-- ([info]ripp) rakstīja [info]lasiitprieks kopienā,
@ 2004-03-23 13:29:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Зюскинд "Парфюмер - история одного убийцы"
es nemāku rakstīt recenzijas :) gribēju nedaudz pavērtēt "Парфюмер - история одного убийцы" Зюскинда (latvisko transkripciju nezinu), sēdēju, sēdēju un neko gandrīz neko nespēju no sevis izdabūt. Kopumā viegli lasāma grāmata par kādu cilvēku, kas pasauli uztvēra "caur" degunu, nevis ar kādām citām maņām. Notikumi risinās 17. gs. Francijā un autors (būdams vēsturnieks) diezgan reālistiski ataino to laiku, tos cilvēkus (veiksmīgi portreti, pasauļu un dzīvju atspoguļojumi), to sociālo vidi, tās smaržas (smakas) un apstākļus. Mani šī grāmata saistīja gan kā vēsturiska, gan psiholoģiska, gan arī daiļliteratūra. kopumā - man patika :)


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]suic
2004-05-29 11:04 (saite)
Vēlētos gan iebilst, ka neskatoties uz detalizētajiem smaržu aprakstiem, autoram nav izdevies pārkāpt pāri pašam sev, un telpa tīri arhitektoniski tomēr ir izbūvēta vizuālajā vidē un tikai pēc tam piepildīta ar smaržām.

Taču tas nodrošina grāmatas saprotamību (lasāmību) un neiemet to pilnīgā post-modernismā, taču tā grāmata nemaz nav deguna cilvēka skatījums. Ja nemaldos, tad varbūt tieši tāpēc ir izmantota 3. persona "viņš", lai konstruējot telpu pēc vizuālā modeļa, tajā varētu ievietot kādu personu (kura tiks skatīta no malas) un pateikt, ko viņa jūt ar degunu citādi visnotaļ vizuāli uztveramajā telpā. Un neko nespējot pateikt par objektu pasaules konstituēšanos šīs tik dīvainās būtnes laiktelpā, jo viņa galvā īsti neielīst...


Ienāca prātā doma, ka varētu arī savādāk, proti, par pamatu ņemt tieši šo smaržu pasaules arhitektoniku, un (vēl jo vairāk) - nepateikt, ka tā ir darīts. (Ne visi autori taču apraksta vizuālos tēlus sīkās detaļās!)
Rezultātā varētu būt diezgan interesanta šizofrēnija sanākusi, it sevišķi, ja pats stāsta sižets būtu mazliet mīklains (kā Linča filmās, piemēram). Lasītājs varētu savu gara sprandu aplauzt.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ripp
2004-05-30 21:14 (saite)
bet tieshi taapeec autors veidoja graamatu kaa staastiijumu par kaadu, kas dziivoja kaadreiz. atviegloja uzdevumu gan sev gan lasiitaajiem. un var buut ka graamatas vieglo lasaamiibu var uztvert kaa truukumu, bet autors aciimredzot tomeer veeleejaas padariit to sagremojamu lasiitaajiem. un taadu graamatu manupraat vareetu uzrakstiit tikai cilveeks, kas uztver pasauli taa, kaa graamatas varonis. bet taads shaadu graamatu nerakstiitu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?