extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2014-01-29 08:45:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Runājot par psihoterapijas efektivitāti, visi aizmirst par to, ka diezgan lielai daļai klientu psihoterapija kaitē. 10% ir diezgan nopietns cipars, un liela daļa no šī kaitējuma ir psihoterapeita kļūdas.

Problēma ir psihoterapeitu regulācijas trūkums. Kad ārsti uzņemas ārstēt pacientu, tad viss tiek dokumentēts un visi rezultāti apkopoti, un beigās izdarīti secinājumi, cik konkrētā terapija ir bijusi efektīva. Ja vēl kādam izdodas pierādīt ārsta vainu vai nolaidību, tad var pat iestāties tiesu darbi. Bet psihoterapeiti darbojas bez jebkādas kontroles un jebkādas neveiksmes ir paša klienta problēmas. Nav nekāda mehānisma, kas liktu psihoterapeitam uzņemties atbildību vai objektīvi izvērtēt savas terapijas efektivitāti.


(Ierakstīt jaunu komentāru)

Bet
[info]grauziitisos
2014-01-31 06:57 (saite)
Prātā nāk viens TT. Un ja nu 90% no šiem 10% patiesībā ir (pagaidām vēl neesmu dakteris, jaucu terminus, bet mēģināšu izteikties) fizioloģiski pataloģiski gadījumi?
Es gan pilnībā oponēju idejas formai - tad jau labāk vispirms vajadzētu uzlikt naudas sodus par apčakarētājiem. Smieklīgi smieklīgi, taču ņirgāties par cilvēku muļķību, viņus nepamācot ir kroplīgi. Tāda mana sāpe :))
Un no otras puses, pilnībā piekrītu idejas saturam - ja kaut ko dari, tā ir pilnīgi pašsaprotama lieta, ka to dari tā, kā darītu sev vistuvākajam (sev, mīļotajai utt). Bet nu diemžēl katram jau savs.
Varbūt ka ir līdzīgi kā Tautas Medicīnā - ir jāsaprot, ka ne katrs psihoterapeits der katram pacientam, un ka LIELĀKĀ daļa darba jāuzņemās pašam pacientam!
(idejas zagu no viena cita pavediena klabā (ielikšu saiti ar, ja nenotiks nekas cits))

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-01-31 09:01 (saite)
RTFA. Tur šis arguments ir izvērtēts un arī pamatots ar pētījumiem, kāpēc tie nav 90% no 10%, lai gan daļa, protams, ir.

Šīs lietas ir ārpus "apčakarēto" kontroles.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-06-18 15:09 (saite)
eju pie vienas un tās pašas terapeites jau 9 gadus apmēram.

Man viņu ieteica LV psihiatru sabiedrībā ļoti cienīts ārsts. Aizgāju un pārliecinājos, ka viņa strādā ļoti profesionāli. Psihoterapija ir tāpat kā prostitūru pakalpojumi - klients balso ar maciņu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 14:29 (saite)
Par prostitūtām nezinu, bet medicīnā klienta balsošanas spējas ir ļoti ierobežotas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 14:35 (saite)
Runa ir par to (no mana viedokļa), cik daudz ārsts var iedot noderīgas informācijas ļoti īsā laika sprīdī.

Esmu gājusi gan pie psihoterapijas korifejiem par 50-60 ls par vizīti, gan pie psiholoģēm par 10ls vizītē. Laiks vienāds - vizīte ir 45 min.

Šobrīd maksāju tikai 35 euro vizītē, pie ārstes, kurai citi maksā daudz vairāk. Es pie viņas eju jau kopš laika, kad viņa bija studente.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 14:56 (saite)
Cik ilgi tu ej? Ja redzi, ka 6 mēnešu laikā nav ievērojama uzlabojuma, tad īsti nav jēgas.

Es gāju pie maksas psiholoģēm, iepriekš mazāk, pēc tam vairāk. Pie vienas noturējos gadu. Uzlabojums šķiet bija īslaicīgs un droši vien ka vairāk placebo efekts, lai gan tas Kad palika tikai vēl sliktāk, dabūju norīkojumu pie NHS bezmaksas terapeita, kuri tagad kursos tiek plānveidīgi apmācīgi mācīt CBT principus. Kā jau masu produktam, kvalitāte nav nekāda dižā, bet tam ir vismaz kaut kādi klīniskie pierādījumi.

Šis bezmaksas kurss palīdzēja vairāk nekā visi maksas pakalpojumi. Nu ir pagājis gads un varu teikt, ka tie principi joprojām darbojas. Nav tā, ka tie kaut ko baigi mainītu kā personību, bet vismaz var patstāvīgi tikt pāri depresijām. Kaut minimāli, CBT programma darbojas galvā pat neapzināti.

Es to salīdzinu, ka var iet pie dārga homeopāta, kurš maksā simtus, un var aiziet pie visparastākā ģimenes ārsta, kurš ir pārstrādajies un velta pacientam 5 minūtes. Bet šo 5 minūšu laikā viņš ierauga, ka pacientam ir ārstējama infekcija un izraksta antibiotikas, kas palīdz.

Psihiskās kaites, protams, ir grūtāk ārstējamas. Bet princips ir tas pats – vai nu tu zini, vai nezini, kā to ārstēt. Psihoterapijai biežāk nekā citur nāktos atzīt, ka patiesībā to nezinām un tikai taustāmies pa tumsu. Bet ja gribam progresu, tad tas ir jāatzīst, nevis jābalansē uz placebo efekta.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 14:59 (saite)
9 gadus.

Uzlabojumi bija, ir un būs, tāpēc jau eju. Viņa palīdz man saprast sevi. Būt transseksuālai Latvijā nav viegli, man reiz teica.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 15:07 (saite)
Man šķiet, ka viņa tev to ir iestāstījusi. Grūti ir visiem, bet transseksualitāte Latvijā jau nu toč nav nekas tāds, par ko cilvēkus vajā. Protams, būs cilvēki, kas to nosodīs, bet viņi nosodīs tevi arī par visu ko, kas viņiem nepatiks.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 15:10 (saite)
Paga, paga?! Es pati apzinos, ka man ir dzimuma disforija. Viņai par to ir savs viedoklis. Kamēr es neesmu normāli iekļāvusies sabiedrībā, man ir vajadzīga palīdzība.

Vajāt nevajā, bet piekauj gan. Un kāpēc tā? Jo man neticēja. Jo skolās nemāca, ka tādi transseksuāli cilvēki vispār EKSISTĒ :(

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 15:24 (saite)
Nu kurš tad nav kādreiz skolā ticis piekauts? Nevajag jau to uztvert tik nopietni.

Un vai tad nemāca? Es vēl tagad atceros savu klases audzinātāju, kad viņa mums klases priekšā lasīja sprediķi par homoseksuālisma briesmām un gan jau ka kaut ko viņa pieminēja par transseksuāļiem arī. Un man tas likās tāds bulšits, ka es vienkārši ņirdzu, ka beigās viņa neizturēja un prasīja, ka es laika gribu būt gejs. Un es kaut ko joka pēc muldēja pretī, ka jā, gribu gan. Neviens taču viņu neņēma galvā, un tas bija tālajā 1992. gadā.

Protams, disforija vai bulings ir iemesls depresijai, negribu to ne noliegt, ne kaut kā mazināt tā nozīmīgumu. Bet ja psihologs tev stāsta, ka tev ir grūti, jo tu esi citādāka, tad man rodas šaubas par kvalifikāciju. Grūti, jo tev ir sapista galva – tā būtu pareizāk teikt.

Es pavadīju vairāk nekā 10 gadus ar krišnaītiem, kas ir sekta ar īpašu stingru attieksmi pret seksu. Un tur es satiku gan gejus, gan transseksuāļus un pat tur nevienam tā nebija problēma.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 15:28 (saite)
Nu paga. Man ir 27 gadi, un man bez miesasarga ir bīstami atrasties uz ielas. Tas nav nopietni?

Nē, veselības mācības programmā piemin gejus/lezbietes/ biseksuāļus, bet transpersonas nē. To es pārbaudīju.

Nē, viņa neteica, ka man ir grūti. To man teica Tvaika ielā psihiatru konsīlijs, kurš uzlika man diagnozi.

Krišnaīti ir jauki. Dzīvoju netālu no viņu iestādes barona ielā un regulāri runājos. Tāda mana pieredze :)





(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 15:32 (saite)
Skolās vispār neko jēdzīgu nemāca, par to jau nav arguments. Es tikai saku, ka vai tiešām tagad skolnieki ņem par nopietnu to, ko stāsta stundās? Varbūt tagad laiki ir mainījušies, jo es vēl sāku mācības padomju laikā, kad visi zināja, ka viss, kas nav gluži matemātika vai fizika, ir propaganda, kura nav jāuztver burtiski, bet kas ir jāiekaļ un jāatkārto, ja gribi veidot karjeru.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 15:35 (saite)
žēl. Es jau pati pēc pirmās profesijas skolotāja, cerēju ko labot, naiva biju.

Runa ir par to, ka, no likuma viedokļa, ja par to obligātajā 9 klašu izglītībā nestāsta, tad nevar prasīt, lai kāds to zinātu. Pat vēl skaudrāk - nevis nevar prasīt, bet pat nevar cerēt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 15:43 (saite)
Varētu padomāt, ka cilvēkiem nebūs seksa, ja seksa tehnika nebūs iekļauta skolas programmā :D

Es domāju, ka skolēna sekmes tiešām ir visvairāk atkarīgas no skolotāja prasmēm (nevis no skolas programmas). Atrast to pieeju, kas liek bērnam veidot labvēlīgu izpratni nevis pretēji, ir ļoti svarīgi. Tas gan varētu būt ļoti grūts darbs. Mana personīgā pieredze ar skolotājiem vairāk ir negatīva, tomēr es ļoti novērtēju, kad saskaros ar pasniedzēju, kas spēj radīt interese par savu priekšmetu. Heijā, es atkal esmu students :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 15:47 (saite)
Sekss ir dabisks instinkts kā runā. To sauc par dzimumdziņu :D

Tolerance un sišana pa seju, ja otrs neiekļaujas tavā vērtību sistēmā nav saistīta ar instinktiem, bet refleksiem un dažādiem kairinājumiem un nostabilizējušām atbildes reakcijām no situācijām, kas bijušas līdzšinējā dzīves pieredzē.

Pilnībā piekrītu - svarīgi ir savu entuziasmu iedvest arī skolēnam. Es mācu to, ko mīlu. Tās zināšanas, kuras man patīk, ka ir manā apziņā. :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]extranjero
2014-07-18 15:54 (saite)
Sekss ir tikpat dabisks, cik valoda ir dabiska. Bērnam nav jāmāca gramatika, labvēlīgā vidē viņš iemācās vissarežģītākas konstrukcijas pats bez grūtībām. Tas nenozīmē, ka valoda ir vienkārša vai arī ka sekss ir vienkāršs.

Bet ja bērnībā vide ir izkropļota, tad nekas pats no sevis nenotiek. Kaut vai fakts, ka iemācīties svešvalodu pēc noteikta vecuma sasniegšanas ir ļoti grūti. Bet par svešvalodu apmācību vismaz ir sarakstītas simtiem grāmatu un gramatika ir izanalizēta līdz riebumam. Seksu vairāk apgūst bakstoties, tāpēc ir tik daudz problēmu šajā sfērā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Bet
[info]eos
2014-07-18 15:57 (saite)
Piekrītu, tomēr daudzos gadījumos ir vajadzīgs veicināšanas process. Vismaz Rietumu izglītība tā uzskata.

Es sniedzu psihologa pakalpojumus pāriem - neteiktu, ka vaina ir iekš bakstīšanās - vaina ir iekš tā, cik ātri cilvēki nonāk frustrācijā, ka nesanāk tik labi, kā viņi cerējuši.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)

110%
[info]nitroglicerins
2014-07-06 17:39 (saite)
katrs pats sev vislabākais psihoterapeits

(Atbildēt uz šo)


[info]mesija
2014-12-03 14:07 (saite)
mans mīļākais pētījums ir par grupu pacientu, kurus dzina pie psihoterapeitiem, un kontrolgrupu, kuri gāja runāties ar augstskolu pasniedzējiem bez jebkādas izglītības psihoterapijā. rezultāti neatšķiras. pārsteigums?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2014-12-03 15:13 (saite)
Droši vien ka ne. Bet labu pētījumu uztaisīt ir dārgi un laikietilpīgi. Zinātne nav nemaz tik seksīga, jo pamatā tas ir garlaicīgs un nūģisks darbs. Zinātnei pietrūkst laba stāsta jeb reliģiskās attieksmes. ;)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?