Krustvārdu mīkla

Valodiņas

Anna Marija Levi

Valodiņas

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Nu ko jūs par tām valodām.
Boženka dusmīga, ka vecāki izvēlas krievu valodu, jo noderēs, kad jāmeklē darbs? Neredzu neko nesaprātīgu šai apgalvojumā. Es akurāt domāju, ka pusaudzis, kas meklē vasaras darbiņu par saldējuma pārdevēju uz Jomas ielas, visticamāk, ka to darbu dabūs, ja pratīs latviešu, krievu un angļu, nekā tikai latviešu/angļu vai latviešu/krievu. Es gan pati neesmu saldējuma pārdevēja, taču patreizējo darbu akurāt dabūju tamdēļ, ka to krievu valodu protu. Pēdējās 3 darbavietas visas bija priecīgas par to, sevišķi stroikā noderēja. Nu tagad vispār būtu kā bez rokām.

Nemaz nerunājot par to, ka krievu valodas zināšanas diezgan labi palīdz saprasties ar visiem citiem slāviem arīdzan.

Boženkas uztraukuma kontekstā mani daudz vairāk, piemēram, kaitina outdoori no sērijas "Vid na žiteļstvo v jEeS". Reāli besī!

Par angļu valodas prašanu es pat īsti diskutēt negribu. Tur nav par ko runāt, biedri! Skaidrs celms, ka tā nu tā kā būtu vajadzīga.
Tiesa, neslikti, ja daudz maz padodas arī dzimtās valodas stilistika un varbūt pat gramatika. Sevišķi, ja bērniņš gribētu būt kāds žurnalists vai mēeediju darbonīts. Citādi trīsas skrien tais reizēs, kad pārraižu titros parādās "Anastazialogs". Nesen Dienas interneta vietnē lasāmais virsraksts "Britei konstatē nezināmu slimību" vispār norāva jumtu! Ar to saprotot Lielbritānijas iedzīvotāju, ja kādam (man bija) jāaizdomājas par to.

Reizēm par skādi vispār arī nenāk prasmes lietot galvu tam paredzētajiem mērķiem (un nevis lai viņā ēstu), jo mani arīdzan aizkustina izteikumi a la "Kolumbijā atklāts jauns ezers, tā platums ir 36 tūkstoši kilometru".

Draudziņi, mūsu republikā atlikuši 2.2 miljoni iedzīvotāju, no tiem par tādiem kā latvietīšiem varētu uzskatīt apmēram pusīti, ko, ne? Atliek vien žēlīgi nopūsties un mierināt sevi ar domu, ka pēdējo 1000 gadu laikā tas cipars nav baigi daudz staigājis šurp turp. Ja papēta dabiskā pieauguma tendenci, bērnu skaitu sievietēm reproduktīvā vecumā, paredzamo sagaidāmo dzīves ilgumu, atliks nopūsties vēlvienreizīt. Es jau nu nerunāšu par to visu pārējo salikumu. Es domāju, ka pavisam racionāli būtu sākt mācīties vienu no ķīniešu valodām un vienu no arābu arī. Diemžēl, tam es pati esmu par slinku. Tas arī viss, ko gribēju teikt.
  • Lūkantiņ, lūkantiņ, man nebija vaļas izsekot tēmas ģenēzei visos žurnālos, bet atduroties pret pirmajām pāris tuvredzībām tur arī paliku. Ka nāksies vien kalt krievu, spāņu un kazi, ķīniešu vai arābu, lai no lielā globusa nenokristu bēdīgs Atašienē ar neejošu kandžas aparātu.
    • Atļaušos tikai piezīmēt, ka, konkrētajā brīdī, lielais vairums no mums ir Atašienē pie neejošā kandžas aparāta, cik man zināms. Un nebūt ne pie Kadafi labās rokas vai CIP birojā Izraēlā.
      • Atļaušos vien pajautāt, kāpēc un vai tiešām un kāda ir perspektīva un kāds katram ir Plāns un rīcības stratēģija?
        • Ar "lielais vairums no mums" domāju Latvijas iedzīvotājus. Lai būtu kāda skaidrībiņa par Plāniem un Rīcības stratēģijām.
          • Apzinos un tas skumdina, kopā ar to, ka "bet mums tā ir labi un ko jūs te piekasās."
            • Nesapratu, kas tieši Tevi skumdina? Tas, ka lielais vairums planētas iedzīvotāju nav ne tuvu Tavai tieksmei pēc panākumiem? Labāk būtu otrādi?:))
              • Tas, ka negrib mācīties neko (valodas un/vai domāt ar galvu), pieņemt patstāvīgus lēmumus par savu pašrealizāciju, negaidot Vadoni, Programmu, u.c.
                • Apstājies jel uz mirkli savā amoka skrējienā cauri dzīvei un tad, iespējams, pamanīsi, ka 90% Latvijas iedzīvotāju pašrealizācijas augstākā latiņa ir būt precētiem, ar bērniem, dzīvojamo platību un automašīnu. Viss.

                  Un cilvēki grib būt stulbi. Un viņiem patīk būt stulbiem. Un ar katru nodzīvoto gadu to arvien vairāk saprotu. Un Tu gribi šos ar dzīvi kopumā apmierinātos cilvēkus iedzīt stresos, kuņģa čūlās un iesaistīt savos skrējienos, no kuriem viņiem, atšķirībā no Tevis, nav nekāda gandarījuma?

                  Tas tak ir fašisms kaut kāds:))
                  • eu, man liekas, ka Tu mani nupat par resnu nosauci. :)
                    • Gluži otrādi - par tādu ar iedzimtu ideālo augumu, kura ik pa brīdim piemirst, ka lielākajai daļai cilvēku nekad nebūs ideāls augums, lai kā viņiem bāztu zem deguna žurnālus par pareizu pārtiku, dzīvesveidu un jaunākajiem zinātnes sasniegumiem šajā jomā;))
                      • nu paga. paņemam to, ka tiešām ne visiem un ne katram ir jāzina 6 valodas vai jānoliek GMAT ar XXX rezultātu.

                        ir antropoloģiskais tips, turklāt, arī cienījams, ar "darbs parastais/apprecēties/māja/garāža/tvsets"; šiem cilvēkiem piedzimst atvase un lūk, šai brīdī- ko darām? vai nu atvase turpina patternu darbs parastais/čīkstu/vissirslikti/tvsets vai arī, atvase paskatās uz nospeķotām tapetēm un nātrēm zem loga un kaut kā, ar zobiem un nagiem aizcērtas prom no iepriekšējās realitātes. tam ir vajadzīgs kāds draiveris? manuprāt, tikai griba. un tāpat, tikai griba dzen apgūt valodas, u.c.

                        • "Ar zobiem un nagiem aizcērtas prom no iepriekšējās realitātes" lielākoties ir "aizbrauc no Valmieras uz Rīgu mācīties, otrajā kursā tiek atskaitīts, sāk karjeru picērijā, apprecas, piedzimst bērni, pamazām izsitas cilvēkos, pensijā aiziet no noliktavas pārziņa amata Latvijas Finierī. Un kādreiz uz kredīta paņemtajā mājā tapetes nospeķojušās, zem loga saaugušas nātres un uz to visu ar neslēptu riebumu noraugās jau izaugušās atvases" :))

                          Un tas ir tas normālais dzīves ritums. Viss pārējais - nenormālības. Un labi, ka tā. Savādāk nebūtu, kas izaudzē kviešus, nebūtu, kas tos samaļ, nebūtu, kas tirgo miltus, nebūtu, kas cep picas, nebūtu, kas tās picas piegādā. Un visi tik badīgi skatītos viens uz otru, turot rokās smalki izstrādātas koncepcijas piecās valodās:))
                          • Tu nemaz nedzirdi, ka kvieškopība, rapšu audzēšana un kur nu vēl pārējās nodarbes reģionos, kuras nav tieši kandžas dzīšana un sievas klapēšana ir cienījamas un nevienu brīdi nesaku, ka visiem ir jākļūst par sociālantropologiem un jālasa "Homēra kopotie."
                            Tas, ko saku es, ka lielais vairums kviešu audzētāju, visticamāk, zin, lai neteiktu, ka pārvalda vēl 1 svešvalodu un jācer, ka ļauj saviem bērniem mācīties arī citas, nebaidoties, ka citādi "visi būs prom un kas ta kūti mēzīs."
                            • Viena maza nianse. Lielais vairums kviešu audzētāju nepārvalda vēl 1 svešvalodu, ja par svešvalodu nesauc krievu, protams.
                  • Ignorance is bliss, pilnīgi noteikti un bez jebkādas ironijas.
      • Tur jau tā štelle, diemžēl!
        Tie daži, kas trāpa ienākumu decilē "sort-of-vidusslānis" visticamāk, ka laiku šai diskusijai neatrod.
        Pārējie arī reportē no Atašienes, ka viņiem ira labi tāpatiņās.
        • Pat, ja atrastu. Cik tad procentuāli liels ir šis "sort-of-vidusslānis" no kopējā valsts iedzīvotāju skaita ar vienotu izglītības sistēmu?
          • Nu bet, par ko arii ir dziesma! Skaidrs, ka tas slaanis ir tik plaans kaa vladimira iljicha matu kodelja, bet ko, man taapeec nava atljauts drusku pacepties? :)
            Taa mana saapiite tak ir par to, ka tie dazhi retie cilvinji, ar kuriem man dazhkaart ir bijis par ko parunaat, njem un glagoolee tuvredziigu crapu. Jaa, es zinu, ka tas laikam netikums - uzskatiit, ka vislaik vajag attiistiities un gribeet paplashinaat horizontus un izkopt multifunkcionalitaati. Un ok, lai tie citi negrib. Bet ta nav ko vaavuljot, ka viss slikti. Seediet vien tai aizkraasnee, es tikaam katru dienu runaashu 3 valodu mikslii.
            • es sēdēšu savā aizkrāsnē un katru dienu runāšu 3 valodu mikslī
              • Miiliit, neceri, tu nu galiigi nekvalificeejies aizkraasnee seedoshai un chiikstoshai durai :)
                • čīkstēt nav inčīgi, bet nu man ne tuvu nav tāda draiva, kādu jūs ar madmuazeļ bārbalīnu te sludināt, es peldu pa dzīvi kā planktons un runāju mēlēs :)
                  • No visas sirds varu paust tikai nebeidzamu izbrīnu par šo izteikumu. Par ko tu runā? Nočekoju nupat ar otru pieminēto vainenieci, viņa tāpat jūtas neizpratnē. Ko tad mēs tādu? Ne mēs aktīvi iestājamies par velosipēdistu tiesībām, nedz social living apjoms un komūnu veidošana, apsekošana un uzturēšana mums padodas; nepiedalamies mēs mājas svētības procesā un netulkojam visas filmas Arsenālam vai Zvalstu kinofestivālam; nemaintainojam dārzus Lucavsalā, tik vien cik pēc airēšanas salasa zemē nokritušās svešās aličas; coachsurfinga kustībai, pieņemu, mēs esam pārāk privātīpašnieciskas un savu teritoriju sargājošas; Pratčets man ir tukša skaņa un mūziku es klausos tik par cik tajā ieinteresētais dzīvesbiedrs mani piespiež. I to es viņu esmu gatava slaktēt ikreizi, kad uzšaflējas tas jobannais Daksis!

                    Karoče, ja nu kāds ir aktīvs un neinerts personāžs ar nepasīvu nostāju dzīves notikumu plūdumā, tu, začīt, vari droši uz piedestāla sevi likt augstākajā augstumā.
                  • Šis mani iedzen frustrā un kamēr es "ar draiva sludināšanu" biju pabeigusi brokastu cēliena darbus,, vedjmah jau visu uzrakstījusi. Patiesi, kāpēc ATKAL jau kāds mūs nosauc par tresnām? Ko gan tik īpašu mēs sludinātu?
                    • Varu īsumā apstāstīt. Jūs abas gan gribat, gan jums sanāk skriet uz augšu pa dzīves trepēm, īsti nespējot saskaitīt stāvus, kuriem paskrienat garām. Un jūsu spēļu laukums ir viss milzīgais debesskrāpis. Gan jau kāddien aizskriesiet līdz jumtam un varēsiet novērtēt ainavu, kuru redz tikai retais. Aber citi tajos stāvos dzīvo un skriet nekur netaisās. Cits pirmajā, cits septītajā vai vienpadsmitajā stāvā. Un kāpt uz augšu viņiem(mums) nenāk ne prātā - ko tur meklēt? Arī ainava nez vai ir šīs smagās skriešanas vērta;))

                      Kaut kā tā.
                      • Oi, nē nē; baigi idealizēti šitais ietērpts vārdos. Es būtu mirusi, ja ne vislaik kustībā. Un viss. Pašsaglabāšanās vārdā vajag kustēties. Ja konstanti nenodarbojas ar kāpšanu (un neobligāti, ka vienmēr uz augšu, ja izmantojam to analoģiju ar debesskrāpi), tad i beigas. Mugurkauls uzsūcas un kājiņas izžūst un nokalst un atkrīt, galvā ieaug kālis.

                        Starp citu, tāpat arī nedomāju, ka ir kāda tāda augša un no tās paverošamies ainava. Ešers man visnotaļ piekrīt (precīzāk, es pilnībā uzticos viņa veikumam šī procesa vizualizācijas jomā - iegūglē G. Attēlos Escher stairs un praktiski jebkas der :)
                      • šitais laikam vislabāk:
                    • tas īpašais ir minētais lielums "griba". tā jau viss labi, reku vedjmah mani saslavēja tā, ka ausis vīst, bet fundamentāla atšķirība ir "griba" :)
                      • nu jā, man te otrā istabā arī nu[at arī uz pirkstiem parādīja un izskaidroja tēmas izvērsumu, BET ES TĀPAT NESAPROTU, jo es neko tāāādu nedaru un vēl nesen abas ar veģmu sirsnīgi apmainījāmies jaunākajiem tipien un trikiem survaivalismā. kāda griba, bāc, tēvudubļi sidraboti.
                      • Kāda griba, johambille? :) Mani vada tikai un vienīgi dabiska vēlme cīnīties ar entropiju. Es nebeidzu vien brīnīties, ka kādam tas tā nava - jo nu šķiet tik pašsaprotami, vislaik gribas redzēt jaunas bildes aiz loga, nevis skatīties Bidstrupa karikatūru grāmatiņā kopš 3 gadu vecuma līdz nāvei.

                        Man vienkārši ir nenormāli garlaicīgi ilgāk par N laika vienību darīt vienu un to pašu. Līdzko sistēma no stāvokļa Haoss, Neprognozējamas izmaiņas un Karadarbības fronte pāriet stabilā stāvoklī Rutīna, Maintenance un Stabilitāte, man kļūst nepanesami booring uz to visu skatīties, jo nav vairs nekā neatliekama un degoša, ko, ja nedarīs tūdaļ pat, viss aizies k jebeņi matjeri. Un tad jau var mierīgi nedarīt.

                        Un es sev tā noriebjos, kad iesēņojos, tā kluknēšana un blenšana ekrānā bezsakarīgā; es palieku trula un apsūnojusi piepe. Bet ēst taču gribās, un arī kādreiz pa kādu džungli panēsāties, palidot un protams! nomaksāt NĪN Jūrmalas domei, soa, nākas prostituēties un pārdot smadzenes, lai vairāk naudas paliek pāri izklaidēm. Bet, lai tas varētu sekmīgi izdoties, vajag vislaik atrast jaunas nozares, žanrus un vietas, kur vēl joprojām valda Haoss (bet tai pat laikā neņemt to pārāk personīgi, jo tie, kas Haosu uztver personīgi, ātri saiet dēlī).
                        Tā nu sanāk, ka man Haoss ir nepieciešams, lai nebūtu garlaicīgi, bet atkal ne pārāk privāti, lai nesajuktu prātā.
                        Man patīk zināmi strukturāli rāmji, bet ne pārāk pedantiski un sakārtoti, lai nav pārāk nedabīgi un safrizēti.
            • Par visiem citiem nemācēšu teikt, bet pats pamazām sāku nojaust kaut ko par nosacīto realitāti un mēģinu novilkt atpakaļ uz zemes arī draugus un paziņas, kad šie savās runās jau līdz potītēm Kampanellas "Saules pilsētā" iebriduši;))
              • jooh, nu par kādu iebridienu saules pilsētā tu runā?

                tas un daudz kas cits nekādi nav pasargājis no realitātes, zemes graušanas un visām no tā izrietošajām sekām, riska palikt tēva nātrulājā tā ap 1993. gadu un droši vien realizēt to pašu patternu, ko tābrīža klasesbiedri. bet jā, mana griba tiešām ir lielāka un nekad nav tik labi, lai nevarētu būt vēl labāk, tas arī ir tas, kas mani dzen. tāpēc ar 3 svešvalodām nepietiks, nāksies iecirst vēl dažas. un nopirkt māju meža vidū, klausīties pūces.
              • Es laikam tā baigi īsi: tiesības darīt ar savu dzīvi ko grib ir katram. Nekomentēšu par Saules Pilsētu, jo man tāda metafora šķiet gauži pārspīlēta. Kas nu grib plivināties, tie plivināsies un kas grib vilkt citus atpakaļ - tie vilks.

                Bet tad, lūdzu, cienījamie, liekat mani mierā. Ar to saprotot visas tās nejēdzības, kuras šis piezemes vairākums vēlas ieviest, lai saglabātu savu komforta zonu: progresīvo ienākuma nodokļa ideju iebāziet sev pakaļā! Nav mana problēma, ka jums slinkums kustināt pakaļu un pašiem pelnīt vairāk; nē, jums šķiet, ka man ir jātop sodītai par to, ka esmu tik nenormāla un uzskatu, ka nepārtraukta iekšējā attīstība ir vienīgā dzīves jēga. Valkājiet savas skolas formas, ja jums šķiet, ka manu bērnu Primarkā pirktās drēbes (no kurām katra nemaksā vairāk par 5 GBP) ir par smalku un aizvaino jūsu pašsajūtu, bet atstājiet man iespēju ļaut bērniem vilkt mugurā to, ko viņi grib. Bībeles mācību, es, bļaģ, pat nepieminēšu savos aizlūgumos. Uzskats, ka persona var būt tikai tad ētiska un morāli skaidra, ja viņai ir bail no kāda augstākstāvoša Radītāja-Vadītāja manā ieskatā ir zaimojošs un pazemojošs. Es itin labi uzturu savus morāles kritērijus tikai vien balstoties uz savu iekšējo pārliecību, ka būt labam ir vienkārši daudz racionālāk, nekā būt nelietim. Un tamdēļ man tie baušļi nav vajadzīgi. Jā jā, rakstīsim reglamentus un debilizēsim izglītības sistēmu līdz nemaņai, jo piespiest bērniņus mācīties gan ir necilvēcīgi un traumējoši. Tāpēc liksim viņiem 2 pirmos skolas gadus ar krāsainiem zīmulīšiem krāsot grāmatiņās un veicināsim sīko pirkstiņu motoriku, nevis spiedīsim kustināt smadzenes, jo nu, piespiedu=grūti un necilvēcīgi. Davai, sēdiet pie tā televizōra un dieva dēļ netraucējiet man būt; es neprasu, lai es jums patiktu, vienkārši netraucējiet. Daudz neko man nevajag. Paldies.
                • Lūdz vai nelūdz, traucēs tak! Tur jau ir tā bēda. Ja jau netraucētu, sen sēdētu savā meža vidū rimts, mierīgs un ar dzīvi pilnībā apmierināts:))
      • unpy, labas domas. tikai... daļa talantu piedzimst bez iespējām vai bez veiksmes. t.i. viņi varētu un gribētu būt vairāk nekā kviešaudzētāji, bet...
        (sorry, zilkrāsoto publicpolicy esmu pārlasījies :)
        • Nu, neko - gribēšana nav uz mūžu, tā pāriet;))
Powered by Sviesta Ciba