lasītprieks' Journal [entries|friends|calendar]
lasītprieks

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ calendar | livejournal calendar ]

[19 Jul 2006|01:28am]

dzheina
[ music | the divine comedy- everybody knows ]

ko jūs, lūdzu, varētu ieteikt no 21.gadsimta literatūras, kas atrodama latviešu valodā?!

5 comments|post comment

vajadzīgas atsauksmes [18 Jul 2006|04:31pm]

pata
Vai kāds ir lasījis šo te?
http://www.satori.lv/imgcon/inText/DC_516.jpg
Un kādas ir jūsu atsauksmes?!
6 comments|post comment

Dž.D.Selindžers Frenija un Zuijs [26 Jun 2006|01:38pm]

peeda
Tā īsti nav ko komentēt, bet patika tik ļoti, ka nespēju atturēties ieteikt, ja nav jau izlasīts! Lasot nebija sajūtas, ka tas jau reiz kur bijis(kā bieži notiek ar jau iepazītiem autoriem)- svaigi, kaut piedūmotā gaisotnē(atļāvos uzsmēķēt arī es...)
9 comments|post comment

[25 Jun 2006|01:06am]

_melnc_
Mana pēdējā laika konfektīte - Yoshimoto Banana's "kitchen". Maza fromāta, viegli lasāma grāmatele, ar pamatīgi jūtamu japāņu po mo piegaršu (pēdējā laikā tik ļoti deldēto), taču grāmata ar saturu, kas netiek stiepts garumā, taču nav arī pārspīlēta lakonisma. Tāds dīvains stāsts par dīvainu skuķa dzīvi pēc viņas vecāku nāves.
(Iz)lasot radās jautājums. tagad Japānā plaukst un zeļ po mo, bet ņemot vērā viņu dzīves apstākļus nenormālo tehnokrātiju un zināmu uzskatu brīvību (Ja salīdzina ar agrāko, kaut vai pagājušā gadsimta Japānu), viņiem šo po mo vilni un aizraušanos nevar pārmest, jo kā gan lai raksta cilvēks, kas dzīvo kādā no Tokijas agstceltnēm? Un augstceltne nebūt nav sliktas literatūras kritērijs.
3 comments|post comment

Vilkači n' stuff [20 Jun 2006|10:39pm]

fuzzy
Pozitīvu lādiņu, par spīti gaidītajam, iedvesa arī Ilonas Leimanes "Vilkaču Mantiniece". Iekļauts obligātajā litertūrā ir, tādēļ ar skepsi ķēros klāt...

Nebiju sen, ja nekad, lasījis darbu ar tādu pozitīvo latviskumu - smaids nenozuda ilgi pēc šiem jaukajiem vecvārdiem un old-school humora.

Turklāt - ļoti labs laiks šādai literatūri - tūlīt jau būs vislatviskākie (teorētiski) svētki klāt - Jāņi.

Iesaku kaut pāršķirstīt pirms Jāņiem.
8 comments|post comment

[14 Jun 2006|11:12am]

aivars_liepa
Islasīju Kim Stanley Robinson "Icehenge".

Grāmata, no kuras Robinsons vēlāk izveidoja savu slavenāko romānu ciklu "Sarkanais Marss", "Zaļais Marss", "Zilais Marss". Ta nu sanāca, ka triloģija bija daļēji izlasīta jau agrāk, un tad man rokās nonāca šī grāmata.

Iegrimstot grāmatā, pat īsti vairs nevērojās pulkstenis, līdz kamēr pēdējo lappusi aizšķirot, tika konstatēts ka jau pēc stundas tā kā būtu jāceļas uz darbu.

Pats romāns sastāv no trim daļām, darbība norisinās ~2248, ~2600 un ~2800 gados. Pirmajā daļā mēs sekojam līdzi Emmai Veilai, dzīvības nodrošināšanas sistēmu inženierei, kas palīdz virknei fanātisku 'cilvēkam jāsasniedz zvaigznes šodien' cilvēku izveidot pirmo starpzvaigžņu kuģi un mēģinat sasniegt citas zvaigznes, meklējot tur kolonizējamas planētas. Tas viss risinās uz ārkārtīgi saspringta politisko intrigu fona, revolūcijas draudiem uz Marsa, un pašas Emmas tīri cilvēcīgām problēmām attiecībās.

Kas notiek tālāk?

Nu, jums nāksies izlasīt pašiem.

"Marsa" triloģijas agrāka izlasīšana palīdzēs labāk saprast to, kas notiek pasaulē, kurā dzīvo Ema Veila un pārējie romāna varoņi, bet nav obligāts priekšnosacījums.

Iesaku visiem nopietnas zinātniskās fantastikas cienītājiem.
1 comment|post comment

M. Atvuda "Pēnelopiāde" [12 Jun 2006|02:35pm]

panacea
Nu tā, vakar ņēmu un šito grāmatu izlasīju (ļoti ātri starp citu lasās - kādās 2 - 3 h var mierīgi izlasīt), bet tā arī nesapratu, nu kāda velna pēc tas Odisejs tās kalpones nomušīja?! Vai man kāda aizture vai, bet nu vai ta nu tiešām tamdēļ, ka viņas bez atļaujas ar tiem preciniekiem čučāja. Un galu galā, to pašu nogalināšanas aktu taču tas dēls paveica, un kāpēc viņas Pēnelopi nevainoja, ka šī, dura tāda, viņas nepasargāja?

Nē, es tiešām nesapratu!
Tad nu ja kāds vēl ira lasījis varbūt var man paskaidrot?
HELP!
1 comment|post comment

G.G.Markesa cienītājiem [25 May 2006|04:47pm]

peeda
ja nav jau izlasīts, brīdinu: "Par mīlestību un citiem dēmoniem"-varen gards kumosiņš ar mazuma piegaršu
7 comments|post comment

1940 [17 May 2006|03:27pm]

ritvars

Vakar vakarā izlasīju Aināra Zelča "1940". Grāmata pieder citas vēstures jeb "kas būtu, ja būtu" žanram. Sižets īsumā: kas būtu, ja Latvija pretotos krievu okupācijai. Nezinu, vai kaŗa vēsturnieki klusītēm izpērk metienu, pluina gabalos un dedzina, bet man patika. Lielākais spļāviens - vairākkārt pieminēta kreisā krasta Daugavpils, kaut tolaik bija patstāvīga Grīvas pilsēta.


Otrais pasaules kaŗš vispār ir iecienīta "kas būtu, ja būtu" tēma. Arī Latvijas vēsturē ir ne viena vien lieta varēja notikt citādi un, kazi, grozīt turpmāko attīstību. Piemēram, kas būtu, ja Zigfrīds Meierovics 1925.gada 22.augustā aizbrauktu līdz Sēmes pagasta "Druķiem"? Iekšlietās stingri pilsonisks un dēmokrātisks, ārlietās izmanīgs un apsviedīgs, ar sabiedroto orientāciju, enerģisks Baltijas valstu, Somijas un Polijas sadarbības piekritējs, vēl desmitiem gadu aktīvas dzīves priekšā...


Bet atpakaļ pie grāmatas. Iesaku to visiem citas vēstures cienītājiem, savā jomā "1940" ir labākais, kas latviski parādījies. Arī citiem - raisa domas par izvēli 1940. gadā un mūsu atbildību vēstures un nākamo paaudžu priekšā.


P.S. Vairāk sajēgas par rakstīto rodas, ja pa rokai ir Latvijas autoceļu atlants.

2 comments|post comment

Ihara Saikaku. Pieci stāsti par piecām sievietēm, kas mīlēja mīlēties [17 Apr 2006|09:38pm]

f
Ihara Saikaku (1642 - 1693) ir pseidonīms. Pieci stāsti par piecām sievietēm, kas mīlēja mīlēties ir pieci stāsti, bet sieviešu tur ir krietni vairāk un stāstu, kas savā starpā nav saistīti, galvenie varoņi ir vīrieši. Un viņi mīl, o, jā, viņi mīl un viņi cieš, un visi notikumi būtu gluži vai meksikāņu seriāla cienīgi, ja vien stāstu beigas nebūtu tik traģiskas, t.i., ja stāstu beigas nebūtu domātas traģiskas.

Ar nožēlu jāatzīst, ka neviens no šiem stāstiem mani neaizkustināja, un tikai pēdējais (Stāsts par mīlas mākslas virtuozu Gengobeju) radīja kaut ko emocijām līdzīgu - dažviet es pasmaidīju. Iespējams tādēļ, ka Gengobejs bija homoseksuālis, kurš zvērējis Budam, ka neielaidīsies mīlas sakaros ar sievieti nekad un dēļ tā, cik neslēpti autors pauž savu nepatiku pret sieviešu dzimumu.

Tomēr grāmatai ir sava vērtība. Piemēram, - tā nav tulkota no japāņu valodas uz angļu, un tikai tad uz latviešu valodu. Mans cienījamais ex pasniedzējs Edgars Katajs to tulkojis pa tiešo no japāņu valodas, tāpēc ir saglabāti Edo periodam raksturīgie izteiksmes līdzekļi un valoda šķiet samocīta savā krāšņumā, krasi iezīmējot atšķirību starp Tālo Austrumu un Rietumu literatūras izteiksmes veidu. Turklāt Ihara Saikaku raksta par to periodu, kurā pats ir dzīvojis, kā jau minēju, un grāmata ieskicē tā laika kultūras iezīmes - svētkus, svinamās dienas, rituālus, sabiedrības struktūru, parašas u.tml. Mūsdienās šī grāmata, manuprāt, pievilcīga ir tieši šo iemeslu (un, nenoliedzami - vāciņi, vāciņi), nevis pašu stāstu sižetu dēļ.
post comment

Gandrīz ne pa tēmu :) [24 Mar 2006|11:07pm]

asko_onna
jautājums, teātra izrādei Dailē "Izvirtulis" visi tie teksti ņemti no kādas grāmatas, vai vnk tā luga ir uzrakstīta? ja ņemti no grāmatas, kā viņu sauc?
p.s. biju uz to izrādi un tā patikās un tik daudz labi teksti, ka nevarēja iegaumēt ;)
6 comments|post comment

lūgums. [21 Mar 2006|12:19pm]

gobish
vai kāds nezina kā uzmeklēt Kitiju Balcari? darba nepieciešamība.

paldies:)
11 comments|post comment

pāris jautājumi par kodu [20 Mar 2006|07:56pm]

carnival
Jau pirms kāda laika izlasīju Da Vinči Kodu. Protams, sūkāja, bet man patika tas albīnais mūks Sīla, viņa dienas un nedienas bija vienīgais grāmatā, kas spēja izraisīt līdzpārdzīvojumu, pārējie varoņi bija ļoti banāli. Un, protams, arī daži labi fakti un pseidofakti bija interesanti.

Starp citu, tam galvenajam supervaronim simboloģijas speciālistam Robertam Lengdonam nepārtraukti galvā maisījās atmiņas par kaut kādu tur incidentu Vatikānā. Visu laiku man šķita, ka šis incidents beigu beigās savīsies kopā ar citiem notikumiem, bet nekā. Tad nu zinātājiem jautājums. Šis Robis varbūt figurē arī citās Dena Brauna grāmatās, un šīs atmiņas bija iz cita romāna?

Ā, un vēlviens jautājums lielākiem zinātājiem. Cik pamatoti ir grāmatā izteiktie apgalvojumi? Pašam slinkums meklēt, mana galviņa ir jūsu rokās. Vispār gaidu filmu, varu derēt, ka būs labāka nekā grāmata.
17 comments|post comment

Gabriels Garsija Markess "Simts vientulības gadu" [20 Mar 2006|04:09pm]

pelican
Man nepatīk, drošvien ar, ka nepadodas literatūras kritika. Varu tikai pateikt vienu: mīlu literatūru, kas ievelk sevī līdz pēdējai lappusei un pēcāk izplēš tavu pasauli par vēl dažiem centimetriem. Šīs grāmatas izlasīšana ir kā grūta šķiršanās no ārkārtīgi mīļa un tuva cilvēka, kura pietrūks vēl ilgi, ilgi, līdz atmiņas izbalēs un tās apjoms ir tikai priekšrocība.
jūsu pievilināšanai, lai piedzīvotu, ko piedzīvoju es, uz labu laimi uzšķīru citātiņu: "Un tieši tad viņa arī ievēroja, ka par Maurisio Babilonijas tuvumu aizvien pavēstī dzeltenu tauriņu bars. Viņa gan tos jau bija redzējusi mehāniskajās darbnīcās, bet nodomājusi, ka tauriņus pievelk krāsu smakas. Reizēm viņa bija manījusi kinoteātra pustumsā tauriņus virmojam ap Maurisio galvu"
8 comments|post comment

[18 Mar 2006|05:16pm]

elina_g
kāds nezin, kur internetā ir iespējams dabūt Andras Neiburgas darbiņu "Elīna ir laimīga"?
7 comments|post comment

lūgums [15 Mar 2006|05:56pm]

gobish
man vajag kādu feinu teksta gabalu no A.Kamī romāna "Mēris".
vai kāds varētu iepostēt šeit kādu mazumiņu?
liels paldies:)
2 comments|post comment

Danny Wallace "Join Me" [15 Mar 2006|04:36pm]

daria

Tātad Danny Wallace "Join Me" - grāmata, kuru sarakstījis puisis, kurš aiz garlaicības izveidoja kultu (grāmatā visu laiku tiek uzsvērts - "It's not a cult - it's a collective"). Es nekādā gadījumā neapgalvoju, ka šī grāmata literārā ziņā ir miiiilzīga vērtība, taču aprakstītais fenomens, manuprāt, ir gana interesants, lai par to lasītu.

Tātad - puisis Danny kādu dienu pirms ~4 gadiem kādā Anglijas reklāmas laikrakstā ievietoja sludinājumu ar tekstu "JOIN ME" un norādījumu nosūtīt pases foto uz attiecīgu adresi. Bez jebkādiem paskaidrojumiem, nekā. Un cilvēki džoinoja.

Sīkāk par pašu fenomenu iespējams uzzināt mājas lapā www.join-me.co.uk, lai gan atzīšos, ka grāmata mani uzrunāja vairāk :)

post comment

William S. Burrouqht [15 Mar 2006|09:33am]

mena
Вильям Берроуз triloģija "западные земли", "Города красной ночи", "Прocтpaнcтвo мepтвыx дopoг".
Visas trīs grāmatiņas pirktas dažādās vietās - Intelektuāljā grāmatā, Valterā un Rapā, un laikam arī Janusa grāmatnīcā. Izdotas Maskavā, izdevniecībā "AST", sērijā "Alternatīva" (tādas orandžas grāmatiņas).

Tiem, kas lasa krieviski, lieliska iespēja iepazīties ar vienu no spilgtākajiem un populārākajiem bītņiku rakstniekiem. (No bītņikiem pašreiz latviski tulkoti tikai Keruaka darbi.) Pasaulē gan Berrouzs ir pazīstams autors, bet nu kamēr tas nonāks līdz Latvijai, ir jālasa vai nu oriģinālvalodā, vai, kā manā gadījumā, tulkotu - krieviski.

Vakar skatījos Gigera zīmējumus, un nodomāju, kā Berrouzs -tikai bildēs. Ja jaums patīk Gigera bildes - fantastiskiem sižetiem, drūmas, mazliet piedauzīgas, gļotainas un pretīgas, bet tajā paša laikā - skaistas, tad jums patiks arī Berrouza grāmatas. Pirmo triloģijas grāmatu es varētu raksturot kā trako jaunību, kad dzīve mutuļo un viss ir "pie kājas", bet notikumi vienkārši notiek. Otrā grāmata ir pusmūžs - tiek izvirzīti mērķi, kaut kas tiek plānots, darīts. Trešā daļa ir vecumdienas, un turpinās tāds ļoti drūms un tumšs motīvs, kas sākās jau otrās grāmatas beigās. Bet to, kas tur īsti "notiek" - to pilnīgi noteikti sapratīs katrs pats, atbilstoši savai līdzšinējai dzīves pieredzei, videi. Un vēl - es domāju, ka lasīšanas process ir jābauda. Paši vārdi, uzburtie tēli, stāstījums - tas ir jābauda. Un ne jau tāpēc, lai uzzinātu - kā tad tur tas viss beigsies, bet paša procesa dēļ. Lasīšanas dēļ.
2 comments|post comment

Alesandro Bariko "Okeāns Jūra" [14 Mar 2006|02:22pm]

mena
Man šo grāmatu sirsnīgi ieteica izlasīt draudzene. Viņa pati to lasījusi laikā, kad bija stāvoklī.
Es pati lasīju, un visu laiku klusiņām pie sevis dusmojos - kāpēc to neesmu sarakstījusi es!! Tas viss ir mans, mans, mans!!

Hipnotiska grāmata. Gaiša, viegla, rāma, kaut arī tur ir viss - kaisle, mīlestība, naids, atriebība, ceļojumi. Bet viegli. Gaiši.

Lasiet, kamēr vēl ziema un pelēkums, un varbūt mazliet skumjas. Pavasara trakumā un vasaras līksmē šī grāmata, iespējams, neiederēsies.

Sižets'?? Nu sižets taču ir tur iekšā!!
6 comments|post comment

Sinuhe [13 Mar 2006|11:38am]

ritvars

Lēnā garā, vakara atpūtā un brīvdienās arī citā laikā - esmu izlasījis Mikas Valtari "Sinuhi, ēģiptieti". Vairāk nekā septiņsimt lappušu par senās Ēģiptes dzīvi no galma ārsta skata. Ļoti patīkami, ka grāmata tiešām ir grāmata, ne kinoscenārijs. Biju pārsteigts, ka "Sinuhe" iznācis 1945.g., kad somi ar zaudējumiem, tak bija tikko asiņainā kaŗā nosargājuši savu brīvību un neatkarību un it kā nekādas suņa darīšanas nevarētu būt par seno Ēģipti. Kaut pagājis vairāk nekā 60 gadu, nemana nedz archaiskas valodas, nedz novecojuša vēstures faktu krājuma.

Autoram varētu pārmest vien, ka romāns ataino senās Ēģiptes izņēmumu, ne vispārējību. Proti, nejauši izvēloties kādu laiku, jau faraona vārda zināšana būtu veiksme, bet "Sinuhes" darbība notiek vienā no vislabāk zināmiem periodiem. Otrkārt, tipisks varonis būtu zemnieks, kas sūri kopj savu lauciņu un gadsimta ceturkšņa vecumā mirst infekcijas sērgā. Tiesa, tuvinot romānu īstenībai laika un varoņa ziņā, diez vai tas vairs būtu tik saistošs lasītājam.

"Sinuhi" prasmīgi tulkojusi Maima Grīnberga, kam lielā mērā var pateikties par raitu valodu. Reizēm tā gan šķiet vairāk piemērota mūsdienu latvietim, ne ēģiptietim priekš gadu tūkstošiem: "tinies ellē", "nejēdz ne tik, cik cūka no sudraba", "salāpīties", "pasūtīju viņu ar visu dēlu" ir daži piemēri.

Maimas kļūdas, izmantojot tai laikā neiespējamus vārdus, ir pavisam retas. Senie ēģiptieši nemazgāja rokas nevainībā, tāpat biržu tiem nebija. Jābrīdina arī, ka grāmatas sākumkartē ir ģeografiska muļķība, Augšēģipti ierakstot pie Vidusjūras - augstāk par Lejasēģipti, kas kartē iezīmēta lejāk, t.i., vairāk uz dienvidiem.

Apkopojot: ja kaut kur izdodas ieraudzīt par viencipara skaitli ("JR", kas izdevusi, gan piedāvā par Ls12), jāķeŗ neprātojot un tad jābauda nesteidzoties.

1 comment|post comment

navigation
[ viewing | 120 entries back ]
[ go | earlier/later ]