antiprojekcija ([info]antiprojekcija) rakstīja,
@ 2024-03-10 12:03:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
SMR - womp womp
Gribu šeit saglabāt detalizētu pārskatu, kāpēc SMR ir tufta - šis ir briefings, kas sagatavots, lai palīdzētu Austrālijas valdībai neuzkāpt uz šī grābekļa.
No private sector SMR projects have reached the construction stage. A small number of SMRs are under construction, by state nuclear agencies in Russia, China and Argentina. Most or all of them are over-budget and behind schedule. None are factory built (the essence of the concept of modular reactors).

For all the hype in certain quarters, commercial deployment of small modular reactors (SMRs) have to-date been as successful as hypothesized cold fusion – that is, not at all. Even assuming massive ongoing taxpayer subsidies, SMR proponents do not expect to make a commercial deployment at scale any time soon, if at all, and more likely in a decade from now if historic delays to proposed timetables are acknowledged.

Izrādās, šajos projektos jau ir iegrūsti miljardi nodokļu maksātāju naudas, bet neviens nav pat ne tuvu kaut kam taustāmam. NuScale, Oklo un mPower jau ir tik pat kā bankrotējuši, kamēr TerraPower un XEnergy dabū pārskatīt savus izmaksu aprēķinus. Katrā ziņā šie projekti pat labākajā gadījumā maksās vēl vismaz 50% dārgāk par lielām AES (kas jau izmaksā 4-5x dārgāk par atjaunojamiem energoresursiem).

Taču, lūk, pats interesantākais novērojums, un arī pirmais ticamais skaidrojums, kāpēc valdības šajos projektos pumpē iekšā miljardus, necerot uz ekonomisku atdevi -

There are disturbing, multifaceted connections between SMR projects and nuclear weapons proliferation and militarism more generally:

- Argentina's experience and expertise with small reactors derives from its historic weapons program, and its interest in SMRs is interconnected with its interest in small reactors for naval propulsion.

- China's interest in SMRs extends beyond fossil fuel mining and includes powering the construction and operation of artificial islands in its attempt to secure claim to a vast area of the South China Sea.

- Saudi Arabia's interest in SMRs is likely connected to its interest in developing nuclear weapons or a latent weapons capability.

- A subsidiary of Holtec International has actively sought a military role, inviting the US National Nuclear Security Administration to consider the feasibility of using a proposed SMR to produce tritium, used to boost the explosive yield of nuclear weapons.

- Proposals are under consideration in the US to build SMRs at military bases and perhaps even to use them to power forward operating bases.

- In the UK, Rolls-Royce is promoting SMRs on the grounds that "a civil nuclear UK SMR programme would relieve the Ministry of Defence of the burden of developing and retaining skills and capability


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2024-03-10 13:26 (saite)
2 lietas:

1) Fleksibilitātei ( ja to vispār vajag) kāreiz palīdz mazie modulārie reaktori, šie paši SMR.
2) Jaudas nekad nav par daudz. Ja ir liela konstanta jauda - tad var neiespringt uz taupīšanu, laist lejā cenas - tas viss rezultējas dzīves līmeņa pieaugumā, vienkārši runājot ērtākā dzīvē.

Daudz elektrības. Visu laiku. Bez taupīšanas. Ērti. Tas ir tas ko mums vajag.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2024-03-10 13:37 (saite)
"Bez taupīšanas" - nezinu, kādā aizspogulijā Tu dzīvo, bet pie mums jo dārgāk kaut kas maksā, jo vairāk to nākas taupīt. Kodolenerģija šobrīd ir jau 4+ reizes dārgāka par atjaunojamo.

Kā jau saku - uzskatāmākais piemērs ir Ķīna, jo tur (atbilstoši jūsu retorikai) nav wokistu. Kā Tu skaidro, ka ķīna 2023. gadā izvēlējās uzstādīt 200x vairāk atjaunojamo energoresursu nekā AES (278 GW pret 1.2 GW)?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-03-10 13:41 (saite)
/ Kodolenerģija šobrīd ir jau 4+ reizes dārgāka par atjaunojamo./

Šis vai nu nav patiesība vai ir kļūdas izmaksu rēķinos vai arī sadārdzinājums ir dēļ liekas birokrātijas un tās pašas politikas. Viena liela AES praksē uzreiz dod būtisku elektrības cenu samazinājumu kā mēs redzējām p[ēc Somijas reaktoru pieslēgšanas, nu un var paskatīties uz elektrības cenām tajā pašā Baltkrievijā.

https://english.news.cn/europe/20231025/0ac819cf21f94adca00c6bd86f53aa22/c.html

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-03-10 13:44 (saite)
Jā, Somijas AES veiksmīgi darbojas.

Cena vispār ir sarežģīts jēdziens. Vai tā ir biržas cena? Pašizmaksa? Vai var iekļaut blakuskaitējumu, ko grūti izteikt naudas vērtībā? Ietekmi uz sabiedrību, ko radītu elektrības trūkums?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-03-10 13:46 (saite)
Tāpēc jau es Antiprojekcijai visu laiku atgādinu ka arguments `` tas ir dārgāk`` ir vismaz rūpīgi izanalizējams un ja tā izdara tad sanāk ka lētāk ir dārgāk un iedzīt sabiedrību augstās elektrības cenās un taupīšanā galu galā izmaksās vairāk, parastais skopais maksā 2x variants.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]antiprojekcija
2024-03-10 13:54 (saite)
Kāpēc bullshitot? It kā pats nevarēji paskatīties, cik liela ietekme uz Baltkrievijas elektrības cenām ir AES:
https://ourworldindata.org/grapher/energy-consumption-by-source-and-country?stackMode=absolute&country=~BLR

Negribi labāk par Franciju pastāstīt, kur tiešām ir būtiska kodolenerģijas daļa?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-03-10 13:56 (saite)
Krītas.

https://tradingeconomics.com/france/electricity-price

Bija pīķis kad viņiem bija problēmas.

Problēmas bija taupīšanas dēļ - neuzbūvēja dažām savām AES kondensācijas torņus

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2024-03-10 13:42 (saite)
/ Kā Tu skaidro, ka ķīna 2023. gadā izvēlējās uzstādīt 200x vairāk atjaunojamo energoresursu nekā AES (278 GW pret 1.2 GW)? /

Attīsta abas lietas paralēli. Ļoti pareizi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antiprojekcija
2024-03-10 13:46 (saite)
Tur jau tā lieta, ka vairs nevar runāt, ka attīsta "paralēli". Vienu lietu joprojām attīsta, otra ir kļuvusi par footnote.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-03-10 13:49 (saite)
Var jau būt ka viņi izdara kļūdu, paskatīsimies. Ļoti līdzīgu kļūdu ķīnieši izdarīja kultūras revolūcijas/ Mao laikā kad mēģināja atrisināt dzelzs deficītu kausējot rūdu katrā sētā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?