- 2013.09.19, 09:20
- degeneralis šodien raksta par "iemesliem" kāpēc VP (Vidējais Pārītis) neņem kredītus. Argumentiem līdzās, dod Swedbank kalkulatoru. Tas kalkulators ir sūds.
Lietojiet SEB kalkulatoru, un atcerieties nospiest "Parādīt maksājumu grafiku" podziņu.
Piemērā dots pārītis, kas pērk dzīvokli par Ls 50'000, pirmā iemaksa 10% (Ls 5000), tātad kredīts par Ls 45'000 jāņem. Procentu likme nav dota, bet laikam iedomāta ap 5% (nav garantēts ka procentu likme visus 25 gadus nemainīsies!), tātad maksājums ap Ls 262 mēnesī.
Apskaties maksājumu grafiku. Kopā pa 25 gadiem atdod ap Ls 79'000. No šīs summas banka procentos, tīri procentos, savāc ap Ls 34'000. Saproti domu?
1) Kredīts ir tikai cilpa kurā iebāzt kaklu. Ja runā par valsts atbalstu kredītu ņemšanai, tas ir kā ja valsts ķeblīšus piegādātu, uz kuriem pakāpties.
2) Tēze ka pēc 5 gadiem varētu "pārdot savu dzīvokli ja ne ar peļņu, tad vismaz atgūt visu ieguldītu" - tikai turpina apburto loku, ka mājokļi ir nepamatoti, nepieejami dārgi.
3) Tas, ka īrēt ir dārgāk nekā pirkt ir absurds. Tas nozīmē ka māju īpašnieki (vai apakšīrnieki) paši cenšas atdot kredītus, uz īrnieku rēķina. Tā ir absurda situācija.
4) Uz situāciju jāskatās ārpus kredītu prizmas, un ārpus iesīkstējušās kapitālistiskās domāšanas. Kur vispār pazūd īres nauda, ko maksājam? Īres cenas, mājokļu cenas ir uzpūstas, jo īpašnieki var atļauties turēt dzīvokļus tukšus - nav soda sankciju par dzīvojamā fonda "pieturēšanu".
Es pat domāju, varētu ieviest, piemēram cietumsodus, ja īpašnieks "investors" ir dzīvokli nopircis, bet tas stāv tukšs. Policiju, kas pa mājām staigātu un izspiegotu, kur cilvēki nedzīvo, un tad īpašniekus ņemtu pie dziesmas. Ja īpašnieks neatrodas, dzīvokli nacionalizē.
Tā skarbi patramdīt to tirgu, jo ideja, ka par dzīvojamo platību varētu maksāt pēc "tirgus likumiem" ir sevi diskreditējusi. Tas padara cilvēku par algas vergu. - 81 rakstair doma
- 19.9.13 11:11 #
-
Attiecībā uz 1) mums man šķiet principiāli atšķiras viedokļi. No ideoloģiskā viedokļa varbūt nav gluži pareizi atbalstīt kreditēšanu, bet no faktiskā un reālā, mūsdienās tas ir viens no retajiem veidiem, kā vari iegūt savā īpašumā dzīvokli/māju, ja tev nav bagāti vecāki/radi vai arī nevinē loterijā.
Par 2) runājot, kāpēc turpina apburto loku? Ja dzīvokļa iegādes cena bija 50 000 un es par 50 000 pārdodu, man pēc 5 gadiem paliek pāri aptuveni 10 000 (5000 pirmā iemaksa, 5000 no kredīta nomaksāts). Tos 10 000 varu izmantot kā pirmo iemaksu, lai nopirktu lielāku dzīvokli. Nekāds apburtais loks nesanāk, manā piemērā cenas stāv uz vietas.
Par 3) runājot, tāda pati situācija, vismaz kad es dzīvoju Zviedrijā, bija arī tur - ar visu valsts restriktīvo politiku attiecībā uz dzīvokļu izīrēšanu (drīkst tikai pie izmaksām pieskaitīt 10%, vajag dzīvokļa kooperatīvu atļauju u.t.t.) bija daudz lētāk ņemt kredītu un nopirkt, nevis īrēt. Arī ja īrējamie dzīvokļi bija, piem., pašvaldību īpašumā. - Atbildēt
- 19.9.13 11:24 #
-
Lūk. Var un vispār arī vajag spriest, kāda pasaule būtu labāka, skaistāka un taisnīgāka. Var un arī vajag pielikt rociņas pie tādas veidošanas (tiesa, ne tad, ja tu uzskati, ka labākas nākotnes vārdā vajag sēdināt vai likt pie sienas citus ļaudis). Bet pa vidu tai spriešanai arī kaut kā un kaut kur jādzīvo, jāēd, jāpērk drēbes, jāaudzina bērni un, kazi, varbūt vēl jāpaceļo, jānopērk mašīna un jāiekopj sakņu dārziņš pie piemīlīgas lauku mājiņas. Un tad nu nākas skatīties, kā to var izdarīt esošās sistēmas ietvaros.
- Atbildēt
- 19.9.13 11:31 #
-
Nu, tāpēc ka par īri kautkā pieņemts domāt ka "maksā tik cik maksā". Nav ekonomiskā pamatojuma, kāpēc īre dārga - kas tās par tik augstām "izmaksām" kurām 10% skaitīs.
Vajag tos saimniekus ņemt pie dziesmas...
***
Rēķinot, 5 gadus maksājot to 45'000 kredītu, ja paskatās atmaksas grafikā (atver, es iekopēju uz google docs), tad būsi vecis 5*12 = 60 mēnešu maksājumus. Tas ir, samaksājis 263.07*60 = Ls 15'784.20. Procentos - Ls 10'645.03. Bet no pašas mājas (equity) piederēs tev Ls 5'139.17.
Pēc pieciem gadiem, tev pieder īpašums Ls 5000 vērtībā... saproti domu? - Atbildēt
- 19.9.13 11:36 #
-
nu jā, reāli 5000+5000 vērtība (pirmo iemaksu aizmirsu). Tad tu mēģini to māju par Ls 50'000 pārdot.
Es pat īsti nezinu, kā tā bankai-piederoša īpašuma pārdošanas shēma strādā. Man domāt, banka tev atdod tos Ls 10'000 un māju iesmērē nākamajam kredītņēmējam. Un tu bankai esi Ls 10'000 atdevis. - Atbildēt
- 19.9.13 19:09 #
-
Principā, ja pārdod bankas īpašumu, no pirkuma summas atskaita kredīta summu, pārejais paliek tev. Kā ir pārdot, ja pirkuma summa nenosedz kredīta summu, nezinu - tie līgumi jau uzrakstīti, lai maksimāli izdrāztu kredītņēmēju.
Bet tā shēma ar cilvēkiem, kas nespēj samaksāt, ir gaužam vienkārša - banka nodot tavu īpašumu izsolēs, kur pat sākumcena kā likums ir zemāka par kredīta summu (neprasi man, kādēļ tāds vērtējums), un ja neviens nesola pirmajā kārtā, no cenas nomet vēl kādus 20%. Un ja neviens nesola otrajā kārtā - nomet vēl procentus.
Vārdu sakot, notiek izsole. Pieņemsim, ka Nordea ir kreditors. Uz šo izsoli noteikti ieradīsies Promano pārstāvji (ar Nordea saistīts vai piederošs uzņēmums), kas to īpašumu nopirks.
Šis, protams, ir ļoti izdevīgi bankai. Teorētisks piemērs:
Kredīta summa - 50 000
Izoles sākumcena - 40 000
Sākumcena 2. kārta - 32 000
Tātad, ja dzīvokli atpērk par 32 000, bankai paliek 18 000 LVL prasība pret bijušo īpašnieku. Vienlaicīgi īpašums nonāk bankas rokās par cenu, kas ir krietni zemāka par tirgus cenu (kad mēs 2011.g. izpētījām tās lietas, izsoļu cena bija vidēji 30-40% zem tirgus cena). Bankai tātad paliek ne tikai prasība, ko izdosies vai neizdosies piedzīt, bet arī īpašums "pa lēto". - Atbildēt
- 19.9.13 11:58 #
-
Tāpēc nevajag iekrist uz šo "tik izdevīgo" izlīdzināto maksājumu. Salīdzinājumam uztaisi grafiku ar dilstošo maksājumu un paskaties cik procentuāli neliela starpība ir sākotnējajiem maksājumiem un daudz piederēs pēc 10 gadiem un kādi izskatās ikmēneša maksājumi sākot ar 11 gadu. Un arī to ka sākot ar 21 tīri mierīgi jau var atļauties pārslēgt līgumu un atlikušos 5 gadus saīsināt uz 2,5y.
- Atbildēt
- 19.9.13 15:51 #
-
Ko tu domā ar "nav ekonomiskā pamatojuma"?
Iegādes vērtība
Ieguldījumu vērtība (remonts lai īpašums būtu izīrējamā stāvoklī)
Amortizācijas/atjaunošanas vērtība (nolietojums)
Izdevumi
Peļņa
Latvijā īrēt dzīvokli ir lēti. - Atbildēt
- 19.9.13 19:00 #
-
Saproti, par to "saimnieku ņemšanas pie dziesmas" - pēc tavas loģikas es sanāku šausmīgs buržujs, kas paņēmis dzīvokli un tagad izīrēju un uzvāros. Jo reāli tā sanāk - mēs mūsu dzīvokli dažādu apstākļu dēļ nedzīvojam, bet viņu izīrējam. Un pašreiz mūsu kredītmaksājums sanāk zemāks, nekā cena, par kuru izīrējam (lai gan izīrējam zem vidējās tirgus cenas). Es neesmu tik stulbs vai bagāts, lai nodarbotos ar altruismu, un dzīvokli pārdot negribu, jo labākajā gadījumā mēs gūtu pāris tūkstošu peļņu (kas nepietiktu cita īpašuma pirmajai iemaksai/iegādei, jo mums pirmā iemaksa ir arī iedota kredītā). Labi, no oktobra dzīvos tur viens mans radinieks, tad protams dzīvos tikai par kredīta maksājumiem + komunālajiem, bet man no visiem viedokļiem būtu stulbi neuzlikt īres cenu, kas kaut cik atbilst reālajai situācijai.
Par atmaksas grafiku runājot - protams, ka Tev taisnība (nu, + pirmā iemaksa, kā norādi citā komentārā) un protams, ka bankas ir gnīdas, kas uz tava rēķina uzvāras. Bet tur neko nepadarīsi. - Atbildēt
- 19.9.13 23:11 #
-
Apologies for being a boring fuck, but prices would be a lot lower if banks didn't have the ability to inflate prices based on their ability to lend money they don't possess. This would mean we could actually save for a roof over our heads without resorting to credit.
Cheers! - Atbildēt