku lielu svaru.

Bet nu beigu galā - MMT kā kopēja sistēma ar konkrētam rekomendācijām, protams, ir pavisam jauna, nepārbaudīta, un nepilnīga. Arī šajā groziņā es pagaidām visas olas neliktu. Par laimi, šīs tēzes ir iespējams pārbaudīt arī ierobežotā apjomā, lai eventuāli varētu izdarīt pamatotus secinājumus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2021-04-15 10:57 (saite)
Visi zina par to, ko viņiem nācās atsaukt. Bet tas jau nav tikai Rogoff & Reinhart, to saka arī Pasaules banka, rinda citu ekonomistu: "A study by the World Bank found that countries whose debt-to-GDP ratios exceeds 77% for prolonged periods, experience significant slowdowns in economic growth. Pointedly: every percentage point of debt above this level costs countries 1.7% in economic growth. This phenomenon is even more pronounced in emerging markets, where each additional percentage point of debt over 64%, annually slows growth by 2%." https://elibrary.worldbank.org/doi/abs/10.1596/1813-9450-5391

Ņemot "debt-to-GDP" pašreizējos apmērus (valstis ir daudz aizņēmušās kovidkrīzes dēļ), patiesību varēsim visai drīz noskaidrot reālā pasaules eksperimentā. Pagaidīsim 10-20 gadus un varēsim redzēt eksperimenta augļus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2021-04-15 11:09 (saite)
Šis, savukārt, nav MMT kritika - MMT jau nemaz nav pielietojams valstīs, kas vai nu 1) nespēj izdot savu valūtu, vai 2) ir spiestas aizņemties svešās valūtās. Uz šīm valstīm 100% attiecas klasiskās ekonomikas teorijas.

Iepriekš piesauktā Japāna, starp citu, ir labs piemērs valstij, uz kuru neattiecas 1) un 2), un kur lielie parādi nenoved pie šādiem efektiem. Pēc šī raksta loģikas, tur būtu jābūt totālai stagnācijai, bet tā nav, un ne tuvu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2021-04-15 11:14 (saite)
Nu, kā to ņem. Lost Decade (Japan)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2021-04-15 11:19 (saite)
Bet te cēloņsakarība ar parādu taču ir apgriezta - ja ne šī krīze, parāds nebūtu tik liels, nevis, ja nebūtu parāda, nebūtu krīzes.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2021-04-15 11:31 (saite)
Jā, tā var teikt. Bet nevienu beigās neinteresēs, kāpēc bija jāaizņemas tik daudz (skaidrs, ka bija, lai nebūtu pilnīgs krahs), bet gan tas, vai viņu pensiju fondā neradīsies iztrūkums un tas, vai inflācija un ZIRP/NIPR neapēdīs viņu pirktspēju. To redzēsim pēc tam.

"Zwirn says that a result of today's growing national debt and low rates may be that the U.S., as well as Europe, might eventually look a lot like Japan, a reference to Japan's over-200% debt-to-GDP level. He notes that while Japan has low inflation when measured against other developed markets, it has also experienced decades of lost growth as its financial problems were spread over that time frame, instead of being dealt with earlier and more forcefully."

https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/latest-news-headlines/deep-dive-us-national-debt-hits-100-of-gdp-should-the-credit-markets-care-62691039

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2021-04-15 13:25 (saite)
Es, savukārt, varētu piesaukt publikācijas, kas parāda kā jostu vilkšanas politika padziļināja krīzi, un aizkavēja atkopšanos. Šie vienkārši nav atrisināti jautājumi, un mūsdienu ortodokso ekonomistu nespēja sniegt pārliecinošas atbildes vai ieteikumus arī noved pie tā, ka alternatīvas teorijas kļūst populārākas. Tāpat bija ar Keinsiānismu pēc lielās depresijas un otrā pasaules kara, un ar neoliberālismu pēc 70. gadu krīzēm.

Katrā ziņā, šīs idejas nav nekāda "reliģija" kā gribēji to pasniegt, tām ir reāls saturs, un ir būtiskas nozīmēs, kurās tās realitāti apraksta labāk nekā patreizējās ortodoksās ekonomikas idejas. Tāpēc cilvēki tās arī pēta un apspriež.

Savukārt, mēģināt to visu reducēt uz "MMT ir brīnumnūjiņa", un drukā naudu cik gribi, gan ir ideoloģiska demagoģija, kam ar reālajiem MMT apgalvojumiem vai ieteikumiem nav nekāda sakara.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2021-04-15 13:49 (saite)
Es nepārstāvu ortodokso ekonomistu skolu. Es pārstāvu austriešus un aicinu atgriezties pie zelta standarta.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?