black_robin ([info]black_robin) rakstīja,
@ 2023-02-02 07:39:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Dzimtes identitāte. Personas iekšējā sajūta par piederību kādai dzimtei.

Tai jābūt nošķirtai no fiziskā, reproduktīvā ķermeņa, citādi visiem vīriešu ķermeņiem būtu vīrišķa (maskulīna) un sieviešu ķermeņiem - sievišķa (feminīna) identitāte.
Tai ir jābūt nošķirtai no audzināšanas un socializācijas, citādi visiem cilvēkiem, kuri audzināti kā meitenes būtu sievišķa dzimtes identitāte un tiem, kas audzināti kā puikas - vīrišķa.

Tātad dzimtes identitātei ir jābūt universālai (citādi kāds būs īsts vīrietis vai sieviete un kāds tikai daļēji), tai ir jāpiemīt visiem, tai jābūt relatīvi fiksētai (jo var būt fluīda), esenciālai un iedzimtai un tā nevar tikt reducēta uz bioloğisko dzimumu (un to nedeterminē audzināšana un socializācija)

Kur tā (gender identity) atrodas un vai tai ir materiāla izcelsme? Ja smadzenēs, vai smadzeņu atšķirība ir tik liela, lai jēgpilni runātu par vīriešu un sieviešu smadzenēm, un, ja pieņem, ka, piem, sieviešu smadzenes ir empātiskas un vīriešu sistemātiskas, vai sieviete ar sistemātiskā tipa smadzenēm automātiski sevi uzskatīs par vīrieti?

Dzimtes identitāti vēl var raksturot tā: man patīk x, tāpēc es neesmu sieviete, nevis, man patīk x, tāpēc ir arī sievietes, kam patīk x.

Ja dzimtes identitātei nav materiāla izcelsme un mums ir vīrišķas, sievišķas (un nebināras utt) dvēseles, tad tā ir reliğija.

Dzimtes identitāte tiek definēta pilnīgi subjektīvi - neviens nezina labāk par tevi un tu nevari kļūdīties. Līdz ar to tiek izslēgti jebkādi objektīvi kritēriji - ja tādi būtu, tad nenoliedzami kādi cilvēki, kas identificējas kā sievietes vai vīrieši, šiem kritērijiem neatbilstu.

Ja nav nekādu objektīvu kritēriju būšanai par vīrieti vai sievieti, kā lai es zinu, vai man ir iekšēja, dziļa un iedzimta piederības sajūta sievišķajam (vai vīrišķajam), ko tas vispār nozīmē?

Uzskats, ka mans "īstais es" ir atšķirīgs no fiziskā ķermeņa, ir duālisms. Ja dzimte ir sociāli konstruēta un stereotipiska, kā dzimtes identitāte var būt iedzimta un nemainīga?

Ko nozīmē iekšēja dzimtes sajūta, kā to var sajust? Kādu iekšēju dzimtes sajūtu mēs varam just, izņemot savu ķermeni?

Bioloğija nav atrauta no psiholoğijas, tās pārklājas, nevar sacīt, ka tā ir tikai psihe, kurai nav nekāda iespaida no maņu orgāniem, nervu sistēmas, hormoniem un tas viss neietekmē uzvedību.

Man nav dzimtes identitātes, es neidentificējos, es esmu, kā es vispār zinu, ka esmu sieviete? Jo sievietes ķermenis.

Man būtu pilnīgi vienalga par dzimtes identitāti (tici, kam vien vēlies, whatever works for you), ja vien tas viss nebūtu patlaban jau pamatīgi ieēdies neskaitāmās institūcijās un nebūtu neatgriezeniski sakropļojis bērnu un jauniešu ķermeņus. Ir cilvēki, kuri cieš (no dzimuma disforijas, ķermeņa dismorfijas etc.) un viņiem ir jāpalīdz, bet risinājums nav visai pasaulei pieburt dzimtes identitāti.

Šķietami nekaitīgais nošķīrums starp dzimti un dzimumu jau valdības līmenī tiek skatīts caur greizo spoguli, kurā dzimtes identitāte ir īsta un fundamentāla, īstāka par materiālo, ķermenisko realitāti, bet dzimums - 'sarežğīts' un 'otršķirīgs'.

P.S. ir arī transpersonas, kas uzskata, ka dzimtes identitāte neeksistē https://m.youtube.com/watch?v=7v-lJh6cBtQ


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2023-02-06 10:34 (saite)
Es zinu ka tas zilonis ir uzpūsts, es tikai par puberty blockers piebildīšu ka metabolisms ir komplicēta lieta un endokrīnais jo sevišķi, tas ir kā domino kauliņi, apgāz kaut ko vienu, apgāžas visi. Protams to nākas darīt, ja ir kāda endokrīna/ metabolisma slimība, tad koriģē, jo tas pasākums tāpat jau ir sačakarējies. Nu jā un tiešām smagas disforijas ir reta slimība.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]hedera
2023-02-06 11:11 (saite)
Jebkura medicīniska manipulācija nāk ar saviem riskiem, tādēļ ir vērts skatīties risku un ieguvumu proporcijas. Ja savu izvēli nožēlo ļoti neliela daļa, man nešķiet pareizi liegt iespēju visiem pārējiem, ja pubertātes blokatoru lietošana viņiem vēlāk dzīvē ļaus labāk iekļauties tajā dzimtes grupā, kurai viņi vēlas piederēt.

Kā arī, es esmu diezgan pārliecināta, ka šī visa ažiotāža tomēr ir balstīta transfobijā, nevis patiesās rūpēs par šo cilvēku izvēlēm. Zini, nesalīdzināmi vairāk notiek visādas medicīniski nevajadzīgas kosmētiskās operācijas, kuras pēc tam cilvēki smagi nožēlo. Ir pat cilvēki, kas mirst no tādām. Bet kur ir aktīvisms pret to? Kur ir likumprojekti, kas paceļ atļautā vecuma cenzu visiem Brazilian butt lift, krūšu palielināšanām un deguna pārveidošanām? Nav. Taču ir aktīvisms pret transpersonām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:08 (saite)
Man šķiet ka mēs palaižam garām vienu niansi: Tās minētās kosmētiskās plastiskās ķirurģijas dara pieaugušiem cilvēkiem kuri ir pieņēmuši brīvprātīgu un informētu un neatkarīgu lēmumu. Tagad jautājums: Vai tā ir ar pubertātes blokatoriem? Vai cilvēki tajā vecumā var pieņemt brīvprātīgu un neatkarīgu lēmumu? Nu tipa mēs uzskatam ka cilvēki tajā vecumā nevar izvēlēties lietot tabaku, alkoholu, nodarboties ar seksu, vadīt auto, nēsāt ieroci. Tāpēc ka pieredzes par maz, domāšana nav pilnībā noformējusies. Kā ir ar šito? Okej es saprotu ka gala lēmumu pieņem ārsts bet tad ir interesanti kā, aiz kādiem apsvērumiem?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]hedera
2023-02-06 15:23 (saite)
Kā un aiz kādiem apsvērumiem ārsti pieņem šos lēmumus - lūk, tas ir labs jautājums par kuru ikvienam, kuram tas interesē, iesaku meklēt speciālo literatūru un lasīt peer-reviewed pētījumus. Nevis par to jautāt cibā, vai smelties informāciju no propagandas filmām un random faktu kolāžām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:26 (saite)
Tas ko viņi paši man ir teikuši novārās uz vienu lietu: Ļoooti reti.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:30 (saite)
/vai smelties informāciju no propagandas filmām un random faktu kolāžām. /

Akšausmas kas par neinkluzivitāti, Gnidrologs par šādu ieteikumu apvainojās kā labdzimusi madāma izdzirdot vārdu ``prezervatīvs``

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]hedera
2023-02-06 15:32 (saite)
So much for the "tolerant left", amiright? :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]hedera
2023-02-06 15:39 (saite)
"Man šķiet ka mēs palaižam garām vienu niansi: Tās minētās kosmētiskās plastiskās ķirurģijas dara pieaugušiem cilvēkiem kuri ir pieņēmuši brīvprātīgu un informētu un neatkarīgu lēmumu."

Paga, tā tas nemaz nav. Tur par Eiropas valstīm un likumdošanu tad jāmeklē atsevišķi, bet ASV ar vecāku atļauju arī nepilngadīgām personām var taisīt kosmētiskās operācijas. Ir vesela new money subkultūra, kur vecāki uzdāvina jaunus pupus meitām uz 16. dzimšanasdienu, un kur regulāras botoksa injekcijas "preventīvos nolūkos" taisa tīņiem. Kur ir aktīvisms, lai aizliegtu visu šito?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:48 (saite)
ooookej skarbi.... Jo tālāk mežā jo resnāki partizāni.

Nu vienīgais ko es te varētu uzmanīgi piebilst [ pirms esmu izstudējis attiecīgās medicīnas nozares dziļāk] ir ka viens ir ielikt/ izņemt silikona implantus perifērajos audos, arī ir savi riski protams bet otrs ir izregulēt endokrīno sistēmu. Sevišķi augošam organismam. Tur visādi pārsteigumi var sanākt, jo dabīgi ka tas viss veido networku. Vieni hormoni ieslēdz citu producēšanu, tur ir visādas sinerģijas, feedbacki, līdzsvari. Pēc tam [gadu gaitā] asinsspiediens var pateikt čau jo RAAS sistēma, nieres var noņirgties, aknas, virsnieres, tīmuss, hipofīze utt, turklāt netriviālās kombenēs, + organisms jau protams strādā kā homeostats un izmisīgi centīsies atjaunot hormomālo balansu ko farmakoloģiski bīda prom, kā likums tas nozīmē dažu sintezējošo šūnu grupu persistentu hiperaktivitāti un kairinājumu un tur tad hiperplāzija => metaplāzija => malignizācija.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]hedera
2023-02-06 15:59 (saite)
Un ņem vērā, ka tādām triviālām kosmētiskām operācijām ASV tīņiem nav vajadzīgs ārstu konsīlija lēmums - ja vecāki piekrīt un var samaksāt, tad uz priekšu. Turpretī jebkurai medicīniskai manipulācijai, kas būs saistīta ar transpersonas vajadzībām, būs vajadzīgi ārstu konsīliju lēmumi, kas tiek pieņemti, balstoties uz ilgstošu pacienta psiholoģijas izvērtēšanu. Lai gan daudzi interneta transfobi cenšas iestāstīt, ka tur varot tīnis bezmazvai aiziet pie ārsta un uzreiz dabūt hormonus, realitātē tā tas nenotiek. Pat pilngadīgām personām ir noteikti izvērtēšanas termiņi un nepieciešamo ārstu-speciālistu atzinumi, pirms var sākt hormonterapiju.

Kas attiecas uz pubertātes blokatoru un hormonterapiju riskiem - vēlreiz, runa ir par riskiem vs ieguvumiem. Un tos var izvērtēt, lasot jau minētos peer-reviewed pētījumus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 16:02 (saite)
Mhm, pētījumi jāturpina jo šitai pašai onkoloģijai dormant fāze ir dekādes. Ne tik sen pierāpoja piemēram ka asbests izraisa inoperablas mezoteliomas, jo no ekspozīcijas līdz manifestācijai ir min. 30 gadu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:56 (saite)
P.S. Nepieciešamais disklaimeris - šis viss [piekasīšanās] ir tikai par organisma pārregulēšanu ķīmiskā un anatomiskā līmenī. Kādas drēbes kurš velk un kā izturas - tā ir tikai indivīda izvēle un tikumisti ar savām dzimumu lomām var iet dirst.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]hedera
2023-02-06 15:59 (saite)
+1

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]divas_zosis
2023-02-08 03:46 (saite)
Ak dievs, cik esi gudra! Paģiras?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?