- 2009.01.06, 22:42
- Par iepriekšējo ierakstu pameditējot "value of present real wealth is no longer sufficient to serve as a lien to guarantee the exploding debt".
Šobrīd izpratne par naudu saka - "nauda ir segta ar precēm".
Bet īstā būtība ir tāda, ka ja tev makā ir naudas zīme, tai nav nekādas vērtības pašai par sevi - vērtība rodas tikai pateicoties tam, ka pastāv tāda vienošanās, ka tev par to iedos kautkādu mantu. Bet šī vienošanās nav ne ar ko garantēta: visai viegli var izrādīties ka īstenībā nekādas vienošanās nav. Un tu paliec ar papīrīti, ar ko pat dirsu noslaucīt īsti nevar. Vai arī ar internetbankas kontu, kur vakar cipariņi bija, a šodien - "access denied".
Naudas zīme ir tikai solījums, tā nav reāla vērtība. Solījums, kuru neviens īstenībā nav apņēmies pildīt - tikai tāda kolektīva apmātība, kas beigsies, tikko tas pārstās būt izdevīgi. Tas brīdis nāk.
Jo "nauda" ir šobrīd sadrukāta bezjēdzīgi daudz. Tā ir sagrūzta visādos kontos, vērtspapīros, rezervēs. Un šobrīd vislaimīgākais ir tas, kam nav ne graša pie dvēseles - un nav arī ko padirst.
Bet ja tā padomā, kāpēc lai naudai nebūtu vērtība pašai par sevi? Ja tu pārdodi preci, tu gribi saņemt līdzvērtīgu preci vietā. Kāpēc tev būtu jāsamierinās ar bezvērtīgu parāda zīmi? Kāpēc naudai būtu "jābūt" bezvērtīgai pašai par sevi? Vai nauda nevarētu būt kāda prece ar savu neatņemamu vērtību?
Un tad arī nebūtu tā, ka pēc baņķiera vēlmes var saģenerēt bezjēgā papīrīšus kas nav ar neko segti. - 14 rakstair doma
- Iesaku noskatīties papildmateriālus par tēmu :)
- 7.1.09 00:03 #
-
1)
Бесценный доллар
picГод выпуска: 2008
Страна: Россия
Жанр: документальный
Продолжительность: 37:36
Режиссер: Илья Колосов
http://torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=763656
2)
Деньги - пирамида долгов / Money As Debt
picГод выпуска: 2006
Жанр: документальная анимация
Продолжительность: 47 мин
Перевод: Профессиональный (одноголосый)
Режиссер: Paul Grignon
http://torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=507640
3)Zeitgeist(2007) jau laikam visi ir redzējuši.
4) pats tuvākajās nedēļas mēģināšu atlicināt laiku šim:
The Money Masters (1996)
http://torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=106181 - Atbildēt
- Re: Iesaku noskatīties papildmateriālus par tēmu :)
- 7.1.09 00:06 #
-
money masters tur pats vērtīgākais.
- Atbildēt
- Re: Iesaku noskatīties papildmateriālus par tēmu :)
- 7.1.09 00:22 #
-
Novilcis jau esmu, bet tās tomēr ir 3,5h un tas nav komikss kuru var ar vienu aci skatīties darot ko citu :(
- Atbildēt
- Re: Iesaku noskatīties papildmateriālus par tēmu :)
- 7.1.09 00:08 #
-
šis ir baigi labs - http://www.vodaspb.ru/russian/razdel_an
alit08-14.html
Глобальный финансовый кризис и проблемы России :
http://www.vodaspb.ru/files/analitics/2008/20081023-tm-10-82.pdf - Atbildēt
- Re: Iesaku noskatīties papildmateriālus par tēmu :)
- 7.1.09 00:22 #
-
palasīsim - kaut kad...
- Atbildēt
- Re: Iesaku noskatīties papildmateriālus par tēmu :)
- 7.1.09 14:15 #
-
Tie jau ievadmateriāli drīzāk.
Bet nav jau slikti, var saprast, ka viss ir liels metiens. Interesanti tikai viens, kāpēc ekonomiku skata kā atsevišķu padarīšanu ar tirgus spēlēm, neredzamo roku, u.c. parādībām, ja sen ir tikpat skaidrs, ka valdības un apkārt esošie kriminālie / ēnu grupējumi sen ir apvienojuši pēc iespējas visus kontroles instrumentus. - Atbildēt
- 7.1.09 09:18 #
-
Mēs varētu naudas vietā izmantot pārtiku un nomināla vietā izmantot tās enerģētisko vērtību kalorijās :D
- Atbildēt
- 7.1.09 09:30 #
-
nu ja, tad vismaz nebūtu problēmu strādāt par "vēdera tiesu". nekāda mistiskās "minimālās algas"! (hmm pārtikai vienīgi ir tāda lieta ka ir garšīga un negaršīga, bet enerģētiskā vērtība augsta ... piemēram etiķim.)
- Atbildēt
- yes, we can!
- 7.1.09 14:21 #
-
Kaut kas mainās gan. Acīmredzot ir iemesls, kāpēc tieši šobrīd (gadsimtu ilga metiena kontekstā) uzpeld šīs runas, varbūt sāk laikus tautu radināt.
Ārpus konteksta, bet diez cik patīkami ASV, ķīniešiem beidzot dolārs piegriezies.
Yuan-settlement test to start
CHINA'S central bank said yesterday that it plans to implement a pilot program that would settle overseas trade with the Chinese currency instead of the US dollar.
no: http://www.shanghaidaily.com/sp/article/2009/200901/20090107/article_387229.h tm - Atbildēt
- Re: yes, we can!
- 7.1.09 16:06 #
-
mueh O HAI
- Atbildēt
- 7.1.09 17:02 #
-
Te ir vairāki aspekti, kas jāņem vērā:
1. Nauda pati par sevi arī ir prece - tā tiek pirkta un pārdota gan valūtas tirgū, gan kredīta tirgū. Tāpēc tās vērtība katrā konkrētā brīdī ir noteikta pēc tās pieprasījuma/piedāvājuma attiecības (kā jebkuras citas preces/pakalpojuma cena).
2. Naudas funkcija nav tikai aizstāt preces (maiņas darījuma pārvēršana par preču - naudas apriti), kaut tā ir pamatfunkcija - tās funkcija ir arī nodrošināt uzkrāšanu un ieguldīšanu. Tā kā resursi vienmēr ir sadalīti nevienmērīgi, tad uzkrāšanas/ieguldīšanas funkcija saglabāsies mūžīgi.
3. "Papīrīšu" skaits palielināšana tikai pamaina pieprasījuma/piedāvājuma attiecību un attiecīgi - cenu. Tirgus loģika no tā nemainās.
Visbeidzot: Iedoma, ka nu tik nāks revolūcija, kas sagāzīs inflācijas ekonomiku - nu tas ir sapnis. 19. gs. bija jāgrāž industriālā elite, tagad revolucionāriem nepatīk postindustriālā - proti, finanšu sektora elite. Realitātē nekas netiks ne gāzts, ne arī kaut ko vajag gāzt. Tirgus ir automātisks veidojums, kas izveidojas jebkur, kur vien savus saimnieciskos lēmumus pieņem cilvēks. (Vai tad PSRS nebija tirgus? Skaidrs, ka bija - tikai naudas vietā tirgošanās notika ar materiālo labumu un "blatu" palīdzību. Patiesībā bija diezgan skaidra cena katrai lietai.) Industriālās un postindustriālās ekonomikas veidošanās ir notikusi dabiskā pārejā (nevis Džekila salā sazvērējoties ļaunajiem Moriartijiem). Ekonomika turpinās attīstīties pēc jebkuras krīzes. Jo vairāk vaļas dosim kapitālismam, jo ātrāk no šīs krīzes atkopsimies.
Smieklīgākais ir tas, ka "jaunie revolucionāri" tikai "pārpako" vecus argumentus. Nu, piemēram, par to pašu resursu izbeigšanos, kas bija pamatojums visiem revolucionāriem jau 200 gadus. Bet realitāte ir cita - ne tikai resursi nav izbeigušies, bet pat palikuši relatīvi krietni lētāki un vairāk. Ogles neizbeidzās, nafta neizbeidzās, neizbeigsies arī urāns un kas vēl tam sekos (varbūt iemācīsimies dedzināt jūras ūdeni vai uztvert saules starus pietiekamā apjomā). Cilvēka alkatība ir tas, kas mūs dzen šos jaunos resursus atklāt un iemācīties ekonomiski lietot.
- Atbildēt
- 8.1.09 15:25 #
-
Maišelis ar ozeriņiem, protams, ir taustāmāks. No otras puses, atņem tos kādam uz ielas ir tikpat viegli, kā nobloķēt banku kontus.
Par šito es te iedomājos. Droši vien, nāks laiki, kad cilvēkiem būs jāmācās pretoties kārdinājumam dzīvot pāri līdzekļiem - gan indivīdam, kad sabiedrībām. Kas tur liels - tik vien kā janomaina ekonomiskā platforma, kas spiež pirkt arvien vairāk, arvien jaunāku, jaudīgāku un labāku.
Patiesībā man nekas nebūtu pret dārgākām, bet ilgaicīgām lietām - lai arī tās nebūs tik modernas, izgatavotas no jauniem materiāliem pēc pirmspēdējām tehnoloģiju (pēdējas, skaidra lieta, šobrīd līdz birģeriem nenonāk, un varbūt tas ir pat labi).
Iespējams pat, ka ekonomikas pārbūve būtu daudz grūtāka, nekā es nupat pieņēmu - lai izdzīvotu, kādu laiku nāktos sadarboties. Piemēram, vairakām ģimenēm izmantot vienu auto (un arī tas nebūtu jauna luksusklase), 150kv.m. vietā apdzīvot 45kv.m. utt. Nu, es protams, nerunāju par tādiem sīkumiem kā kafija, banāni un tomāti ziemā - liela muiža. Tas, protams, būtu dikti sāpīgi paaudzei, kura vajadzīgo sīkumu pasūta internetā no ārvalsts un pēc pāris dienām atpako kastīti.
No otras puses, varbūt es kļūdos un ilgtermiņā izdzīvotu tieši paciņa ar man vajadzīgo lietu, nevis tūkstošiem lietu, kuras tiek atvestas furgonā un aizņem tirdzniecības platības, līdz veikals ir spiests bankrotēt?
Šobrīd nudien izskatās, ka tuvāko gadu laikā notiks lielas izmaiņas, kuras skars ikvienu cilvēku, kuram ir ozeriņi - burkā uz skapja, vai virtuālie diskmasīvos. - Atbildēt