barbala ([info]barbala) rakstīja,
@ 2015-06-16 11:20:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Par stāvokli pagājušā gada līmenī
Lasot ziņas un ziņu produktus portālīšos, ievēroju, ka ir tāds īpašs rakstītāju slinkuma paveids, kas saucas "pagājušā gada līmenis."

Piemēram, lieliski neko neizsakošais pērnās vīnogu ražas līmenis , vai mitoloģiskie Jāņu ceļošanas apjomi.. Te, tik svarīgais pirmais ceturksnis lauku tūrismā , ziņa, kas ļauj sasniegt ceturkšņa baudas virsotnes Statistikas pārvaldes darbiniecei Maldai Racējai, bet kā labu vēlošs lasītājs, es alkstu zināt, vai brīnišķajā lauku tūrismā ir kas mainījies tieši šogad, vai SPA servisi Sērmūkšķos joprojām ir 3x dārgāki/vērtīgāki par SPA servisiem alkatīgo igauņu salās; vēlos zināt, cik ģimeņu no pēterburgas ir jau novērtējušas poniju izjādes Krāslavā un cik jauni un satriecoši lauku tūrisma produkti ir nākuši klāt šosezon. Turklāt, vai pērnais gads bija labāks par aizpērno? Kāpēc jā/kāpēc nē? Un īpaši atjautīgajiem – vai "krievijas krīze" ir kaut kā pamainījusi ceturkšņa datus un kur visi centieni atvilināt gardēžus no Vācijas? Kur ir kaut kāds attīstības vektors, ko es/tu/viņš/viņa dara nevis, lai "noturētos", bet lai "attīstītos", lai kļūtu labāk man/tev/mums/jums/viņiem/viņām?

(Šī eknomoski - analītiskā citāta autoru nominēju ceļojumam uz Davosas forumu* vai vismaz mudinu pavadīt dažas stundas sarunās ar jebkurun no diviem V. Dombrovskiem** pēc izvēles "Tas [pieprasījums] daudz neatšķiras no iepriekšējā gada, bet saimnieki arī nelolo lielas cerības, ka gads būs labāks kā iepriekšējais. Drīzāk otrādi - varētu būt pat nedaudz sliktāks. Jess. Vēstījuma jauda un analītikas dzīles! Nassim Taleb, nāku.)



Proti, tu kaut ko pavēsti, ka šogad "joprojām turies un cīnies", bet īsti nevari teikt, cik ļoti (konkurenti noskaudīs, valsts atņems), tāpēc konstatē, ka vai nu esi turpat, kur pērn (un tas, droši vien ir labi), vai arī "esi atgriezies pērnā gada līmenī."

Vienādiņ, nav daudz vaļas lai piemeklētu atsaites kādās no socioloģijas, komunikācijas vai citām elastīgo zinātņu teorijām, par indivīda spēju atsaukt analītiskajā atmiņā notikumus senākus par gadu, bet šo parādību tik ļoti neatrodu teiksim, economistos vai guardianos, pagātne, turklāt tik īsa- gads- kā atskaites punkts ir ļoti izteikts mums. Vai tu zini, vai piena cenas ir pagājušā gada līmenī? Cik maksāja poļu zemenes latos? Un kā tas izskatījās tā brīža pirktspējas paritātes griezumā, m?


Teiksim, pēckrīzēs, tā ap 2012/2013 gadu bija populāri ziņot, ka "ir sasniegts 2007/2008 gada līmenis", kurš kā zināms no ābeces, bija uz kredītēšanas adatas sēdošās ekonomikas slimības vēstures eksplozijas līmenis, tāds diabētiķu festivāls "Saharīns", pirms visi draudzīgi iemaucām aizā un nekādi nebij' veselīgs ekonomikai vai sabiedrībai plašāk/dziļāk.


Mīļie reklāmisti mīlēja ik gadu TNS datus servēt ar atzīmi "cik tuvu esam pirmskrīzes līmenim." Itin kā biznesa attīstības mērķis būtu "atgriezties pie kaut kā", nevis attīstīties tālāk/plašāk/ pelnošāk, turklāt, īpaši jau nu reklāmas nozare, kura pat gribēdama nevar atgriezties pie tā līksmās kurināšanas festivāla, jo nezkāpēc, krāsninas (mediji/kanāli) kaut kā tik ļoti aiz-sa- fragmentējušies, ka nav, kur iespraust to savu kalgonīta 30 sekunžu rullīti. Jāsāk, zin, aktivizēt uz vietām, bet to jau TNS nenomēra.

Bet re, piemēram, plastikas ķirurgs plāno atgūt pirmskrīzes apjomu , bez piebildes, ka tas notiek uz pakalpojumu eksporta, tātad, totāli citas auditorijas rēķina. Značit, "līmenis vecais", bet griežamie citi. Teiktu, ka tas ir totāli cits messidžs. Šis arī lielisks, kapteiņa acīmredzamā piezīmes no ledainā ganību lauka .

Nu un kopsummā, valstī viss ir mierīgi. Jo sliktākajā gadījumā – esam turpat, kur pērn.


Re. Kam velti mocīt smadzenes un iegaumēt cēloņsakarības, ja vari pagriezt laiku viena gada griezumā un padomāt, vai esi turpat. Nezinu, kā citi, bet manās asinīs kopā ar mazliet dzelzs un pāris eritrocītiem riņķo vēlme "nemitīgi attīstīsties un uzlabot esošo stāvokli" un nekādā gadījumā nebūt "pērnā gada līmenī." Jo vai tad viss bija labi? Nē, bija tak vēl pēc kā tiekties, ko darīt labāk. Iespējams, tas nāks pēc gadiem divdesmit or zo, kad galvenais būs "turēties pērnajā līmenī" vai "atgriezties pie pirmskrīzes apjomiem." Teiksim, kad cilvēkam ir 75 un perspektīva ir noturēt "pērnā gada labo līmeni", kurā biji vesels, možs un pie laba gara, tad šāda polemika ir vietā, bet jaunie cilvēki un jauno valstu jaunās ekononomikas – tām šādu slinkumu/sīku salīdzinājumu piedot grūti.

Bet mēs jau melanholiķi, liriķi un pērnā gada pļaviņās smeldzētāji.
Life goes on.


* Davosas forums, par spīti lingvistiski-fonētiskajai līdzībai Valsts prezidenta izloksnē nenotiek Balvos, bet tas nekas. Tas tāds liels pasākums, katru gadu pērnā gada līmenī.
** Viens komisārs, otrs vēl tepat. Bet ir satiekami, sarunām pērnā gada līmenī.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]kautskis
2015-06-16 12:43 (saite)
Mēs tā mierīgi, rāmi, katrai tautai ir savs attīstības ātrums, un latviešiem iešķiebts tāds īpaši lēnīgs. Best indžoid sloulī, tā gan.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]barbala
2015-06-16 12:58 (saite)
Es drīzāk pAR to lineāla garumu veiksmes mērījumiem. Bet "cilvēkam jau nevajaga daudz".(c)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2015-06-16 16:38 (saite)
Nuja, vai tad par lagom! neesi dzirdējusi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]antons_v
2015-06-16 12:50 (saite)
OK, žetons no manis par socioloģisko vērīgumu un semantisko analīzi. Jo veids, kā runājam, ir veids kā domājam.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]barbala
2015-06-16 12:56 (saite)
Und otrādi. Vai pērnā gada līmenī. :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]antons_v
2015-06-16 13:12 (saite)
Protams, es par šo sāku lēnām reflektēt. Un tīri tā, lai būtu arī kaut kāda kritiskā analīze, man šķiet, ka daļa no "pērnā gada" sindroma ir radusies tieši žurnālistu tupuma dēļ. Proti, žurnālistiem šķiet, ka par lietām vajag referēt pēc papagaiļa principa, tas ir, mehāniski pārstāstot citu teikto un pat nenoskaidrojot, cik liela tad bija pērnā gada raža, cik liels bija rezervāciju skaits, utt.
Otrs, protams, ir tevis minētā vēlme nekad nesaukt skaitļus, jo "īsti nevari teikt - konkurenti noskaudīs, valsts atņems". Kas, protams, ir smieklīgi, jo parāda, ka ir ļoti grūti legālā veidā apspriest sava ne tik ļoti legālā biznesa stāvokli. Proti, it kā jau tās lietas un problēmas izrunāt gribas, bet ļoti jāuzmanās, lai neuztaisītu jaunas problēmas.

Un tas arī ir secinājums LV biznesa domāšanai: nerisināt vecās problēmas, lai nesataisītu jaunas. Tādēļ arī tie "pērnā gada līmeņi" ir tik ilustratīvi - nepieļaut regresu ir svarīgāk par progresu. Un, lai cik paradoksāli neliktos, šī stratēģija nav tik lūzeriska, kā izskatās, jo vienreiz taču nāks tas gads, kad pinlīgi nejaušu apstākļu dēļ sanāks "krietni pārsniegt pērnā gada līmeni". Proti, labs nāk ar gaidīšanu. Kā rezultātā, mēs nevis sasniegsim progresu, bet vienkārši sagaidīsim to. Nu, apmēram tāpat, kā mēs nevis izcīnījām neatkarību, bet sagaidījām to.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]barbala
2015-06-16 14:42 (saite)
Jā, ar biznesa/ekonomikas žurnālistiem ir vēl bēdīgāk, kā ar "vienkārši analītiskajiem žurnālistiem"- būsim precīzi, Lv rakstošajā telpā tādu faktiski nav. Žurnālistikas/komunikācijas zinātņu kalvēs nemāca ekonomiku/biznesa procesus tā, lai tos spētu analizēt, savukārt ekonomikā sadzītie nejēdz reflektēt, analizēt, rakstīt.
Pēteris Strautiņš, kurš bija analīzes spējīgs un rakstīja Dienai senos laikos, kļuva par bankas stāstnieku un atlikušie ir drīzāk ir gadījuma cilvēki.

"Dienas bizness", kurš tā kā varētu būt stiprā pils jautājumā kā rodas nauda Latvijā ir devalvēts līdz dzeltenās preses rozā pielikumam, kura saturu veido īpaši alternatīvi ļaudis. Tas ir samērā izdevīgi biedriem pīārīstiem, kuri no mazajām saujiņām pacienā Egonu vai sešas Ilzes, izrāda kartupeļu čipsu ražotni vai pakauc par "valsts neatsaucību" pie sasistas siles un tādējādi iegūst "atspoguļojumu", bet tikmēr potenciālais vai esošais uzņēmējs/biznesspējīgais latviski lasošais indivīds nostiprina divas sajūtas:
- viss ir mikrobizness;
- viss jau ir sashēmots;
- visi ir idioti un nau vērc, lol.


(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?