honeybee ([info]honeybee) rakstīja [info]dorians kopienā,
@ 2003-04-22 20:37:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Semagic - (honeybee using dorians) @ journal.bad.lv ;)
Aizdomājos par jautājumu, vai ir pareizi teikt, ka cilvēks tiecas pēc "zināšanām". Labi, ok, pieļauju, ka ir cilvēki, kas tiešām vēlas kļūt par staigājošām enciklopēdijām - atšķir to un lasi, kas ir tas vai šitais, ko tas vai cits personāžs ir teicis šai sakarā un netiec apgrūtināts ar enciklopēdijas personisko viedokli par tēmu (un pat šāds salīdzinājums nav precīzs, jo lielākā daļa enciklopēdiju ir apveltītas ar savu personisko viedokli - pareizāk, sastādītāju personisko viedokli par tēmu, kas izpaužas ja ne faktu sagrozīšanā, tad vismaz atlasē).
Un pareizi vien ir, ka sagroza un atlasa.
Jo "kailam faktam" kā tādam - zināšanām kā faktu kopumam - nav būtiskas nozīmes. Nozīme ir fakta interpretācijai. Nozīme ir redzējumam. Ikviens, kurš ir kaut cik mācījies skolā, zina, ka debesis un jūra nav zilas - tā ir tikai ilūzija, optisks māns. Un kuram tas rūp? Kurš, skatoties zilās pavasara debesīs, patiešām redz lielu & melnu tukšumu?
Bet, lai cik nenozīmīgs arī nebūtu fakts, tomēr tam ir lielāka nozīme kā svešai un nesagremotai interpretācijai. Jo debesis, starp citu, nav zilas. Tās ir baltas, mēļas, ābolzaļas vai rozā. Vai, ja esam precīzi - fakta interpretācija jau pati par sevi ir fakc. Klausoties, kā Lords, Zeibots, Šuvajevs vai Mūks (kārtojums nejaušs ;)) stāsta par Jungu, es kaut ko uzzinu nevis par Jungu, bet par šo cilvēku skatījumu uz Jungu. (Kas, protams, nav slikti - patiesībā ir daudz ļautiņu, kuri ir nevis radījuši kaut kādas idejas, bet vienkārši bijuši labi katalizatori. Un oriģinālu labāk nemaz nelasīt, lai neaplauztos :))

Bet kā tad teikt labāk? Ka cilvēks tiecas pēc gudrības / vieduma? Kaukā baigi pretenciozi izklausās. Varbūt - cilvēks tiecas pēc domāšanas? Un neraizēties par to, ka jebkuram "normālam" ļautiņam paziņojums "es tiecos pēc domāšanas" izsauktu histērisku smieklu lēkmi?


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]lord_andrey
2003-04-22 21:01 (saite)
nedomāju, ka cilvēki tiecas pēc zināšanām tikai tāpēc, lai kļūtu par staigājošo enciklopēdiju... daudzos gadījumos tas ir tīri instinktīva darbība... cilvēks, teiksim, lasa ne jau tāpēc, lai varētu paspīdēt ar savām zināšanām, bet gan tāpēc, ka viņam tas ir organiski nepieciešams... nu un ar laiku cilvēks protams sāk apzināties, ka viņš varbūt zina mazliet vairāk par apkārtējiem un apkārtējie viņu par to ciena... un varbūt tieši šajā brīdī cilvēks sāk gūt jaunas zināšanas aktualizējot sociālo funkciju...

jā, protams, ka jebkurš cilvēks par kaut ko runājot vai rakstot, pieliek klāt lielu daļu personīgo emociju un bieži vien šī cilvēka stāstītais aiziet samērā tālu no pirmavota, bet ne jau dot objektīvās zināšanas ir šī cilvēka uzdevums... cilvēks dot subjektīvās zināšanas... tas ir līdzīgi kā ar operu... katrs diriģents ieliek tajā iekšā daļiņu no sevis... un paklausoties vienu un to pašu operu, pat ja to izpilda tie paši mākslinieki, ja ir cits diriģents, opera jau skanēs mazliet savādāk...

cilvēks tiecas pēc domāšanas kā pēc kaut kā, kā viņam trūkst, vai vienkārši tiecas domāt nevis par sadzīviskām lietām, bet gan par kaut ko (iespējams, nosacīti)augstāku?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]honeybee
2003-04-22 21:10 (saite)
vai subjektīvas zināšanas ir zināšanas?
(tas nebija retorisks jautājums.)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lord_andrey
2003-04-22 21:11 (saite)
zināšanas, kas ir transformētas subjektīvajās arī paliek zināšanas... jautājums drīzāk varētu būt tāds - vai pastāv objektīvas zināšanas?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2003-04-22 21:17 (saite)
nez
man tētis savulaik mācīja, ka "zināšanas" ir tīra informācija - t.i., domu "darba materiāls", bet domāšanas rezultāts ir nevis zināšanas ("zināšanas" tas būs tikai kādai trešajai personai, kas to lasīs zinātniskā traktātā), ka domāšanas rezultāts ir gudrība. ja domāšana ir bijusi auglīga.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lord_andrey
2003-04-22 21:21 (saite)
nu ja zināšanas tiek traktētas šādā veidā, tad jā... vienkārši es ar šādu traktējumu vēl nekad nebiju saskāries...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]maya
2003-04-23 09:00 (saite)
Cik nu man ir nācies novērot, tad cilvēki tiecas nevis pēc zināšanām / nezināšanas / gudrības / naudas / brīvības / pakļautības / vientulības / draugiem / u.t.t. u.t.jpr., bet pēc laimes, kā subjektīva apmierinājuma stāvokļa. Viss iepriekš minētais ir tikai šī subjektīvā stavokļa sasniegšanas subjektīvie instrumenti. Un to izvēle atkarīga no tā kādā veidā esam iemācījušies sasniegt maksimālo baudu. :)

Bet zināšanām ar gudrību, manuprāt, ir visai pastarpināts sakars. Drīzāk patiešām ar domāšanu kā dzīves / dzīvošanas formu.

Gudrība ir doma, kas domā dzīvi - tāda doma man patīk. :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lord_andrey
2003-04-23 14:57 (saite)
bet tai pašā laikā nevar pastāvēt gudrība bez zināšanām, kaut arī zināšanas bez gudrības var tīri labi iztikt... krievu valodā ir jēdziens "мудрость", ar to es domāju gudrību... un protams, ka gudrība nevar pastāvēt bez domāšanas... tad jau sanāk, ka gudrība ir domāšanas un zināšanu rezultāts...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]maya
2003-04-23 15:02 (saite)
Varbūt precīzāk - gudrība nevar pastāvēt bez pieredzes..

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]smejmoon
2003-04-23 12:55 (saite)
kas interesanti - zinaashanas ar laiku saak veidot savu, no realitaates shkirtu pasauli.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?