Krustvārdu mīkla

Valodiņas

Anna Marija Levi

Valodiņas

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Nu ko jūs par tām valodām.
Boženka dusmīga, ka vecāki izvēlas krievu valodu, jo noderēs, kad jāmeklē darbs? Neredzu neko nesaprātīgu šai apgalvojumā. Es akurāt domāju, ka pusaudzis, kas meklē vasaras darbiņu par saldējuma pārdevēju uz Jomas ielas, visticamāk, ka to darbu dabūs, ja pratīs latviešu, krievu un angļu, nekā tikai latviešu/angļu vai latviešu/krievu. Es gan pati neesmu saldējuma pārdevēja, taču patreizējo darbu akurāt dabūju tamdēļ, ka to krievu valodu protu. Pēdējās 3 darbavietas visas bija priecīgas par to, sevišķi stroikā noderēja. Nu tagad vispār būtu kā bez rokām.

Nemaz nerunājot par to, ka krievu valodas zināšanas diezgan labi palīdz saprasties ar visiem citiem slāviem arīdzan.

Boženkas uztraukuma kontekstā mani daudz vairāk, piemēram, kaitina outdoori no sērijas "Vid na žiteļstvo v jEeS". Reāli besī!

Par angļu valodas prašanu es pat īsti diskutēt negribu. Tur nav par ko runāt, biedri! Skaidrs celms, ka tā nu tā kā būtu vajadzīga.
Tiesa, neslikti, ja daudz maz padodas arī dzimtās valodas stilistika un varbūt pat gramatika. Sevišķi, ja bērniņš gribētu būt kāds žurnalists vai mēeediju darbonīts. Citādi trīsas skrien tais reizēs, kad pārraižu titros parādās "Anastazialogs". Nesen Dienas interneta vietnē lasāmais virsraksts "Britei konstatē nezināmu slimību" vispār norāva jumtu! Ar to saprotot Lielbritānijas iedzīvotāju, ja kādam (man bija) jāaizdomājas par to.

Reizēm par skādi vispār arī nenāk prasmes lietot galvu tam paredzētajiem mērķiem (un nevis lai viņā ēstu), jo mani arīdzan aizkustina izteikumi a la "Kolumbijā atklāts jauns ezers, tā platums ir 36 tūkstoši kilometru".

Draudziņi, mūsu republikā atlikuši 2.2 miljoni iedzīvotāju, no tiem par tādiem kā latvietīšiem varētu uzskatīt apmēram pusīti, ko, ne? Atliek vien žēlīgi nopūsties un mierināt sevi ar domu, ka pēdējo 1000 gadu laikā tas cipars nav baigi daudz staigājis šurp turp. Ja papēta dabiskā pieauguma tendenci, bērnu skaitu sievietēm reproduktīvā vecumā, paredzamo sagaidāmo dzīves ilgumu, atliks nopūsties vēlvienreizīt. Es jau nu nerunāšu par to visu pārējo salikumu. Es domāju, ka pavisam racionāli būtu sākt mācīties vienu no ķīniešu valodām un vienu no arābu arī. Diemžēl, tam es pati esmu par slinku. Tas arī viss, ko gribēju teikt.
  • "Ar zobiem un nagiem aizcērtas prom no iepriekšējās realitātes" lielākoties ir "aizbrauc no Valmieras uz Rīgu mācīties, otrajā kursā tiek atskaitīts, sāk karjeru picērijā, apprecas, piedzimst bērni, pamazām izsitas cilvēkos, pensijā aiziet no noliktavas pārziņa amata Latvijas Finierī. Un kādreiz uz kredīta paņemtajā mājā tapetes nospeķojušās, zem loga saaugušas nātres un uz to visu ar neslēptu riebumu noraugās jau izaugušās atvases" :))

    Un tas ir tas normālais dzīves ritums. Viss pārējais - nenormālības. Un labi, ka tā. Savādāk nebūtu, kas izaudzē kviešus, nebūtu, kas tos samaļ, nebūtu, kas tirgo miltus, nebūtu, kas cep picas, nebūtu, kas tās picas piegādā. Un visi tik badīgi skatītos viens uz otru, turot rokās smalki izstrādātas koncepcijas piecās valodās:))
    • Tu nemaz nedzirdi, ka kvieškopība, rapšu audzēšana un kur nu vēl pārējās nodarbes reģionos, kuras nav tieši kandžas dzīšana un sievas klapēšana ir cienījamas un nevienu brīdi nesaku, ka visiem ir jākļūst par sociālantropologiem un jālasa "Homēra kopotie."
      Tas, ko saku es, ka lielais vairums kviešu audzētāju, visticamāk, zin, lai neteiktu, ka pārvalda vēl 1 svešvalodu un jācer, ka ļauj saviem bērniem mācīties arī citas, nebaidoties, ka citādi "visi būs prom un kas ta kūti mēzīs."
      • Viena maza nianse. Lielais vairums kviešu audzētāju nepārvalda vēl 1 svešvalodu, ja par svešvalodu nesauc krievu, protams.
Powered by Sviesta Ciba