Šugā faiv
 
5.-Nov-2020 12:12 pm

Vai hierarhija un bosings darba vietās tiešām ir tik traki kā grāmatā "Bailes un trīsas", kura esot tak balstīta patiesos notikumos? Grāmata anotācijā bija aprakstīta kā jautra, bet beigaas jau vairs smiekli nenāca.
Mēģināšu atcerēties autori, tā bija jauna sieviete, diplomātiskā dienesta darbinieku meita, kura Japānā bija uzaugusi, bet tad izauga un mēģināja iestāties darbā, un kā nu viņai negāja.


Vai kāds atcerās kā padomju laikos un nedaudz pēc tiem runāja par Vidusāzijas iemītniekiem? Tas bija tāds paviršs skatiens no augšas, kur katram eiropioīdam bija morālas tiesības norādīt tiem turkmēņiem vai tadžikiem kā civilizētam cilvēkam ir jārīkojas, kā jāstrādā un kā jādomā.
Taisnību sakot, Japānā attieksme pret ārzemniekiem ir analoģiska. Pret Āzijas ārzemniekiem tā ir universāla, tikai retais viņus uztver adekvāti, bet pret eiropiešiem tur ir variācijas uz abām pusēm, bet arī tikai retais uztver eiropiešus kā vienlīdzīgus.

Tā attieksme ir labi redzama darbavietās: ārzemnieks ir instruments, ārzemnieks strādā japānim par labu un ārzemnieka vieta ir pie darbagalda, jo no vadības un citām smalkām matērijām viņš neko nesaprot. Tās attieksmes manifestācija bija nesenais likums par ārzemju mācekļu pieņemšanu; tas ir, jauni cilvēki no Ķīnas un Vjetnamas atbrauc uz Japānu un strādā veikalā par kasieriem, par divreiz mazāku algu. Oficiālā ideja bija tāda, ka tie vēlāk atgriezīsies savās valstīs un tur varēs pielietot unikālās kasiera darba zināšanas, atvērt savus kasieru uzņēmumus un ņemt dalību valsts maršam uz uzplaukuma pusi. To visu vēl ļaunāku padara melnum melns zināšanu trūkums par jebkādu pasauli ārpus Japānas un uzskatu, ka Japānas modus operandi, Japānas domāšanas veids un manieres ir paši par sevi saprotami un, protams, analoģiski ar izpratni par civilizēto pasauli. Šeit daudziem būs "paga, bet Eiropā taču bieži ir tāpat!". Tieši tā, Eiropā mēdz būt tāpat, bet tas nemazina problēmas nopietnumu.

Kad aizgāju no savas pirmās darbavietas Japānā, tas bija ne tikai pragmatisks lēmums, bet arī emocionāls lēmums, kas man ir liels retums. Man likās, ka ja šefs nebija pajautājis vai esmu dzīvs pēc 11. marta zemestrīces, ja šefs uzskatīja, ka aizbraukt uz Krieviju uz divām dienām nokārtot firmas dokumentus skaitās atvaļinājums, ja šefs mani centās pārliecināt, ka veļasmašīna man nav vajadzīga, jo tikpat labi var mazgāt drēbes koinlāndrijos, tad tā šefa attieksme nebija pārāk cilvēcīga. Kad stāstīju viņam par aiziešanu, viņš teica, ka japāņi esot ļauni un man darīs pāri, bet pie viņa firmā es būtu tikpat pasargāts... Aizgāju arī un par to nenožēloju.

Padomijas, Latvijas, Baltkrievijas un Krievijas pieredze man deva visai sīkstu ādu, tāpēc japāņu uzbraucieni nav tik sāpīgi kā augstākminētās grāmatas varonei, bet jokainas lietas gadās joprojām.

Strādāju vadošā amatā, bet katrs jauns darbinieks kurš atnāk komandā, sākumā sāk kārtot prioritātes. Parasti tā ir vai nu cenšanās kļūt par tādu kā vēstnieku starp "to ārzemnieku" un klientiem, vai arī pa taisno kāds sāk man stāstīt kādu darbiņu viņi gribētu lai es izdaru, lai tie varētu tā darba rezultātus ielikt savā atskaitē. Ņemot visus Japānas plusus, attieksme pret ārzemnieku pārāk bieži ir attieksme pret darba lopu, pat tad, ja tiek ignorēta uzņēmuma hierarhija. Tie ir skarbi vārdi, bet tie ir jāsaka. Ja ārzemnieks ir mīkstmiesis bez biezas ādas, ragiem un zobiem, tad katrs ārzemnieks būs iemīdīts sabiedrības zemākajos slāņos un tur arī paliks. Tādu, diemžēl, ir daudz.

Nu un, piedevām, jāmin, ka sieviete šeit vienmēr ir zemākas kārtas dzīvnieks, tāpēc attieksme pret ārzemnieci sievieti būs ļaunāka par attieksmi pret ārzemnieku vīrieti. Tas ir atsevišķš, ļoti plašs temats, bet īsumā ir tā, ka sieviešu segregācija sākas vēl izglītības fāzē. Daudzās, ja ne visās universitātēs sievietēm ir jāsavāc vairāk punktu lai tiktu iekšā, daudzās darbavietās sieviete ir mazāk vēlama, jo tai ir "vajadzības" un tā tālāk un tamlīdzīgi. Manam universitātes pētījumam tas bija sekundārais temats un es joprojām pēc tā nevaru atjēgties. Esmu stāvā sajūsmā par Japānas sievietēm. Ne jau skaistuma ziņā, bet par viņu spēju šajā vidē dzīvot. Bet tās, kuras tiek augstāk, ir apbrīna vērtas un parasti ir daudz spējīgākas un gudrākas par vīriešu pārstāvjiem tajā pašā sociālajā slānī.

Bet jā, ar laiku man šī cīņa apniks un gribēsies ko mierīgāku, tad, laikam, migrēšu no Japānas projām.
Comments 
5.-Nov-2020 09:32 am
Ļoti interesanti apraksti, cita pasaule.
5.-Nov-2020 10:49 am
Diezgan skarbi ...
Morraa norāva visu teiksmainības plīvuru, kas bija manu acu priekšā par Japānu :)))
5.-Nov-2020 10:55 am
toties pavēra skatu uz saprasānu par japānas imērisko skatījumu un pamatu militarizācijas draudiem (tieši dēļ šīs etniskās īpatnības pēc kara japānai aizliedza militarizēties)
5.-Nov-2020 01:04 pm
Tas ir ļoti labs komentārs. Tik tiešām, vēl Meiji laikmetā retorika bija apmēram tāda, ka "mēs, civilizētie miera nesēji, iesim un parādīsim tiem mežoņiem...", tad brauca un slaktēja. Bet nu, Eiropā ap to laiku bija kas līdzīgs. Japānā tās idejas joprojām ir palikušas.
Runājot par bruņošanos, Japānai jau ir lidmašīnkuģi, tāpēc par īpašu aizliegumu nav nekādas runas.
5.-Nov-2020 01:02 pm
Taisnības labad, labo un slikto lietu bilance tomēr ir labo pārsvarā, tāpēc es šeit pagaidām palieku.
5.-Nov-2020 11:00 am
kas to būtu domājis.. pa gabalu no tālienes šis nenolasās, neparādās stereotipos un priekšstatos
5.-Nov-2020 11:38 am
Ui, tur ir specifika. Kad meita tur bija sakarā ar projektu, tad stāstīja, ka tur principā augstskolās esot baigā pielīšanas kultūra, lai tiktu pa karjeras kāpnēm uz augšu. Un tad pasniedzēji, profesori esot mīļāko studentu ielenkumā, kuri gatavi jebkurā mirklī pasniedzējam pakalpot - tur kaut ko padot vai citādi visādi pielīst un glaimot. Vopšem katram pasniedzējam, profesoram ir sava pietuvināto studentu svīta. Nu eiropiešiem principā nesaprotami
5.-Nov-2020 11:41 am
Jā, jā, jā! Tieši tas.
Bet, manuprāt, tā pielīšana svarīgajiem ir defaultā sagaidāma. Tas ir, ja tev ir boss, tad bosam ir jāpielien, tas ir kā pieklājības protokols.
5.-Nov-2020 12:09 pm
par šo atsevišķu ierakstu, lūdzu - kā tas izpaužas jau mazotnē ģimenē, kā augot skolās un vēlāk darbā, kā atpūtā notiek utt ....

vot šitas ir pilnīgi savādāk kā pie mums, lai gan var būt kā uz to lai paskatās
5.-Nov-2020 02:53 pm
Ja kas ienāks prātā, tad uzrakstīšu.
Jo ne vietējā skolā, ne vietējā ģimenē es negāju, tāpēc novērojums var būt tiaki caur kādu citu.
6.-Nov-2020 06:42 pm
Anonymous
Esmu Otona no miru ehon - Umarete wa mita keredo redzējis, tur par šo ir ļoti krāšņi. Tie ir seni laiki, bet, tātad, mūsdienās nav īpaši citādāk.
5.-Nov-2020 11:05 am
Man šķiet, ka tas tā ir katrai tautai – nevienam īsti nepatīk ārzemnieki un imigranti, un viņus piecieš tikai lētāka darbaspēka dēļ.

Bet vispārīgi pret mani darba vietā vienmēr Latvijā ir slikti izturējušies (droši vien autisma dēļ), tāpēc salīdzinoši es UK jūtos daudz vairāk cienīts un novērtēts. Un nekāds autisms vairs netraucē, jo vietējie vienkārši pieņem, ka kā ārzemnieks es vēl līdz galam neesmu izpratis vietējās tradīcijas vai valodas nianses.
5.-Nov-2020 11:38 am
Taisnību sakot, neesmu pārliecināts, ka ārzemnieku neciešana ir kas dabisks un universāls. Man šķiet, ka tas ir kondīcijas jautājums. Tas ir, ja cilvēkiem skolā stāsta, ka ārzemnieki, redz, brauc uz japānu strādāt, jo ārzemijā, redz, viss ir vienmēr slikti, tad tie cilvēki tam ticēs līdz paši netiks uz ārzemēm, kur viņus uztvers kā nabaga aziātus, kuri ir atbraukuši piepelnīties.

Japānas izglītības naratīvs mainās ļoti strauji un bija periods, kad tas nebija izolējoši konservatīvs, kā tagad. Tā perioda cilvēku attieksme pret ārzemniekiem ir ļoti normāla.

Starp citu, runājot par autismu, man šķiet, ka lielākai daļai vispāri sajēga par autismu nav, ir tikai kaut kāds iedalījums "normālajos" un "dīvaiņos, kuriem var darīt pāri". Ir svarīgi netikt otrajā grupā un tieši tur noder sīkstums un spēcīga nostāja. Bet nu, visi cilvēki ir individuāli un katram tas neder.
5.-Nov-2020 12:08 pm
Apcelšana skolā nav būtiska problēma autistiem. Ja vajadzēs, viņi bez problēmām iedos pa muti kādam, kas pārāk daudz par viņiem smejas. Problēma viņiem ir saprast attiecību normas, kādas valda kolektīvā. Saprast, kad runāt kā runāt, saprast, kad varbūt kādam jau ir izbesījusi tava runāšana, vai gluži otrādi – kad nevajag klusēt.

Cilvēki to dara intuitīvi. Autistu var iemācīt (ja paveicas ar kādu, kas to var izstāstīt) to analizēt intelektuāli, bet tas prasa lielu enerģiju un nav dabiski.
5.-Nov-2020 01:07 pm
Paldies par komentāru. Tā ir, mans viens labs draugs ir tāds, ka viņam ir jāpaskaidro, jo "gaisu lasīt" nesanāk, tāpēc, laikam, saprotu par ko ir runa.
6.-Nov-2020 06:50 pm
Anonymous
Visi autisti nav vienādi. Tu varbūt esi kareivīgs turboautists (šis ir humors un kompliments), kurš bez problēmām sadotu pa muti, bet citam varbūt būtu histērija utml.

(Neesmu autists, spriežu pēc lasītā)
6.-Nov-2020 07:18 pm
Protams, bet neautisti arī nav vienādi. Daudzi bērni cieš no apcelšanas skolā, kaut arī nav autisti, tāpēc īpaši izdalīt autistus šajā aspektā nav pamata.

Man lielāka problēma bija skolotāji, kuri (parasti) fiziski neietekmēja, bet citādi bija ļoti apceļoši ar vārdiem.
6.-Nov-2020 06:46 pm
Anonymous
Lielākajai daļai, man šķiet, ir dalījums "normālajos" un "dīvaiņos, kuri besī / ir krīpī"
5.-Nov-2020 11:24 am
Pēc tās grāmatas, kuras autore ir Amēlija Nothomba, ir uzņemta tā filma par kuru iepriekš Tev rakstīju, vai esi redzējis. Tai filmai latviskais nosaukums ir "Bailes un trīsas". Brīnisķīga filma. https://www.youtube.com/watch?v=6K4WDXVBdic Gan jau pati grāmata arī.
5.-Nov-2020 04:26 pm
Par japāņu sievietēm. Es strādāju japāņu uzņēmumā, bet Eiropā. Birojā vienmēr ir kāds noteikts % japāņu, kuri te ierotē un izrotē. Sievietes mazumā, bet tas arī dēļ nozares specifikas. Bet, tās, kuras te ir, vienmēr ir tādas klusās un pieklājīgās, uz kuru fona jebkura random/average eiropiete pēc uzvedības ir agresīva godzilla :D
Kaut gan, arī kolēģi - vīrieši, kuri ir Āzijas izcelsmes (japāņi, indonēzieši, vjetnamieši) ir diezgan bikli, tomēr aziātu beibes ir super klusas pat uz viņu fona.
12.-Nov-2020 06:06 am
Tā viņš ir. No citas puses, liela loma ir uzvedības normām. Japāņu sievietes ir klusas un biklas darbā un agresīvas un skaļas draugu lokā, ko nevarētu teikt par vīriešiem.
12.-Nov-2020 10:32 am
Varbūt tāpēc, ka ja darbā sevi tik ļoti jāapspiež, tad ārpus darba viss apspiestais izlaužas ar daudz lielāku spēku :)


This page was loaded Apr 25. 2024, 4:09 pm GMT.