Tā galīgi nav MMT ideja, un idejas aiz MMT galīgi nav ne jaunas, ne radikālas. Varēji jau iepazīties, pirms gudri runā. YouTube kritiķi neskaitās.
Ļoti vienkāršoti ideja ir sekojoša - ekonomikai ir kaut kāda potenciālā kapacitāte, ko nosaka pieejamais darba spēks, resursi, utt. Ir svarīgi, lai apritē esošie naudas resursi (Apple uzkrājumi neskaitās) pietiekoši nosegtu šo kapacitāti, citādi ekonomika stagnē - ir bezdarbs.
Kamēr klasiskā teorija iztēlojas, ka valsts finansē savus izdevumus no iekasētajiem nodokļiem, tāpat kā mēs no algas, MMT skatās uz naudas daudzumu apritē. Ja valsts iztērē vairāk nekā ieņem nodokļos, tad naudas resursu privātajā ekonomikā kļūst vairāk. Šo pieaugumu jābalansē ar ekonomikas izaugsmi - ja iegrūdīsi pārlieku daudz naudas (viņpus bezdarba likvidēšanas), dabūsi inflāciju.
Praksē, visas pasaules ekonomikas jau šobrīd strādā atbilstoši MMT analīzei, tādā nozīmē, ka gadu desmitiem ir deficīta budžeti, bet nekas slikts nenotiek.
Nesaku, ka esmu 100% drošs, ka šis ir pareizais veids kā skatīties uz naudu, bet katrā ziņā tās nav tādas muļķības, kā te daži to cenšas sagrozīt.
(Lasīt komentārus)
Nopūsties: