piezīmes par Ameriku

Posted on 2022.07.14 at 12:10
man:: džetlags
Tags:
vēl mazliet daži vispārīgi iespaidi par Ameriku.
* ļoti, ļoti tīras tualetes. arī toitoji, pat rodeo, kur pilns ar alu dzerošiem tēvaiņiem. Amandai bija teorija, ka tāpēc, ka amerikāņi ar apsēsti ar tīrību un viņiem kauns par to, ka cilvēka ķermenis čurā un kakā. tā varētu būt. jo tualetes sauc par restrooms un neviens neiet "uz tualeti čurāt". piemēram, Parīzē tualetes bija nesalīdzināmi sliktākā stāvoklī. nevajag nemaz Parīzi. nolaidos Rīgā, aizgāju pačurāt, viss nočurāts. visā Amerikā, lai kādā čuhņā nebūtu, ne reizes neredzēju nočurātu poda malu.
* drausmīgs ūdens. no vienas puses labi, ka visur dod ūdeni (ar ledu) bez prasīšanas for free, visur arī pieejami brīvkrāni, kur var padzerties un uzpildīt savu pudeli. bet tas ir ļoti, ļoti negaršīgs un ož pēc hlora. pēc hlora arī drausmīgi ož visādi mākslīgie strautiņi un strūklakas parkos. man parasti ir diezgan taukani mati un ātri sataukojas, bet pa šo braucienu palikuši ļoti sausi un patrausli. manliekas, ka no tā ūdens.
* laba pārtika ir dārga un grūti pieejama. daudz kur ir food deserts, kur ļoti plašā apkaimē nav pieejami normāli pārtikas veikali un vienīgā iespēja ir braukt kādas 2h vienā virzienā vai pārtikt no benzīntanku ēdiena un citiem fāstfūdiem. turklāt lielākā daļa pārtikas ir ļoti lielos iepakojumos - ja vien nav liela ģimene, tad nav iespējams to paspēt apēst pirms tā sabojājas. + mājās gatavots ēdiens skaitās arī sajauktas kopā 3 dažādas gatavā ēdiena bundžas.
* tas droši vien izklausīsies dīvaini, bet kaut kādā mērā man Amerika ļoti asociējās ar Baltkrieviju. tāda pati no cilvēka, kā dzīvas būtnes, atsvešināta vide. tikai Baltkrievijā centrālā ass ir vara, Amerikā - nauda.
* praktiski neeksistē normāls sabiedriskais transports. ir drusku busi, bet tajos brauc pārsvarā grūtdieņi. tieši pirms pāris dienām tviterī bija foršs citāts, ka par labklājības līmeni liecina nevis tas, ka nabadzīgiem cilvēkiem ir savas mašīnas, bet tas, ka bagātie brauc ar sabiedrisko. Amerikā nebrauc.
* ļoti daudz agresīvu savvaļas cilvēku/crazy people. bomži ir visur, bet te viņi bija tādi agresīvi un uzmācīgi. mums vairākas reizes nāca pakaļ un tiešām smagiem vārdiem lādēja. nekur citur man tā nekad nav bijis. nu varbūt kāds izņēmuma gadījums, bet ne tā, ka 2 nedēļu laikā nezcikreizes.
* satiksme ir ātra, bet mierīga un pieklājīga. nemanīju praktiski nevienu psihopātu/līdēju/trakotāju. savādi noteikumi, kuru dēļ baidījos dienas vidū stūrēt lielajās pilsētās. visādas nesaprotamas griešanās pa kreisi pāri vairākām nepārtrauktām līnijām, joslas, no kurām pa kreisi griežas abos virzienos braucoši auto. krustojumi, kur visiem ir stop zīmes un brauc piebraukšanas kārtībā, nevis darbojas labās rokas likums. tiklīdz ir vairāk par divām mašīnām, tā sākas tizlošanās. un tas, ka nav normālas zīmes, bet viss sarakstīts ar vārdiem - Eiropas zīmes man galvā tulkojas automātiski, bet, ja man jālasa nezcik vārdiski uzrakstīti paziņojumi un vēl jāiekļaujas visai ātrā plūsmā un jātrāpa, kur vajag, tad ir grūti un stresaini. + visos štatos nav vienādi noteikumi. kad iebraucām Dienviddakotā, guglējām, vai šeit drīkst griezt pa labi pie sarkanā, kā to drīkst Minesotā. drīkstēja, bet ir štati, kuros nedrīkst.
* amerikāņiem ļoti patīk steitmenti. sanāca diezgan daudz pastaigāt pa dzīvojamajiem rajoniem un gandrīz pie katras mājas ir kāds steitments izlikts - par black lives matter, par praidu, par to, ka esi grāmatmīlis, ka tev bērns šogad beidz high school, ka tici zinātnei, cik mīļš tev ir jēzus utt. uz mašīnām arī liek
* pēdējās dienas dzīvoju 4 blokus no vietas, kur noslepkavoja Floidu. un biju ciemos mājā, kas ir 3 blokus no tās vietas. jautāju, vai kaut kas ir mainījies kopš tā notikuma. jā - policija ir kļuvusi piesardzīgāka un attiecīgi paaugstinājies noziedzības līmenis, jo noziedznieki jūtas drošāk.
* ā un vēl tā debīlā lieta, ka nekam nav uzreiz cenā norādīti nodokļi. uzzini tikai maksājot - par cik vairāk nekā norādīts jāmaksā. un ļoti nesaprotamā dzeramnaudu sistēma. reizēm ir čekā iekļauts, reizēm nav, reizēm ir iekļauts, bet piedāvā piemest vēl (īpaši maksājot ar karti).

Comments:


helvetica
[info]helvetica at 2022-07-14 13:01 (Saite)
par ēdienu - kvalitāti un izmēru - pievienojos. Tas ir ārprāts. Pirmo reizi mūžā redzēju, ka par ēdienu tiek tirgots kkas, kā sastāvā vispār neviena organiska izejmateriāla nav, vieni vienīgi pārstrādāti pārstrādes produkti un sintētika.
helvetica
[info]helvetica at 2022-07-14 13:06 (Saite)
un crazy people arī, jā. Tā iet valstīs, kur nav kolektīva sociālā nodrošinājuma, tā teikt - nevari pats par sevi parūpēties, neviens par tevi nerūpēsies. Nav brīnums, ka baznīcas, mafijas un adītāju klubiņi ir tik populāri - tie veic šo te sociālā tīkla f-ju, kuru citādāk veiktu valsts.
extranjero
[info]extranjero at 2022-07-14 16:43 (Saite)
Par visu apmēram varu piekrist, bet man tieši patika, ka viss ir uzrakstīts nevis neskaidrām zīmēm parādīts.

Maijā biju Latvijā un kaut kur iestādē sēdēju rindā un vajadzēja uz tualeti un nevarēju saprast, kura ir sieviešu un kura vīriešu, jo nebija uzrakstīts, bet ar tiem debilajiem trīstūriem.

Ja uz leju platāks, tad droši vien sieviete, jo sievietēm parasti ir liekais svars un dibens platāks. Savukārt vīriešiem ir spēcīgāki pleci, tāpēc ar malu uz augšu ir vīriešiem.

Vai arī otrādi – tā augšējā mala ir domāta kā krūtis, un savukārt vīriešiem tur nekā nav, tāpēc mala ir apakšā.

Es jautāju pārējiem, kā tas ir, un kaut ko viņi man atbildēja, bet tagad jau es esmu aizmirsis.

Bet lasīt es māku arī angliski, tāpēc nekad nav problēmu.
gnidrologs
[info]gnidrologs at 2022-07-14 18:21 (Saite)
Platums uz apakšu noteikti domāta kleita.
extranjero
[info]extranjero at 2022-07-14 18:23 (Saite)
Un sieviete bez krūtīm? Nu jā, tas varbūt PSRS stilā, ka seksa mums nav.

Kaut kā bērnībā tādas lietas bija biežākas, un kaut kā biju iegaumējis, bet redzi – padzīvo kādu laiku citā kultūrā un jau aizmirsti. Nekas automātiski netulkojas.
nova
[info]nova at 2022-07-14 20:39 (Saite)
Ezotēriķiem otrādi, trijstūris ar aso galu uz leju skaitās sieviešu un otrādi
extranjero
[info]extranjero at 2022-07-14 21:57 (Saite)
Nu jā, arī tas. Jo vairāk ir lasīts un redzēts, jo mazāk saprotami tādi simboli ir bez skaidras norādes. Es tieši tikko biju veikalā, kur pie tualetēm ar skaidrām bildēm vēl bija blakus uz piesprausta papīra uzrakstīts – vīriešiem un sievietēm :)
putnu novērotājs
[info]_re_ at 2022-07-14 16:57 (Saite)
ļoti interesanti lasīt un redzēt tavas amerikas piezīmes
Scorpse
[info]scorpse at 2022-07-15 08:01 (Saite)
+1
Es arī pilnīgi vai gaidīju, kad būs vēl no ASV. Un personīgi man tieši šādi pavisam ikdienišķi novērojumi šķiet visjointeresantākie.
Inde
[info]auksts_entelekt at 2022-07-15 02:06 (Saite)
pilnīgi piekrītu par sabiedrisko transportu un ielu cilvēkiem.
Mēs Ņujorkā izvēlējāmies nobraukt pāris pieturas ar autobusu, jo no viesnīcas līdz Brodvejai, kur bija biļetes uz izrādi, apm. divi km. Par tuvu, lai ņemtu taksi, bet par tālu, lai ietu augstpapēžu kurpēs. Tikko kā iekāpām autobusā tā tūlīt pat gribējām izkāpt. Nedaudz pietrūka, lai dzīves pabērni uz mums sāktu spļaut.
Ar sevi skaļi runājošie cilvēki bija dažādi. Ņujorkā piedzīvoju tādus, kādus Tu apraksti. Vašingtonā bija mierīgāk, kad ej garām, lūdz naudu, apelē pie tavas sirdsapziņas, bet mugurā nesūta lāstus. Filadelfijā viņi dzīvo savā paralēlajā pasaulē. Viņiem ir sava "Kristiānija" un tu cilvēks no "normālās pasaules" tiec uztvērts kā kaut kāds narkotiku izraisīts gļuks.
Previous Entry  Next Entry