black_robin ([info]black_robin) rakstīja,
@ 2023-02-02 07:39:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Dzimtes identitāte. Personas iekšējā sajūta par piederību kādai dzimtei.

Tai jābūt nošķirtai no fiziskā, reproduktīvā ķermeņa, citādi visiem vīriešu ķermeņiem būtu vīrišķa (maskulīna) un sieviešu ķermeņiem - sievišķa (feminīna) identitāte.
Tai ir jābūt nošķirtai no audzināšanas un socializācijas, citādi visiem cilvēkiem, kuri audzināti kā meitenes būtu sievišķa dzimtes identitāte un tiem, kas audzināti kā puikas - vīrišķa.

Tātad dzimtes identitātei ir jābūt universālai (citādi kāds būs īsts vīrietis vai sieviete un kāds tikai daļēji), tai ir jāpiemīt visiem, tai jābūt relatīvi fiksētai (jo var būt fluīda), esenciālai un iedzimtai un tā nevar tikt reducēta uz bioloğisko dzimumu (un to nedeterminē audzināšana un socializācija)

Kur tā (gender identity) atrodas un vai tai ir materiāla izcelsme? Ja smadzenēs, vai smadzeņu atšķirība ir tik liela, lai jēgpilni runātu par vīriešu un sieviešu smadzenēm, un, ja pieņem, ka, piem, sieviešu smadzenes ir empātiskas un vīriešu sistemātiskas, vai sieviete ar sistemātiskā tipa smadzenēm automātiski sevi uzskatīs par vīrieti?

Dzimtes identitāti vēl var raksturot tā: man patīk x, tāpēc es neesmu sieviete, nevis, man patīk x, tāpēc ir arī sievietes, kam patīk x.

Ja dzimtes identitātei nav materiāla izcelsme un mums ir vīrišķas, sievišķas (un nebināras utt) dvēseles, tad tā ir reliğija.

Dzimtes identitāte tiek definēta pilnīgi subjektīvi - neviens nezina labāk par tevi un tu nevari kļūdīties. Līdz ar to tiek izslēgti jebkādi objektīvi kritēriji - ja tādi būtu, tad nenoliedzami kādi cilvēki, kas identificējas kā sievietes vai vīrieši, šiem kritērijiem neatbilstu.

Ja nav nekādu objektīvu kritēriju būšanai par vīrieti vai sievieti, kā lai es zinu, vai man ir iekšēja, dziļa un iedzimta piederības sajūta sievišķajam (vai vīrišķajam), ko tas vispār nozīmē?

Uzskats, ka mans "īstais es" ir atšķirīgs no fiziskā ķermeņa, ir duālisms. Ja dzimte ir sociāli konstruēta un stereotipiska, kā dzimtes identitāte var būt iedzimta un nemainīga?

Ko nozīmē iekšēja dzimtes sajūta, kā to var sajust? Kādu iekšēju dzimtes sajūtu mēs varam just, izņemot savu ķermeni?

Bioloğija nav atrauta no psiholoğijas, tās pārklājas, nevar sacīt, ka tā ir tikai psihe, kurai nav nekāda iespaida no maņu orgāniem, nervu sistēmas, hormoniem un tas viss neietekmē uzvedību.

Man nav dzimtes identitātes, es neidentificējos, es esmu, kā es vispār zinu, ka esmu sieviete? Jo sievietes ķermenis.

Man būtu pilnīgi vienalga par dzimtes identitāti (tici, kam vien vēlies, whatever works for you), ja vien tas viss nebūtu patlaban jau pamatīgi ieēdies neskaitāmās institūcijās un nebūtu neatgriezeniski sakropļojis bērnu un jauniešu ķermeņus. Ir cilvēki, kuri cieš (no dzimuma disforijas, ķermeņa dismorfijas etc.) un viņiem ir jāpalīdz, bet risinājums nav visai pasaulei pieburt dzimtes identitāti.

Šķietami nekaitīgais nošķīrums starp dzimti un dzimumu jau valdības līmenī tiek skatīts caur greizo spoguli, kurā dzimtes identitāte ir īsta un fundamentāla, īstāka par materiālo, ķermenisko realitāti, bet dzimums - 'sarežğīts' un 'otršķirīgs'.

P.S. ir arī transpersonas, kas uzskata, ka dzimtes identitāte neeksistē https://m.youtube.com/watch?v=7v-lJh6cBtQ


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ratatoska
2023-02-03 10:16 (saite)
Galīgi neesi viena. Es esmu skolas psihologs vienā milzīgā skolā, un man nāk daži bērni (jaunākajai ir 11 gadi), kuri domā, ka grib mainīt dzimumu. Man ļoti grūti atturēties un viņus nesapurināt, mazie dumiķi, jūs vēl nezināt, kā tas ir - būt meitenei (jo vairāk, protams, meitenes mūsdienu social contagion iespaidā), bet jau gribi būt puisis? Jo tā ir kaut kādā anime serčikā par puisīšiem gejiem?
Bet, kad iesaku viņiem, manuprāt, ļoti korekto, iejūtīgo zviedru doķeni par Trans Train, viņi ir nikni, ka esmu transfobiska.
Man nekas neatliek kā sākt pa druskai ticēt kaut kādām sazvērestības teorijām, ka gender affirmation procedures ir veids, kā sterilizēt bērnus ar autismu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]black_robin
2023-02-04 00:56 (saite)
Paldies par atklātību. Jā, social contagion plosās. Esmu uk un manai meitai gan skolā, gan rados ir meitenes, kuras vēlas būt puiši un domā, ka viņas jau patiesībā tādi ir, tikai vajag vēl hormonus un operāciju, lai gan - vismaz to meiteņu uzvedībā, kuras zinu personīgi jau kopš viņas bija mazi bërni, nekas agrāk neliecināja par diskomfortu esot savā ķermenī, viena no viņām pat bija izteikti meitenīga, kas man liek domāt, ka, iespējams, viņas dzīvē ir noticis kaut kas nelāgs un būt puisim bija kā opcija izbēgt. Tā, protams, ir tikai mana spekulācija. Bet tā ir, kā Tu saki, lielākoties šiem bērniem nav vēl nekādas pieredzes, nav bijušas romantiskas attiecības utt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-05 16:22 (saite)
Kā jau es te zemāk teicu, vajadzētu viņus painform;et par tieši medicīnisko pusi. To ka ķirurģiskā dzimuma maiņa ir virkne sarežģītu operāciju, tur ar vienu cauri netie un starp tām operācijām ir dzīšanas un rehabilitācijas fāzes, cilvēks gadiem staigā ar diezgan nepatīkamām brūcēm, nu un tad vēl hormonu balansa izjaukšanas saikne ar hormonatkarīgajiem onkoloģiskajiem audzējiem un viss šitas.

Bottomline - tas cilvēks būs invalīds uz vismaz 5 gadiem un pēc tam arī nu tā.

Ir vērts darīt tikai tiešām smagas disforijas gadījumā ja psihoterpaijas/ psihiatrijas metodes nelīdz.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]black_robin
2023-02-05 19:19 (saite)
Jā, piekrītu. Nezinu, cik ļoti citi vecāki informē savus bērnus par šīm kompliācijām, ja runa par skolas psihologu, tad cik tālu stiepjas viņa profesionālās darbības brīvība un skolas vadlīnijas. Nezinu kā ir Latvijā, bet, piem, UK vai US būtu viegli iedomāties scenāriju, kur šādu attēlu rādīšana varētu tikt uzskatīta par manipulatīvas "conversion therapy" sastāvdaļu. Lai gan tagad izskatās, kad jau tagad ir pietiekami daudz prasību tiesā tieši pamatojoties uz to, ka pacients nebija pietiekami informēts, lai šī pieeja mainītos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-05 22:57 (saite)
Nu jā un šī te informācija būtu max jāizplata vnk sabiedrībā, sāksim jau ar to ka nav tāda lieta `` nomainīt dzimumu``, mēs vēl to nemākam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-02-05 16:17 (saite)
Varbūt ir vērts parādīt viņiem tieši medicīnisko un jo sevišķi ķirurģisko aspektu?

Kādreiz žurnālā ``Veselība`` V. Kalnbērza grupa bija nopublicējuši ķirurģiskās dzimuma maiņas operācijas secību ar ilustrācijām, bija bildes no galvenajām, plastikas un dzīšanas stadijām. Tās bildes bija nu tā sacīt diezgan iespaidīgas, es domāju ka lielākajai daļai bērnu šausmīgi strauji pārietu vēlēšanās uz to parakstīties.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?