- 2013.09.19, 09:20
- degeneralis šodien raksta par "iemesliem" kāpēc VP (Vidējais Pārītis) neņem kredītus. Argumentiem līdzās, dod Swedbank kalkulatoru. Tas kalkulators ir sūds.
Lietojiet SEB kalkulatoru, un atcerieties nospiest "Parādīt maksājumu grafiku" podziņu.
Piemērā dots pārītis, kas pērk dzīvokli par Ls 50'000, pirmā iemaksa 10% (Ls 5000), tātad kredīts par Ls 45'000 jāņem. Procentu likme nav dota, bet laikam iedomāta ap 5% (nav garantēts ka procentu likme visus 25 gadus nemainīsies!), tātad maksājums ap Ls 262 mēnesī.
Apskaties maksājumu grafiku. Kopā pa 25 gadiem atdod ap Ls 79'000. No šīs summas banka procentos, tīri procentos, savāc ap Ls 34'000. Saproti domu?
1) Kredīts ir tikai cilpa kurā iebāzt kaklu. Ja runā par valsts atbalstu kredītu ņemšanai, tas ir kā ja valsts ķeblīšus piegādātu, uz kuriem pakāpties.
2) Tēze ka pēc 5 gadiem varētu "pārdot savu dzīvokli ja ne ar peļņu, tad vismaz atgūt visu ieguldītu" - tikai turpina apburto loku, ka mājokļi ir nepamatoti, nepieejami dārgi.
3) Tas, ka īrēt ir dārgāk nekā pirkt ir absurds. Tas nozīmē ka māju īpašnieki (vai apakšīrnieki) paši cenšas atdot kredītus, uz īrnieku rēķina. Tā ir absurda situācija.
4) Uz situāciju jāskatās ārpus kredītu prizmas, un ārpus iesīkstējušās kapitālistiskās domāšanas. Kur vispār pazūd īres nauda, ko maksājam? Īres cenas, mājokļu cenas ir uzpūstas, jo īpašnieki var atļauties turēt dzīvokļus tukšus - nav soda sankciju par dzīvojamā fonda "pieturēšanu".
Es pat domāju, varētu ieviest, piemēram cietumsodus, ja īpašnieks "investors" ir dzīvokli nopircis, bet tas stāv tukšs. Policiju, kas pa mājām staigātu un izspiegotu, kur cilvēki nedzīvo, un tad īpašniekus ņemtu pie dziesmas. Ja īpašnieks neatrodas, dzīvokli nacionalizē.
Tā skarbi patramdīt to tirgu, jo ideja, ka par dzīvojamo platību varētu maksāt pēc "tirgus likumiem" ir sevi diskreditējusi. Tas padara cilvēku par algas vergu. - 81 rakstair doma
- 19.9.13 11:36 #
-
nu jā, reāli 5000+5000 vērtība (pirmo iemaksu aizmirsu). Tad tu mēģini to māju par Ls 50'000 pārdot.
Es pat īsti nezinu, kā tā bankai-piederoša īpašuma pārdošanas shēma strādā. Man domāt, banka tev atdod tos Ls 10'000 un māju iesmērē nākamajam kredītņēmējam. Un tu bankai esi Ls 10'000 atdevis. - Atbildēt
- 19.9.13 19:09 #
-
Principā, ja pārdod bankas īpašumu, no pirkuma summas atskaita kredīta summu, pārejais paliek tev. Kā ir pārdot, ja pirkuma summa nenosedz kredīta summu, nezinu - tie līgumi jau uzrakstīti, lai maksimāli izdrāztu kredītņēmēju.
Bet tā shēma ar cilvēkiem, kas nespēj samaksāt, ir gaužam vienkārša - banka nodot tavu īpašumu izsolēs, kur pat sākumcena kā likums ir zemāka par kredīta summu (neprasi man, kādēļ tāds vērtējums), un ja neviens nesola pirmajā kārtā, no cenas nomet vēl kādus 20%. Un ja neviens nesola otrajā kārtā - nomet vēl procentus.
Vārdu sakot, notiek izsole. Pieņemsim, ka Nordea ir kreditors. Uz šo izsoli noteikti ieradīsies Promano pārstāvji (ar Nordea saistīts vai piederošs uzņēmums), kas to īpašumu nopirks.
Šis, protams, ir ļoti izdevīgi bankai. Teorētisks piemērs:
Kredīta summa - 50 000
Izoles sākumcena - 40 000
Sākumcena 2. kārta - 32 000
Tātad, ja dzīvokli atpērk par 32 000, bankai paliek 18 000 LVL prasība pret bijušo īpašnieku. Vienlaicīgi īpašums nonāk bankas rokās par cenu, kas ir krietni zemāka par tirgus cenu (kad mēs 2011.g. izpētījām tās lietas, izsoļu cena bija vidēji 30-40% zem tirgus cena). Bankai tātad paliek ne tikai prasība, ko izdosies vai neizdosies piedzīt, bet arī īpašums "pa lēto". - Atbildēt