lasītprieks' Journal [entries|friends|calendar]
lasītprieks

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ calendar | livejournal calendar ]

Spiets [13 Mar 2006|11:36am]

ritvars

Atceros bērnībā "Fantastikas pasaulē" iznākušu "Andromēdas celmu". Nesenākā pagātnē Latvijā bija iespēja tikt pie "Juras parka" un "13.kareivja". Nule "Kontinents" klajā laidis visa tā autora Maikla Kraitona "Spietu". Lietu jeb mašīnu dumpja doma kādā krēslainākā apziņas stūrītī cilvēku pavada jau gadsimtiem, un "Spiets" ir iespaidīgs un biedējošs jaunāko laiku paraugs. Nanotechnoloģiju, gēnu inženierijas un datorlietu nelietpratējam arī visai pārliecinošs - gluži kā "Parītdiena" neģeografam. Lasot vēlreiz un vēlreiz jāatceras, ka tā ir daiļliterātūra tāpat kā Dens Brauns. Grāmata raisa pārdomas par risku, ar ko saistīta jebkāda attīstība. Katra paša ziņā paliek, vai izvēlēties sterilitāti un drošību vai zilumus un izaugsmi.

"Spiets" ir ņemams.

post comment

[13 Mar 2006|11:13am]

antuanete
Tiem, kuri pa reizei stāv veikalā pie plaukta un nevar izlemt par labu kādai grāmatai.

Amoss Ozs 'Melnā kaste' (Jāņa Rozes apgāds, 2000) )

Milorads Pavičs 'Hazāru vārdnīca' (Jāņa Rozes apgāds, 2006) )
2 comments|post comment

Haruki Murakami – Uz dienvidiem no robežas, uz rietumiem no saules (AGB, 2004) [11 Mar 2006|12:13pm]

hestia

No rīta piecēlos, padzēru kafiju un, nevarot izlemt, ko īsti iesākt ar dienu (kā tas nereti ir sestdienās), ieņemot nogaidošo pozīciju, sāku tīrīt vannasistabas flīžu savienojuma vietas ar zobubirsti kā Žurks Haruki Murakami romānā Aitas medīšanas piedzīvojumi. Patiešām efektīgi.

 

Varbūt tajā brīdī es beidzot skaidri sev noformulēju īstos iemeslus, kādēļ man patīk lasīt Haruki Murakami. Tas nav sižets, pat valoda ne, tās ir viņa īpatnējās spējas attēlot dzīvi. Viņa darbi nogulsnējas galvā kā neko nepamācošas rokasgrāmatas nepieradināmajai dzīvei. Mani apbur tas, ka starp rindiņām vienmēr uzglūn viņa slēdziens par dzīvi- proti, tā ir tāds kā poētisks nekas.

 

Patiesībā šis romāns nav diez ko interesants. Tā sižetu, virspusīgi aprakstot, varētu pateikt pavisam īsi- viņš un viņa peripetijas ar sievietēm + pāris skaistas metaforas un pāris dīvainas sižeta detaļas, kas paliek bez paskaidrojuma. Tomēr to lasīt bija baudījums.

 

Vairāk par romānu un iespēja izlasīt fragmentu

 

Haruki Murakami darbi elektroniskajā bibliotēkā FictionBook

 

P.S. Nesen DC++ atradu Aitas medīšanas piedzīvojumus latviski. Ja kādam ir interese, komentāros norādiet e-pastu.

24 comments|post comment

Nora Robertsa "Trīs likteņa statuetes" [10 Mar 2006|02:54pm]

lusija
Īsti manā garā - ekšens, labais uzvar ļauno, mistiski notikumi, ļubestība un sekss. Kkad 20.gs. sākumā milzīgā kuģa "Lusitana" avārijā bojā iet slavens antikvāru lietu kolekcionārs, kurš tobrīd līdzi sev veda vērtīgu senlietu - sudraba statueti - likteņa dievieti. Bet kāds zaglis uz kuģa to paspēja viņam nozagt un laimīgā kārtā izglābās ar visu statueti. Tad viņš labojās, kļuva par kādu cilvēku un izveidoja savu biznesu. Un nu jau 2003.gads. Viņu mazmazmazbērni. Visi kopā uzsāk pārējo 2 statuešu meklēšanu, samīlas viens otrā, notiek ielaušanās, Oskara vērtas intrigas. Interesanti personāži, saturs nav pārāk paredzams, tēlota mana mīļā Ņujorka, kā arī Kouva Īrijā. 428 lpp. Ņemot vērā manu saspringto grafiku, nedēļa grāmatas izlasīšanai ir lielisks rādītājs.
4 comments|post comment

[10 Mar 2006|07:14pm]

amireta
Jūlija Juzika "Allāha līgavas".
Ļoti laba grāmata, smaga. Ir interesanti uzzināt kādas ir bijušas to sieviešu dzīves,kas uzspridzinātas, kam visam jāiziet cauri, lai vispār ko tādu pieļautu un kā nav izvēles. Cik tomēr visi ir iesaistīti, un tevi bīda kā marioneti..Noteikti iesaku paņemt un izlasīt.
post comment

Dens Brauns atkal iesūdzēts tiesā [01 Mar 2006|09:41am]
Par grāmatu "Da Vinči Kods". Sīkāks izklāsts šeit
8 comments|post comment

Anita Naira "Dāmu kupeja" [22 Feb 2006|09:23am]

antuanete
Uzdāvināju mammai grāmatu, ko pati gribēju izlasīt. Kad tiku klāt, divās dienās arī izrāvu cauri, un jutos tiešām aizkustināta līdz sirds dziļumiem.
Kā jau aizmugures vāka anotācijā lasāms, grāmata stāsta par sešu Indijas sieviešu likteņiem, kuras satikušās vienā vilciena kupejā un pa ceļam stāsta viena otrai par savu dzīvi. Grāmatas uzbūve nav tik vienkāršota, tas nav tāds klasisks "sanācām kopā un tagad - stāsti no sākuma līdz beigām", sieviešu stāstījumu caurvij galvenās varones Akhilas atmiņas, katrs stāsts ir faktiski pirmajā personā un ļoti dvēselisks. Stāsti vienkārši satriec, un, vismaz man, lika elpai aizžņaugties un brīžiem saskriet asarām acīs par to sieviešu dzīvēm, kuras apkārtējie, bieži vien - viņu likumīgie vīri un radi - cenšas salauzt. Un par šo sieviešu spītu turēties pretim tradīcijām, sabiedrības spiedienam, lai saglabātu savu "Es" (ko vērts vien ir stāsts par to, kā Akhila pirmoreiz mūžā nobauda olu, kas viņai kā braminu kopienas pārstāvei ir liegts). Lai arī dažs stāsts jūtīgāku lasītāju varētu nomākt, beigas tomēr izskan cerīgi, un katra no sievietēm faktiski izraujas no apburtajiem lokiem un valgiem (kaut vai iekšēji), kas mūsu sabiedrībā būtu neiedomājami. Tomēr, ja paskatās dziļāk - nekur tālu jau neesam, vien daži desmiti gadu, un arī pie mums daudzi no šiem scenārijiem bija iespējami, u maigākā veidā realizējas arī tagad.
Grāmatu ieteiktu sievietēm, kuras bieži cīnās ar neizlēmību un nevar sadūšoties pašas izdarīt būtiskas izvēles - seši piemēri, no kuriem vismaz kāds varētu iedvesmot, kāds - pateikties Dievam, ka no kā tāda esi tikusi pasargāta. Vīriešiem - grāmata, kas var līdzēt mazliet saprast mūžam neizprotamo sievietes dabu.
4 comments|post comment

Franz Kafka 'Erzählungen' [19 Feb 2006|10:34pm]

mandra
[ music | Herbie Hancock - Embraceable You ]

Pēc Nīčes "Antikrista" neparasti viegli lasījās Franca Kafkas stāsti. Pat sēžot piesmēķētā telpā, kad pulkstenis rāda pāris stundas pāri pusnaktij un no blakus telpām skan atskoņotu mūzikas instrumentu smilkstieni, pat tad lapas ātrā tempā aizrit viena pēc otras un absorbējas prātā neticami ātri. Laikam jau ne velti Hermanis Hese Kafku ir nodēvējis par 'vācu prozas nekronēto karali'.

2 comments|post comment

[19 Feb 2006|10:31am]

asko_onna
iesakiet lūdzu kādu labu grāmatu, ko izlasīt /aparaksts kāda tā grāmata varētu būt - filozofiska, interesanta un vecumama nav nozīmes, galvenais,ka laba :)
37 comments|post comment

[18 Feb 2006|03:24pm]

aci_ite
nesen izlasīju R. bBaha grāmatu "viens". ļoti laba grāmata tikai vajadzēja izlasīt vairākas reizes, lai līdz galam saprastu kas tur notiek, vismaz pagaidām viena no labākajām grāmatām kuru esu lasījusi, vai kāds nezina citas tādas/tamlīdzīgas grāmatas?
2 comments|post comment

"uz kraujas rudzu laukā" Selindžers [15 Feb 2006|10:32pm]

ld
gribās apsmadzeņot šito. pagaidām tā īsti nevaru "iebraukt" un izraisa asociācijas ar "Mazo princi"
22 comments|post comment

[23 Jan 2006|04:36pm]

halceon
Stāv mājās uz plauktiņa "And the ass saw the angel" (latvju mēlē), bail vērt vaļā. Ir kādas atsauksmes?
9 comments|post comment

jautaajums [23 Jan 2006|11:32am]

gobish
vai kaads jau ir lasiijis sekojoshaas graamtas?:
> Apgāds “Atēna”- Dzjuničirō Taņidzaki romāns “Naomi” Ilzes Paegles tulkojumā.
> Izdevniecība “Neputns”- Ģirta Koknēviča dzejas grāmata “Japāņu modinātāja šonakts”.
> Apgāds "Zvaigzne ABC"- Annas Kravickas debijas romāns „Dzīves simulācija”.
> vai vispaar kaadu no jaunaakajaam izdotajaam graamataam?
10 comments|post comment

.Haruki Murakami. Aitas medīšanas piedzīvojumi. Otrā daļa. [17 Jan 2006|01:29pm]

f
[ music | Laurie Anderson - Coolsville ]

Beigas tomēr bija mazliet garām, bet nu pats stāsts un piedzīvojumi tik un tā paliek tikpat lieliski, cik iepriekš. Kaut kā ar šo problēmu sastopos trešo reizi šīs nedēļas laikā - vai tā ir filma, vai tas ir raksts, vai tas ir kaut kas cits - dažas minūtes pirms beigām ir tāds kā nelaimīgais pagrieziens (citējot grāmatu), kas, neteiksim - visu sabojā, bet sagādā nelielu vilšanos. No otras puses - nevaru iztēloties citu nobeigumu šai grāmatai. But that's not my job, anyway.

Visi cilvēki dalāmi divās grupās, tā tur laikam bija teikts. Reālas viduvējības un nereālas viduvējības.

1 comment|post comment

Marks Hedons 'Savādais atgadījums ar suni naktī' [10 Jan 2006|06:47pm]

quizer
Foto: Jāņa Rozes apgāds

"Cilvēki melo tad, kad apgalvo, ka noticis, kas nav noticis. Taču kādā noteiktā laikā un noteiktā vietā kattreiz ir atgadījies tikai viens notikums. Un ir bezgalīgs skaits notikumu, kas tajā laikā un tajā vietā nav atgadījušies. Un tad, ja es domāju par kaut ko, kas neatgadījās, es sāku domāt par visiem pārējiem notikumiem, kas neatgadījās." (c)Marks Hedons

Viena no retajām gramatām, kas ir skumji priecīga,  un ironiski pseidoinfantīla. Ļauj iejusties autista dzīves izpratnē !

10 comments|post comment

Haruki Murakami "Uz dienvidiem no robežas, uz rietumiem no saules" [08 Jan 2006|09:14pm]

incagirl

Pāris postu atpakaļ bija runa par "Aitas medīšanas piedzīvojumiem". Domāju, tiem, kam patika jau minētā grāmata, viegli lasīsies arī "Uz dienvidiem no robežas, uz rietumiem no saules". Godīgi sakot, pirmā man ne īpaši patika, otrā gan.

No pēdējā vāka: Divi cilvēki, kuri bērnībā mīlējuši viens otru, pēc daudziem gadiem satiekas un nevainīgā bērnības mīlestība pārtop par neslāpējamu un ārdošu kaislību.

Izskatās, ka lietus, cigaretes, džeza bāri, kafija, vientulība, alkohols, Snoopy pieder pie Murakami firmaszīmes. Šādā kopumā tie parādās abos romānos, viešot līdzīgu noskaņu. Apmēram to pašu jūtu, skatoties "Lost in Translation", tā ka iespējams visa sāls ir kopīgajā norises vietā, Japānā?

Mazliet parokoties pa netu, atradu šo Murakami stāstu, bez lietus un kafijas, taču gana interesantu.

3 comments|post comment

Džons Faulzs – Burvis [07 Jan 2006|12:40pm]

hestia

Izlasot šo darbu, nonācu pie secinājuma, ka par sazvērestību apspēlēšanu literatūrā man ir divi priekšstati. Pirmajā variantā sazvērestība tiek konstatēta un lēni atmudžināta visa romāna garumā, beigās atklājot tās iemeslus un aiz tās paslēpto patiesību. Šāds variants piedienas trilleriem, kuru radinieki kino jomā ir Holivudas grāvēji. Otrajā variantā sazvērestība tiek konstatēta, bet beigās izrādās, ka tā ir tikai varoņa vai varoņu iztēles radīta fikcija (piemēram, Umberto Eko- Fuko svārsts) vai tamlīdzīgi- pasvītrojot domu, ka īstu sazvērestību nemaz nav, ir tikai cilvēki, kas tādas vēlas izdomāt.

Džona Faulza Burvis neatbilst nevienam no šiem priekšstatiem. Romāns gan konstatē, gan atklāj sazvērestību, bet, gluži kā ieciklējies, ņemas lasītājam iegalvot, ka, šķetinot vienus maldus, var nonākt tikai pie aizvien jauniem maldiem. Tādēļ beigās nerodas sajūta, ka sazvērestība ir atklāta visā tās pilnībā. Nē, tā turpina pastāvēt arī pēc grāmatas izlasīšanas, aizvien pieaudzējot sev klāt jaunus posmus, nogremdējot jaunus zemūdens akmeņus. Gluži kā sazvērējusies teātra trupa romānā, arī romāns pats ar lasītāju spēlē smalku psiholoģisku rotaļu. Ja tam ir kas kopīgs ar augstākminētajiem sazvērestību variantiem, tad tā ir doma- vienmēr kāds tiek piemuļķots. Grūti gan pateikt, kurš šajā gadījumā ir piemuļķots- galvenais varonis vai varbūt lasītājs. Ja skatās no eksistenciālā viedokļa, tad piemuļķots ir cilvēks. Aizšķirot grāmatas pēdējo lappusi, tā arī nodomāju- cilvēks kārtējo reizi ir sodīts par savu esamību- tātad- visai nepelnīti.

 

Burvis bez šaubām ir intelektuāls romāns, kas īpaši spoži izpaužas eksistenciālu un ētisku problēmu apspriešanā. Tas arī rada visas nepieciešamās noskaņas, lai lasītājs tajā iedzīvotos dziļi iekšā kā tādā mēbelētā istabā. Līdz ar galveno varoni lasītājam ir iespēja justies nodotam, izsmietam un izstumtam ārpus kaut kā visiem pārējiem labi zināma- nenoliegsiet- ļoti spilgtas un pazīstamas eksistenciālās izjūtas. Mums visiem ir dota tā lieliskā iespēja izdomāt katram savu dzīves jēgu, tomēr tā ir arī ķepīga un nepateicīga nodarbe. Bet svētīts ir pūlis, kas atdarina viens otru pārliecībā, ka rīkojas pareizi. Tādēļ esiet sociāli aktīvi, lai netaptu sodīti- tādu vēstījumu netieši pasniedz Burvis.

 

Kaut arī Burvis no nu jau mirušā rakstnieka Džona Faulza romāniem izpelnījies vislielāko lasītāju interesi, pats autors to neatzina par savu labāko veikumu. Rakstot par Burvi, Džons Faulzs piesauca Čārlzu Dikensu un viņa Lielās cerības, un romānā patiešām var sajust rakstnieka iedvesmošanos no šī darba un kritizētāja reālisma.

6 comments|post comment

Gabriels Garsija Markess- Par mīlestību un citiem dēmoniem [06 Jan 2006|10:56am]

hestia

Varu tikai piekrist tekstam uz grāmatas aizmugurējā vāka- katra tikšanās ar kolumbiešu rakstnieka, pasaulslavenā romāna „Simts vientulības gadu” autora, Nobela prēmijas laureāta (1982) Gabriela Garsijas Markesa darbiem ir neaizmirstama. Arī šis- jaunākais viņa veikums nav izņēmums. Grūti tam piemeklēt kādu mīnusu, ja nu vienīgi- pārāk īsa un neapjomīga ir šī priecīgā atkalredzēšanās.

 

Gabriela Garsijas Markesa maģiskais reālisms jau ierasti sakausē mītisko un reālo, liekot pilnībā noticēt pirmajam, bet otro uzlūkot nedaudz komiski sašķobītu. Īpašs skaistums piemīt tam vieglumam, ar kādu autors izklāj uz papīra dzīves un nāves, padarot tās reizē gan jokainas, gan pastulbas, gan arī brīnišķas. Izkārnījumi, insekti, netīri ķermeņi un smakas- nekas no tā viņa darbos neiegūst pretīgumu, kādu šīs ne visai pievilcīgās dzīves blakusparādības izsauktu realitātē. Garsijas Markesa literatūrā šīm izpausmēm pat ir atvēlēta īpaša valdzinājuma vieta. Tāpat kā vājprātam un absurdām dīvainībām, uz kurām tik pašsaprotami ir spējīgi viņa varoņi.

 

Gabriela Garsijas Markesa realitāte ir vienkārša, reizēm pat absurda, bet grūti šo labi zināmo parastumu iedomāties vēl maģiskāku un saistošāku, kā savos darbos to uzbur autors. Viņa literatūra plūst dabiski un pat tā kā labestīgi, kaut vienmēr tā ir visai blīvs vēstījums.

 

„Par mīlestību un citiem dēmoniem” salīdzinājumā ar „Simts vientulības gadiem” var teikt, ka šis ir tāds kā apvaldīts darbs, disciplinētāks, noslīpēts līdz pēdējai vīlītei, rakstīts ar apdomu un gudrību. Tomēr tas neatpaliek savā krāsainībā un spožumā.

 

Pieņemu, ka ir grūti saglabāt vienaldzību, saskaroties ar Gabriela Garsijas Markesa darbiem. Viņš sniedz tieši to, kā citai literatūrai pietrūkst, aizpilda to tukšumu, kuru neaizpilda citas grāmatas. Viņš paplašina literatūras skatījuma un baudījuma robežas, parādot, cik viegli un dabiski var pastāvēt mītiskā pasaule, nemaz nezaudējot savu saikni ar realitāti.

post comment

Deivids Bekhems. "Mans redzējums" [05 Jan 2006|10:20pm]

lusija
Nezinu, esat kāds lasījis vai nē, taču man tomēr gribējās šo to pateikt. Deivids Bekhems. "Mans redzējums". D.Bekhema autobiogrāfija. Grāmata par viņa dzīvi līdz 2003.gada 1.jūlijam - līguma parakstīšanas ar Madrides "Real". Pat ja neesat futbola fani, ja esat dzirdējuši tikai to, ka viņš ir futbolists, kas precējies ar slaveno "Posh Spice" Viktoriju, ka viņiem ir 2 dēli. Vienalga. Ta nav grāmata par futbolu vai slavenības dzīvi. Tā ir par personību, par attiecībām ģimenē, futbola laukumā un divu cilvēku starpā.
No sākuma gan nav īpaši lielas sajēgas par visiem čempionātu un turnīru nosaukumiem, par pārējiem klubiem, to nozīmi un spēlētājiem. Pēc grāmatas izlasīšanas man pret Deividu Bekhemu attieksme vairs nav tikai kā pret "United" spēlētāju vai arī Viktorijas vīru. Un arī futbols uzreiz likās pavisam savādāks. Pat ieguvu šādu tādu saprašanu par premjerlīgas sacensībām!
P.S.Skaistas bildes!
5 comments|post comment

.Haruki Murakami. Aitas medīšanas piedzīvojumi. Pirmā daļa. [05 Jan 2006|05:16pm]

f
Grāmatas pēdējais vāks vēsta, ka dievināt Haruki Murakami pieder pie japāņu jaunatnes labā toņa. Nezinu gan, what's labais tonis got to do with it, bet Murakami Aitas medīšanas piedzīvojumi ir kaut kas tāds, ko es vienmēr esmu (pašai nezinot) gribējusi izlasīt. Varbūt arī ir tā, ka šī grāmata ir nonākusi manās rokās īstajā laikā un īstajā vietā. Lai nu kā, esmu sajūsmā. Neesmu vēl izlasījusi līdz galam.

Aitas medīšanas piedzīvojumi stāsta par kādu vīrieti, kuram pēc trīs mēnešiem apritēs trīsdesmit gadu. Par viņa draudzeni. Par aitu. Par Skolotāju. Par skolotāja Labo Roku. Par viesnīcas īpašnieku. Par Aitu Profesoru. Par kaķi. Par garlaicību. Par draudzību. Par skaistām ausīm. Par vārdiem.

- "(..) man nepatīk vārdi. Es esmu es. Tu esi tu, mēs esam mēs, viņi ir viņi, man liekas, ka ar to arī pietiek."

Par lidojumu. Par filmām.

- "Filmas bija briesmīgas, cik nu vien briesmīgas filmas var būt. Tikko bija pazudis MGM lauva, no ekrāna aizpeldējuši titri, tā gribējās celties kājās un iet prom no tādas filmas. Ir arī tādas filmas."

Par attiecībām un seksu. Va'ne.
- "Bet es taču visu laiku guļu ar tevi kopā, es zinu katru tavas miesas pleķīti. Kāpēc tu no manis kaunies?"
- "Šūnas katru mēnesi nomainās. Pat arī pašlaik. Un viņa pielika man pie acī slaido roku. Tas, ko tu, kā pats domā, par mani zini, ir tikai tavas atmiņas, nekas vairāk."

- "Mēs atgriezāmies viesnīcā un nodevāmies dzimumaktam. Man ļoti patīk vārds dzimumakts. Tas manī rada asociācijas ar iespējamībām, kaut arī ierobežotām."

Ir tādas ainas, filmas, vīzijas, kurās tu redzi cilvēku sēžam tukšā istabā vai stāvam pie loga, kad ārā līst lietus, pilsētā neliela migla, dažās ielu laternās izdegušas spuldzītes, kaut kur tālumā skan ātrās palīdzības mašīnas sirēnas, uz galda stāv atdzisusi kafija un pelnutraukā kūp cigarete, nav ne mūzikas, ne televizora trokšņa, gaisā pamestības, tukšuma, pat vientulības sajūta, bet tā ir tik valdzinoša; kamēr tu pats neesi tas cilvēks pie loga vai galda (dažreiz arī tad, kad esi).
Tāda ir tā grāmata.


12 comments|post comment

navigation
[ viewing | 140 entries back ]
[ go | earlier/later ]