nothing but the sky

Recent Entries

1/11/15 09:59 am

Skatījos dokumentālo filmu un aizdomājos par to, ka labi, ka manas paaudzes jaunās meitenes neiedomājās par to, vai viņu vagīnas atbilst kādiem skaistuma kritērijiem, tāds jautājums vispār neradās. Bija tikai slaiduma un citi ārējā skaistuma kritēriji, pie kuriem sevi piemērīt un tad ļauties paškritikai. Mūsdienu pasaule piedāvā daudz plašākas iespējas, kā sačakarēt sev dzīvi. Vai tā arī viss turpināsies, es dažreiz brīnos. Vai drīz mēs pakļausim kritikai it visu savā ķermenī un griezīsim nost jebko, kas kādā mirklī šķitīs par daudz, pārāk uz āru vai, nedod dievs, nokarens, ņemot par paraugu viltotas žurnālu bildes, kurās viss ir nogludināts un pielabots ar apstrādes programmām.

12/27/14 02:56 pm

Patiesībā es gaidu janvāri. Es vienmēr gaidu janvāri. Es gaidu to pelēko pļurzu, kas seko visam šim. Svētki ir pārāk krāšņi priekš manis. Svētki iešķeļ nepiepildītā aizas, kā ar nazi sagriežot nogatavojušos arbūzu. Tie vienmēr nāk un saārda labi kopto ikdienu, un laba daļa gada sākuma paies, lai to sakoptu, lai to atkal salabotu. Es zinu, ka mēs izdzīvosim daudz pelēcības, daudz dzīvot negribēšanas un nepatikas pret atkušņu sanesumiem, tomēr janvāra tuvums mani nomierina. Un, re, tā es to iztēlojos, janvāri, kā gandrīz vienmēr manā dzīvē, vientuļu, bet tas ir skaudrums, ko es pazīstu.

12/27/14 02:15 pm

Ja es varētu izvēlēties savu gada dziesmu, es izvēlētos par labu vārdiem I Will Always Love You. Pat, ja tas ne vienmēr atbilst patiesībai, šajos vārdos ir gaišums, un tikai ar to es vēlos pamosties baltos un aukstos janvāra rītos, kas drīz vien iestāsies. Tagad, kad esmu tik nogurusi no visa, kas ir mana dzīve, no visiem sarūgtinājumiem, kas bijuši šogad, no cilvēkiem, kas likuši man vilties un tiem, kurus esmu pievīlusi pati, kad esmu it kā sastingusi šajā mirklī, no kura neredzu izeju, es gribu atcerēties tikai to tīrību, kas piemīt tai vienīgajai ticamajai domai, kas caurauž tavu prātu rītos, kad pamosties un pirmajā mirklī vēl neatceries, kas esi un kas ir tava dzīve. Bet tomēr atceries spēju mīlēt, savu paša spēju mīlēt kādu... kaut ko... varbūt dzīvi, varbūt cilvēkus.

12/26/14 04:59 pm

Vienīgais man uzticīgais pielūdzējs beigās izrādās 60gadīgais. Viņš neaizmirst piezvanīt un vēl mierina, ka īstais cilvēks priekš manis uzradīšoties tieši tad, kad es vismazāk gaidīšot. Lai nu piepildās viņa viedie vārdi, jo pašlaik es neko negaidu.
No rīta vēroju cilvēkus baznīcā, kas sanākuši uz dievkalpojumu. Kad ieskatījos tās sievietes acīs, kas bija sēdējusi netālu no manis un ar lielu degsmi skaitījusi lūgšanas, redzēju, ka viņa ir ļoti bēdīga, gandrīz izmisusi. Viņas acis bija lielas un vēl arī ieplestas, un bēdas burtiski kāpa pa tām laukā, lielas, bailīgas bēdas. Kāpēc cilvēki tā bēdājas, ja jau viņi tic, ja viņi tic kam labam, ja viņi domā, ka atrodas pareizajā pusē, kur tad ir tas miers un prieks? Jā, kā teica pats mācītājs, cilvēku mieram un priekam ir īss mūžs, bezgalīgs ir tikai debesu, un viņš mums visiem novēlēja kādreiz to atrast.
Man tomēr liekas, ka pats labākais dzīvē ir dots tāpat vien, bez meklēšanas, bez pelnīšanas, tikai par to, ka tu esi.
Bet, lai kā arī tur nebūtu ar priekiem un mieriem, un visu citu, mājupceļā autobusā es raudāju. Ziņu ar tekstu "mana dzīve ir laimīga" esmu it kā uzrakstījusi uz salvetes, saburzījusi to un iestūmusi mēteļa kabatā. Dažreiz es atceros to izvilkt un noslaucīt asaru sāļumu.

12/25/14 09:36 am

Ir uzsnidzis, un ziemas saule ir aprijusi debesmalu aiz mana loga. Es pamostos, un ir vismaz tik daudz brīnuma, cik baltais paklājs uz zemes. Citi brīnumi vienkārši nebija iespējami. Es iešu uz mežu, es domāju. Mežs ir mīļotais, kuram nav aizslēgta sirds. Tā ir krēslaina un smaržo pēc sūnām, bet man tur vienmēr ir guļvieta.

12/24/14 11:33 pm

Varēja būt sliktāk. Es esmu pateicīga par spēju saglabāt to kontroli, kas man palikusi pašai pār savu dzīvi. Esmu pateicīga par mieru svētkos. Par daudz maz saskaņu. Par iespēju iepriecināt citus, vismaz tos, kurus es spēju iepriecināt. Es biju cerējusi, ka mana dzīve būs citāda šogad. Bez tāda īsta attaisnojuma cerējusi, jo šķita, ka pēc nelāgām lietām pienākas lādzīgās, ka pienākas ieceru, sapņu īstenojumi. Bet nekas mums nepienākas, un katra lieta beigās ir jāizcīna, par katru kaut kas jāsamaksā, un nav iespējams vienkārši sagaidīt kaut ko, kas liekas vēlams un vajadzīgs. Un tāpat vien mēs tomēr neesam neko pelnījuši, lai cik arī jauki tas nešķiet skanam — būt pelnījušam laimi. Es daudzreiz esmu skatījusies uz savu dzīvi kā norasojušu logu šogad, kam neko nespēju padarīt. Bet tagad beigās ir tā, ka man vairs nav nekāda īpašā rūgtuma ne pret vienu un ne par ko, tas, ko esmu iemācījusies, ir atlaist, tas ir viss, ko es iespēju ar savu dzīvi: atlaist lietas, cilvēkus un vissvarīgāk — pati savas izjūtas. Nav, tātad nav. Un, ja nav, tad nevajag pārāk ilgi uzkavēties tādā telpā, kurā nav. Vajag iet ārā un prom. Un arī ar gadu mani rēķini šķiet noslēgti. Es esmu gatava visam, kas sekos tālāk, un visvairāk visam, kas aizmēzīs esošo prom. Es esmu gatava mainīties līdz nepazīšanai. Nekas mani netur. Neviens.

12/23/14 05:52 pm

Kādam izkrita cimdiņš autobusa pieturā. Pelēkzaļš pirkstainis. Tā nu tas palika mētājamies uz  asfalta, un cilvēki meta tam līkumu, baidīdamies samīt kājām, it kā tas būtu dzīva būtne, bērns, kas nozaudējis mātes roku un noklīdis pūlī. Lietus pamazām pieņēmās spēkā, vientuļais cimdiņš izmirka, arvien vairāk pieplakdams zemei un kļūstot arvien neievērojamāks, līdz to jau sāka mīdīt garāmgājēju soļi. Autobusi nāca un gāja, cilvēki aizsteidzās, vien es paliku pieturas nojumē vērojam nokritušo cimdiņu. Mans autobuss kavējās 20 minūtes, un es jau sāku domāt, ka tas tā arī nekad neatnāks. Un tobrīd es ar savu iepirkumu maisu un uz cimdiņu nofokusēto skatienu biju vientuļākais cilvēks izplatījumā. Bet es nesāku raudāt. Mani piepildīja pieauguša cilvēka stingais miers.
Liekas, ka man vēl nekad nav bijis tik skumji un bezcerīgi pirms svētkiem kā šogad. Un reizē tukši, neko neizsakoši. Bet es domāju par Tevi, Laura, es zinu, ka kaut kad Tu šo lasīsi, jo mēdz te iegriezties. Es domāju par to, ka Tavs tēls raisa cerību, Tavs gars, kas liekas nekad nezaudējam dzīvei, un varbūt kādreiz arī es atkal tikšu laukā no dubļiem, no piemirkušas un neīstajiem cilvēkiem pārbāztas pilsētas pirmssvētku novakarē, kad līst, un es nozaudējos, un mani samin pagājība.

11/29/14 10:10 pm

par mīlu

(Inga Gaile "Āda")

11/6/14 10:02 am

Šī sabiedrība sievietei ir uzvēlusi par daudz. Būt skaistai, slaidai, būt veiksmīgai karjerā, piesaistīt vīrieti, noturēt vīrieti, piedabūt vīrieti gribēt spēlēt ar viņu māju, tad būt laba māte, turpināt būt ārēji nevainojama, turpināt karjeru, papildus esot arī mājsaimniece, piepildīt vīra alkas pēc neizsīkstoša azarta intimitātē un vēl, un vēl, un vēl. Nav brīnums, ka sievietes salūzt zem šīm prasībām. Nav brīnums, ka viņas sāk nicināt sevi un savu dzīvi, uzēd leiko svaru, kļūst nevīžīgas. Tas ir bezspēka protests pret šīm nesamērīgajām prasībām. Tas ir nogurums no atbalsta trūkuma. Jo šis patiesi ir par daudz, to nekas nespēj atsvērt. Laikam tāda ir vientuļo māšu uzaudzinātā sabiedrība, kurai liekas, ka sievietei var uzvelt atbildību par visu.

11/6/14 09:26 am

Šoruden es vairs nejūtu. Es nejūtu, kā aukstums vijas ap manām rokām, kad esmu aizmirsusi uzvilkt cimdus, un skrāpē ādas virsslāni, padarot to sausu, spurainu un asu. Es nejūtu, ka salst, ne pa īstam, no rītiem man nepietiek laika salšanai, vienmēr ir pēdējā minūte, kurā skrienu uz vilcienu. I. saka, ka mēs ar laiku attopamies pie sasistas siles, un nekas cits neatliek, kā vien pieņemt to un secināt, ka, lai gan sasista, sile tik un tā ir, un no tās var strēbt kaut vai miežu putru bez pavalga. Bet es nejūtu savu sasisto sili. Šoruden es vienkārši vairs nejūtu. Pat to, kā laimīguma atblāzma viegli pārslīd pār manu vaigu un izzūd nebūtībā. Tikai saules piesātinātais aplis joņo starp priedēm, kad braucu vilcienā. Mēs skrienam tik ātri, es secinu. Varbūt mēs visi tiešām esam kaut kādi saplēsti šajā laikmetā, un tur neko nevar līdzēt. Varbūt asaras, ko noskalo ar karstu rīta dušu, pamazām aizaudzē ciet dvēseli. Varbūt asaras ir kā gliemežvāki, kas nekad nav atvērušies, un tu saber tos kabatā un aizmirsti. Reizēm, kad gaidu tramvaju uz Baronielas vai šķērsoju kādu gājēju pāreju, es vēroju cilvēkus. Kā tie slīd pa ielām, uz mirkli tik absolūti vientulīgi, katrs savā melnajā mētelī, katrs savā šallē un ar Narvesen kafiju, ne ar vienu nesaistītas aukstas planētas atdzesētā visumā ar neskaidrām trajektorijām. Tā es arī jūtos šoruden. Kā šie daudzie cilvēki, kas izslīd man cauri uz ielām, izslīd un aiz sevis neatstāj absolūti neko. Varbūt tikai skumju melodiju bez skaņas, vārdus, kurus nav iespējams savērpt uz mēles, un emocijas, kuras vairs nav spēka pacelt, tik smagas tās ir, kologramiem mūžseni smagas, nepaceļamas.

Farewell
Powered by Sviesta Ciba