Vārduļošana: Par bārgājieniem un uzdzīvniekiem
Ir tādi daudzi traki interesanti vārdi, kas ir salikti kopā no diviem citiem vārdiem tādā īpatnā veidā. Šādi vārdi ir, piemēram, pikselis, mēstule, Tanzānija un smogs [ne jau hobitpūķis, bet sliktais gaiss]. Tanzānija ir Tanganjika + Zanzibāra, pikselis - picture element, smogs - smoke + fog, mēstule - mēslu vēstule :] un tamlīdzīgi. Un, mind, tie nav salikteņi, jo te ir cita vārddarināšanas mehānika.
Šādus vārdus dēvē par portmanteau vārdiem. [Jo portmanteau bija tāds liels, vertikāls čemodāns, kam vienā pusē bija vieta, kur stāvus iekarināt uzvalciņus, bet otrā - parasts nodalījums visādām citādām mantām, tur, salocītām drēbēm un zobubirstēm. Apzīmējumu portmanteau šādi izveidotiem vārdiem ieviesa Alises Kerols, skaidrojot viņai, kā saprast tādus vārdus kā, piemēram, 'frumious', un sakot, ka tie ir kā tas čemodāns, kur divas funkcijas/nozīmes saliktas vienā.] Vācieši lingvistiskā pūrisma uzplūdā gan savulaik atsacījās ielaist valodiņā atkal jaunu aizguvumu un apzīmējuma portmanteau vietā tā arī sacīja - kofervārds. Šādu vārdu veidošanas tehniku dēvē par blending jeb sapludināšanu, par vārdu krustošanu - kad no diviem vārdiem tiek paņemtas daļas gan no formas, gan nozīmes un saliktas kopā, izveidojot vārdu ar jaunu, bieži unikālu nozīmi. Bet pašu vārdu sauc par amalgāmu vai blendu, [vai frankenvārdu, vai teleskopvārdu].
Kofervārdi vispār mūsdienās ir makten populāri un tiek ražoti un izmantoti ļoti aktīvi - pie tiem pieder arī vārdi 'Brangelina' un 'Obamacare'. Bet lab, ko tik tālu lūkoties. Cibiņu izmantotais lieliskais, lieliskais jaunvārds 'bārgājiens' arī ir skaists čemodānvārds - tas ir pārgājiens pa bāriem. [Bet 'uzdzīvnieki', ek, 'uzdzīvnieki' vienkārši ir spektakulārs vārdu jaunrades piemērs, kaut arī, manuprāt, nav portmanteau.] Kofervārdi ir vakaroni un čūristi, homokausts un Merkozī, Bolivuda un stagflācija, brančs un čīzburgers, netiķete un prīkvels un daudzi, daudzi citi. Īpaši iecienīti kofervārdi ir uzņēmumu un preču nosaukumos, piemēram, Verizon, Microsoft, pinterest, Nescafe, Osram u.c. [Šie gan bieži aizdomīgi pietuvinās citai vārddarinšanas tehnikai - inicializācijai, kas ir īpaša akronīmu forma un pie kā pieder, piemēram, Haribo un Milka.] Jau šī posta nosaukums arī ir kofervārds - no 'vārds + prātuļošana', respektīvi, vārduļošana ir prātuļošana par vārdiem. Un pats vārds 'portmanteau' arī ir kofervārds - no 'porter' + 'manteau'. Viss.
Bet vispār -
portmanteau: a cliche and uncreative technique to form new words - almost anyone who can speak a language can fabricate words by butchering two perfectly good words and using cheap glue to form one ugly word
/urbandictionary/
You bet.