Dzintra čoms ([info]mranarhs) rakstīja,
@ 2021-05-25 12:51:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
kancelēšanas bulšits
Lūk, Marks Mensons precīzi noformulē to, ko es jau ilgu laiku neveiksmīgi mēģināju noformulēt. Proti, kas tas ir, kas ir greizi ar visiem šitiem "akvaimanuvai mani kancelē jo es paudu atšķirīgu viedokli" cilvēciņiem. Viņi vienkārši grib par velti, bez piepūles saņemt vispārēju piekrišanu, nesaprotot, ka tas tā nenotiek, ir jāpastrādā, un ir jāpieņem, ka būs arī uzbrukumi. Salmanu Rušdiju par grāmatu gribēja noslepkavot. Vai viņš kliedza par kancelēšanu? Nē, viņš turpināja rakstīt.

An unfortunate fact of life is that you will receive hate from others in proportion to the audacity of your goals. The more ambitious and unconventional your aims, the more people will try to deter you, tear you down, criticize you, and so on.

It’s easy to sit here and complain that this shouldn’t happen—but actually, it should. Humans are a social species, and we are strongly biased towards the status quo. That’s because the status quo is likely more stable and beneficial than most alternatives.

Therefore, when someone comes along with a big, bold idea that challenges the status quo, most people will instinctively look for reasons why it’s wrong or won’t work. They will challenge it, criticize it, ridicule it, and make lame jokes about it on Twitter.

And I would argue this is a good thing. For one, most ideas are bad. Therefore, if an idea can’t survive being dunked on a few dozen times, then it’s better off being left for dead.

But second, as the audacious-idea-haver, it forces you to have a deep conviction in what you’re doing.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mindbound
2021-05-25 16:32 (saite)
Salīdzinājums ar islāma fanātiķiem un viņu fatvām ir negaidīti vietā. Par pārējo — arī piekrītu, nepadoties "maigajai varai", atrast politisku un, pie vajadzības, tehnoloģisku un ģeogrāfisku, izeju, un turpināt rakstīt.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-05-25 16:36 (saite)
Hehe, kāpēc "negaidīti"?

Ak jā, un protams, svarīgi ir ne tikai turpināt rakstīt vai ko nu cilvēks ir meties darīt, bet ik pa laikam tomēr pačekot - varbūt tā ideja tiešām ir sūds. Tā tad ir arī centrālā problēma ar fundamentālistiem, jo viņi savas idejas negrib čekot.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-05-25 16:39 (saite)
Negaidīti tādēļ, ka tas samērā atklāti atzīst, ka zināma (cerams, neliela) daļa progresa flagmaņu ir sevi ieregulējuši tajā pašā aklas svētulīguma spirāles (holier-than-thou) ģenerējošajā režīmā, kur puritāņi, džihādisti un citi reliģiskie fanātiķi. The Great Awokening.

Un protams, reizēm ideja tik tiešām ir sūds. Svarīgi ir tikai atcerēties, ka sūdīgumu nenosaka tas, uz cik maigām varžacīm ir uzkāpts vai cik daudz politbiroja ukazu ideja pārkāpj, vienīgais arbitrs sūdīgumam ir empīrika.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-05-25 16:44 (saite)
People are gonna be people. Visur un vienmēr.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-05-25 16:46 (saite)
Te tomēr nedrīkst aizmirst arī to, ka uzkāpšana uz varžacīm, politbiroja ukazu pārkāpšana utml pati par sevi vēl nenozīmē, ka ideja ir pareiza/laba.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-05-25 16:46 (saite)
Protams.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]begemots
2021-05-26 05:26 (saite)
Es teiktu, negaidīti nevietā.

Salīdzinājums ar Rušdi, ja mēs skatāmies dažus no piemēriem, ko mēdz piesaukt par "kancelēšanu", būtu cik necik vietā tad, ja, pēc tam, kad viņam pasludināja fatvu, ar viņu pārtrauktu sadarbību izdevniecība ASV vai Anglijā, kur nu viņš tobrīd faktiski dzīvoja un strādāja.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-05-26 06:48 (saite)
Rušdi gadījumā "kancelētāji" ir islāmisti-fanātiķi, kuri ļoti gribētu redzēt viņu ieslodzītu vai beigtu, savukārt izdevniecības, kurās viņu pēc attiecīgo fatvu izdošanas vairs nekad nepublicēs, atrodas saūdos un citās tamlīdzīgās vietās.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-05-26 10:30 (saite)
Paņemam Latvijas piemēru.

Tā tur influencere, pat neesmu piefiksējis viņas vārdu. Kas viņai vispār notika? Laikam kaut kāda bezmaksas kafija viņai vairs nav. Nu un norēja sociālajos tīklos. Viss.

Alvis Hermanis, kuram izdzēsa FB ierakstu, kurš pēc tam tika tiražēts interneta portālos, un džeku uz audienci uzaicināja prezidents. Es tās jezgas laikā izdomāju palasīt viņa "Dienasgrāmatu". Guess what. Izpārdota un nekur vairs nav dabūjama.

Salīdzinājums ar Rušdi ir vietā, jo šie nabaga gaudotāji vispār nesajēdz, kas ir nopietnas represijas.

Tu saki, ar Rušdi nepasūtīja rietumvalstu izdevniecības? Tu vispār sajēdz, ko nozīmē fatva, kura, starp citu, joprojām ir spēkā?

Un runa nav tikai par pašu Rušdi. Ieskaties tak kaut vai vikipēdijā.

With police protection Rushdie has thus far escaped direct physical harm, but others associated with his book have not been so lucky. Hitoshi Igarashi, his Japanese translator, was found by a cleaning lady, stabbed to death 13 July 1991 on the college campus where he taught near Tokyo. Ten days prior to Igarashi's killing Rushdie's Italian translator Ettore Capriolo was seriously injured by an attacker at his home in Milan by being stabbed multiple times on 3 July 1991.[18] William Nygaard, the Norwegian publisher of The Satanic Verses, was critically injured by being shot three times in the back by an assailant on October 11, 1993 in Oslo. Nygaard survived, but spent months in hospital recovering. The book's Turkish translator Aziz Nesin was the intended target of a mob of arsonists who set fire to the Madimak Hotel after Friday prayers on 2 July 1993 in Sivas, Turkey, killing 37 people. Nesin escaped death when the fundamentalist mob failed to recognize him early in the attack. Known as the Sivas massacre, it is remembered by Turks who gather in Sivas annually and hold silent marches, commemorations and vigils for the slain.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2021-05-26 11:40 (saite)
Pirmkārt, kāpēc tu gribi paņemt Latvijas piemēru? Es nevienā brīdī neko neteicu par to, ka Latvijā kāds ir kancelēts.

Lai nebūtu pārpratumu, es uzskatu par kancelēšanu daļu no gadījumiem, kad cilvēks savu uzskatu dēļ zaudē darbu. Pēdējos gados ir bijuši vairāki piemēri profesoriem Anglijā, pirms tam bija ASV un, ja pareizi atceros, Kanādā.

Es diezgan labi orientējos, kas ir fatva, un tieši tāpēc uzskatu, ka salīdzinājums ar Rušdi ir galīgi nevietā.

Rušdi saņēma un turpina saņemt nāves draudus par savu uzskatu paušanu. Savukārt viņa profesionālo darbību tur, kur viņš dzīvo un strādā, neviens tāpēc neatceļ.

Manuprāt, tev pieklibo loģika vai ir pavisam citādi uzskati par kancelēšanu. Tādā gadījumā apgaismo mani.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-05-26 12:00 (saite)
Mans posts bija par Latvijas piemēriem.

Es uzskatu, ka kancelēšana ir nevajadzīgs un mākslīgi ieviests termins.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-05-26 12:01 (saite)
Tā influencere un Hermanis esot tikuši kancelēti, tā tiek argumentēts Latvijas publiskajā telpā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-05-26 12:12 (saite)
Rušdi, tāpat kā tu un es, dzīvo un strādā uz šīs planētas. Teikt, ka viņa profesionālo darbību fatva "neatceļ", ir tukšs apgalvojums - jo tad jau nevienu rakstnieku nekādas pretdarbības nevar ietekmēt, jo viņš var turpināt rakstīt. Nu, kādu nepublicēs kāda izdevniecība. Bet publicēs cita.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2021-05-26 13:09 (saite)
Vājš arguments.

Kancelēšana, kur vien esmu saskāries ar šo terminu, tiek izmantota, lai aprakstītu situāciju, kurā tiek būtiski traucēta cilvēka ikdienas dzīve un apdraudēti viņa iztikas līdzekļi. Kā es arī paskaidroju iepriekšējā komentārā.

Ja Rušdi ikdienas dzīvi fatva tiešām ļoti ietekmēja, tad viņa iztikas līdzekļi apdraudēti netika.

Papildus tam, -- cik redzu, kancelēšana vienmēr tiek izmantota, aprakstot lokālus fenomenus -- cilvēka stāvokli lokālajā sabiedrībā, kur notiek +/- viņā ikdienas dzīve.

Ja tu dzīvo, piemēram, Latvijā, tad tevi diez vai uztrauks, ka tevi mēģinās šādi aizbāzt kaut kur ASV. Atskaitot gadījumu, kad tu, piemēram, strādā ASV kompānijā.

Es piekrītu tev tai ziņā, ka Latvijā diez vai var runāt par šādu fenomenu. Tai pat laikā links uz ko tu sākumā atsaucies, nebūt nerunāja par Latvijas situāciju, līdz ar to man, loģiski, tas nebija skaidrs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-05-27 12:40 (saite)
Nav tam vajadzīgs jauns termins. Latvijā arī ir profesors Tumans, kurš apgalvo, ka esot nokancelēts. So what?

Jāskata katrs gadījums atsevišķi. Ja atlaists no darba, tad varbūt pamatoti, varbūt nē. Ir pietiekami daudz amatu, kuros ir ierobežojumi publiskām performancēm, un cilvēkam ar to ir jārēķinās.

Ir jau esoši termini, character assassination, piemēram.

Kopumā es domāju, ka cilvēkiem jāsāk saprast, ka internetā pilnīgas anonimitātes nav. Otrkārt, visiem vajadzētu pamazām nomierināties un drusku vairāk čillot par cilvēku visbiežāk jau neapdomīgi (vai pat dzērumā) paustām lietām online. Treškārt, cilvēkiem mazāk vajadzētu izpausties online, var rakstīt savu dienasgrāmatu un to turēt mājās skapī.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2021-05-27 14:09 (saite)
> Ir jau esoši termini, character assassination, piemēram.
Kas raksturīgi, abiem šiem terminiem grūti piemeklēt latviskus tulkojums.


> Treškārt, cilvēkiem mazāk vajadzētu izpausties online, var rakstīt savu dienasgrāmatu un to turēt mājās skapī.

Kādēļ gan? Trakoti preskriptīvs sanāc. Diez, kas tu esi, lai norādītu citiem, ko viņiem darīt :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-05-27 14:39 (saite)
Es to par mazākrakstīšanu online pirmkārt attiecinu uz sevi, tā ka nesatraucies.

Par termin tulkojumiem - jā, ir tāda problēma, bet tas jau ir cits jautājums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-05-26 10:31 (saite)
Protams, varam sameklēt arī autorus, kuru grāmatas tikai reāli banotas. Skaidrs taču, ka "nokancelētajiem" nekādu tādu problēmu nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?