Jo Jēzus teica "Mīliet viens otru." un cilvēki mēģina aptvert, ko tas nozīmē. Un viņi to vēlarvien neaptver, tāpēc arī šādi notikumi baznīcā. Tāpēc arī Rubenis un viņa draugi izmisīgi mēģina aptvert, ko tas nozīmē un ietver. Tas ir lāsts un krusts dzīvot cilvēku pasaulē un absolūts, neizbēgams uzdevums mīlēt cilvēkus. Un šī mīlesība nav patīkama, bet smags, nepatīkams pienākums. Tā, manuprāt, nav falsificēšana, bet gan cilvēka krusts - iemīlēt citus cilvēkus, kas ir daudz sliktāki par Dievu. Bet neviens to negrib darīt. Tāpēc sapulcējas pilna baznīca cilvēku, kas ir gatavi mīlēt Dievu, bet ne viens otru.
Jā, bez šaubām. Es tikai nesaprotu, kāpēc torņakalnieši to ir pavērsuši tā, it kā pret Rubeni būtu taisīts kaut kāds masīvs naids. It kā kāda viņa teksta apšaubīšana vai kritizēšana būtu nemīlestības izpausme. Ja baznīca nebūtu uzdevusi šādus smagus, pēc nemīlestības izskatošos jautājumus daudziem mācītājiem - iespējams, tieši rūpējoties par mīlestību - kristietība būtu izbeugusies jau pirms 1800 gadiem. Kāpēc rodas dogmas, mācīubas, doktrīnas, jā, pat ticības apliecības? Kā rakstīji, visādi Jēzus sadalīšanas un formulēšanas mēģinājumi. Dogmas jau nav pašmērķis, ko iesāksi vnk ar pliku, abstraktu, no dzīves izņemtu dogmu? Dogmas, kodolīgas ticības apliecības tiek formulētas tieši tajos laikos, kad Jēzu mēģina dažādi ar cilvēku gudrību palīdzību aizskaidrot prom. Kāpēc, piemēram, mēs ticības apliecībā sakām "Un uz vienu Kungu Jēzu Kristu, Dieva vienīgo Dēlu, pirms mūžīgiem laikiem no Tēva dzemdinātu, Dievu no Dieva, gaismu no gaismas, patiesu Dievu no patiesa Dieva, dzemdinātu, nevis radītu, vienādu ar Tēvu būtībā; caur kuru viss ir radīts, kurš priekš mums, cilvēkiem, un mūsu pestīšanas labad nāca no debesīm, iemiesojās no Svētā Gara un Jaunavas Marijas un tapa cilvēks; par mums sists krustā Poncija Pilāta laikā, cietis un guldīts kapā, trešajā dienā augšāmcēlās saskaņā ar Rakstiem, uzkāpa debesīs un sēž pie Tēva labās rokas, un godībā atkal nāks tiesāt dzīvos un mirušos; viņa valstībai nebūs gala." - saproti, katrs no šiem formulējumiem nav vienkārši flight of fancy vai kaprīze vai show off, katrs no šiem formulējumiem ir radies asā polemiskā situācijā, kur dažādi cilvēku gudrības skolotāji (vai "meistrari") ir sludinājuši ko citu, vienlaikus to uzdodot par the real thing. Tāpēc jau šīs dogmas, piemēram, tik daudz neuztraucas par kādiem reāliem tā laika filozofijas novirzieniem, piemēram, stoiķiem vai epikūriešiem, jo viņi jau nemaz negalvo, ka runā par Jēzu.
Man šķiet vienai pusei šķiet, ka Jēzus mācība tiek atšķaidīta, kamēr otrai pusei šķiet, ka Jēzus mācība tiek iegrožota (nepietiekami izvērsta). Es laikam neesmu pietiekami kompetenta, lai pretotos taviem argumentiem. Jo man pašai dažreiz šķiet, ka ir nepieciešams iet dziļāk, domāt vairāk, kamēr citreiz šķiet, ka tas ir kaitīgi un vajag vienkārši pakļauties un ticēt uz Jēzu un miers. Ka metaforas ir veselīgākas, ka sinepju graudus nevajag izplaucēt, jo tad tie novītīs un sapūs. Citreiz šķiet, ka metaforas nav peitiekamas, tās vajag atvērt un izpētīt un representēt un izvērst. Es saprotu gan Rubeņa kompulsiju novirzīties no tēmas, gan konservatīvās baznīcas uzstājību uz fokusu un tīcības procesa svarīgumu (ticība bez izķidāšanas). Īstenībā paldies par taviem komentāriem, šis ir so typical, es šajā konfliktā atpazīstu pati savu konfliktu.
Bet kā gan lai vēl citādāk "izvērš" Jēzus mācību, kā vien sludinot to, ko viņš teica tālāk pasaulē, vienlaikus ar Dieva un prāta instrumentālā lietojuma palīdzību atspēkojot visādas cilvēku konstrukcijas un aizsargmehānismus (redz, lietoju metaforu no "psiholoģijas" tomēr pašu būtību nepsiholoģizējot - metaforām ir robežas!).
Protams, ka ir jāiet dziļāk, bet pa tēmu. Kā jau rakstīju, ir jāiet dziļāk tajā punktā, nevis jāmēģina atrast citi punkti, no kuriem padziļināt iepriekšējo punktu. Runa ir par virzību - kam dosim priekšroku - punktam Jēzum, no kura izgaismot, atmaskot un apskaidrot visus citus punktus, jebšu no šiem citiem punktiem gaismot, skaidrot, pievilkt Jēzu?
Raksti un Jēzus paši par sevi lieto gana daudz metaforu, kurās nevar beigt iedziļināties. Taču tad pēkšņi izdomā vispār visu kopumu padarīt par vienu lielu metaforu, piemēram, "garīgajai augšanai", "psihes nobriešanai", "pašidentifikācijas procesam" vai "autentiskai dzīvei/evolucionēšanai" - un tas skaitās oriģinālā vēstījuma padziļināšana, metaforu "atpakošana". Neviena disciplīna nedarbojas bez metaforām, tāpēc ir jābūt ekstra uzmanīgam un paškritiskam, kad šādu citu disciplīnu fancy metaforas attiecina uz kaut ko tik ekstra un kritisku kā Jēzu, sevišķi, ja vienu metaforu mēģinājumā izvērst aizstāj ar kaut kādu vispārējāku metaforu.
Ticība/Ķidāšana, progresīva/konservatīva baznīca ir kristietībā ir viltus dihotomijas, aizlienētas no dzīves, kurā grēka radīto kognitīvo traucējumu dēļ viss ir sašķelts un fragmentēts. Piemēram, baznīca/Kristus ir g a n konservatīva, proti, kādā pamatā un pagātnes punktā - no kurienes mēs nākam un uz kā stāvam momentā - balstīta, gan radikāli jauninoša vaiprogresīva, jo pārradīts tiek gan cilvēks, gan beigās atjauninātā visa pasaule. Taču tie nav mākslīgi nodalāmi. Tāpat ar ticību. Jā, ticība meklē un raugās tikai uz Jēzu. Bet ticība grib arī dzirdēt un zināt, un s a p r a s t, ko Jēzus ir teicis, lai pēc iespējas dziļāk, tuvāk un eksistenciāli nopietnāk Jēzus vārdus iesavinātu savā dzīvē. Pasaule nemitīgi met virsū visādu pseidodrazu - jā, var vienkārši novērsties un skatīties uz Jēzu, un ar to pietiek un ir gana. Bet daudzos gadījumos Jēzus saka, ka mēs esam pasaulē, skatieties uz to drazu, pazīstiet to, ziniet, ar ko ir darīšana,un atbildiet tai ar patiesības vārdiem un pieķerot to viņas melos un viltus solījumos. Dievs arī dāvā gudrību Jēzū, taču tā ir gudrība, kas pasaules acīs izskatās kā ģeķība un "akla paļaušanās". Svētīgs tas cilvēks, kurš ne brīdi neizjūt pasauli kā traipu un nejūtas tās izaicināts un kārdināts, viņš visu skata un pazīst jau Dieva gaismā.
Nu jā bet es vispār nesaskatu konfliktu starp Jēzus mācību un citām garīgajām mācībām (tajā skaitā eneagrammu) If anything, Jēzus mācība šķiet viskoncentrētākā, kamēr citas fokusējas uz konkrētiem aspektiem. Tāpēc arī man nav pretenziju pret Rubeni, Paiču, Krišnamurti, Jungu vai jebkuru citu cilvēku, kurš grib izprast esību. Es domāju, jebkas par cilvēku ir par tēmu. Es neredzu, ka Jēzus būtu runājis tikai par konkrētiem cilvēka aspektiem, bet noliedzis, ambivalējis citus. Es domāju tā nav pseidodraza, kamēr cilvēks patur fokusā Jēzu un to, ka viņa personiskā esība nav nekas vērtīgs pats par sevi (bez fokālā punkta), bet tā izprašana ir vērtīga.
Nu lūk, es, savukārt, starp Jēzu un visām citām "garīgajām" mācībām un cilvēku filozofijām saredzu totālu bezdibeni, bezgalīgu kvalitatīvo atšķirību. Kad es domāju par krusta notikumu, viss cits vienkārši sašķīst. Krusts nav nekāda vispārēja teorija vai spekulācija, vai versija - pat ja koncentrēta! - par esību un cilvēku. Es no krusta nespēju izlobīt nekādu tēmu, nekādu versiju, nekādu piedāvājumu, jebkādas manas, cilvēces, tautu pretenzijas uz gudrību, antropoloģiju vai ontoloģiju vienkārši atkāpjas krusta priekšā. Principā, krusts ir uzbrukums jebkādai cilvēka konvecionālajai domāšanai, kaut vai ar visaugstākajām garīguma pretenzijām. Tas jau nenozīmē, ka esmu pret visiem citiem "meklētājiem", kuri mēģina izprast esību vai cilvēku, tos visus var redzēt, kā mēģinājumus taustīties pa miglu, un šajos miglas vālos kaut ko sazīmēt. Bet dzīvē esmu saskāries ar ļoti maz filozofijām, kuras atklāti un godīgi apzinātos savas robežas un cilvēka fundamentālo nespēju jebkādos garīgajos jautājumos. Ne velti Sokratu sauca par visgudrāko sava laika filozofu. Bet tas nebija nekāds garīgums, tā bija vienkārši daudz maz godīga attieksme pret cilvēka spējām šajā pasaulē.
Jā, Jēzus runā par cilvēku tā veselumā, protams. Taču Jēzus gana daudz ko noliedz, noraida, jā, pat nolād un saka plenty of - kā angliski brīnišķīgi skan - hard sayings. Kaut vai, ka viņš pats, jā, tikai viņš, Jēzus, ir Ceļš, Patiesība, Dzīvība. Un ka ceļš ir šaurs. Tie ir visai nopietni apgalvojumi, ar tālejošām konsekvencēm pret visiem citiem ceļiem un piedāvājumiem. Jebkas par cilvēku varbūt ir par tēmu, taustīšanās ziņā, taču neba nu j e b k a s par Cilvēka Dēlu ir par tēmu, jo, no tā, ko domājam par Cilvēka Dēlu, ir atkarīgs totāli viss, kas skar mūs kā cilvēkus.
Šķiet šai baznīcas problēmai ir divas daļas. Cilvēku izpratne par Jēzus mācību (izpratne par pašos svētajos rakstos izlasīto), un cilvēku attiecības.
Kad es lasu jauno derību, teju katrai Jēzus pateiktajai gudrībai ir ekvivalents kaut kur citu tautu mācībās. Es lasu, un sajūsmā māju ar galvu, ka nu ja, šis ir viens un tas pats kas ir visur, apbrīnojami, ar zinātnisku precizitāti! Un es nespēju aptvert, kā ja viena un tā pati lieta ir pateikta dažādiem vārdiem, ka cilvēki izvēlas domāt, ka vieni vārdi ir īstāki par citiem vārdiem. Tas ir kā pateikt, ka metāla bļoda ir labāka ūdens pasmelšanai kā māla bļoda. Eventually tie visi ir vārdi. Pašā Jēzus mācībā ir teikts, ka viņš runā līdzībās, ka sapratne ir kaut kas kam ir jāuzaug cilvēku prātos. Ja cilvēku prāti nav identiski, tad katram izaugs citādi, bet paēdīs visi vienādi. Un tad es nesaprotu, vai tie cilvēki kas uzbrauc Rubenim vienkārši nav pietiekami izglītoti un idealizē konkrētu vārdu lietojumu, esot vienaldzīgi par vārdu nozīmi, vai arī viņi vienkārši ir spītīgi un nobijušies.
Otra lieta ir cilvēku attiecības. Manuprāt, ir totāla iedomība bakstīt citiem acīs un peiteikties vilkt viņiem skabargas ārā, kamēr mēs visi staigājam ar baļķiem acīs. Cilvēkiem ir jāskatās uz Dievu, nevis vienam uz otru. Es domāju Rubenis skatās uz Dievu, kamēr viņa ķengātāji ir pārāk aizrāvušies ar skatīšanos uz Rubeni. Viņš ir tikai cilvēks, viņam ir unikāla psihe, viņš lietas var saprast caur kaut ko ko tu sauc par pseidodrazu, bet vārdi ir mehānisms nevis ontoloģiska patiesība. Plus tā pseidodraza ir reālas cilvēku reliģiskas pieredzes - iesmeltas vārdos. Dievs un Jēzus un viņu patiesība nevienādojas ne ar kādiem vārdiem. Tas ir tāpat kā paskatīties uz Jēzu un teikt - viņš ir tikai cilvēks, ko viņš sajēdz par Dieva patiesību, kas ir tas ko farizeji viņam pārmeta. Viņa cilvēka veidols ir medium, bet tas nav viņa svarīgākais atribūts. Cilvēki negrib, atsakās redzēt garām cilvēkam. Es domāju baznīcā ir gana cilvēku, kuru Dieva izjūta un sapratne variējas un atšķiras, Rubenis ir viens no viņiem kurš to parāda atklātībā. Man tas šķiet totāls pārkāpums pret Jēzu, sazvērēties pret kādu dēļ viņa individuālās pieejas, ja viņa sirds ir pareizajā vietā.
Anyhow, es saprotu to cik kaismīgi tu gribi aizstāvēt Jēzu un viņa mācību. Un tieši to katram vajadzētu darīt, ekskluzīvi, nevis ķidāt, kritizēt citiem viņu kaismīgko nodošanos. Piemēram, ja tu ņem mani par piemēru. Mani Jēzus mācības uzrunā par visu visvairāk pasaulē, tajā pašā laikā es saskatu nenoliedzamas līdzības, izvērsumus, papildinājumus viņa mācībai arī citās mācībās. Ja viņš ir mācību piramīdā, tad pašā galotnē, bet citas mācības viņu balsta (ne priekš viņa bet priekš cilvēkiem). Es gribētu būt daļa no baznīcas. Bet pēc tavas loģikas, es nekvalificējos un varu iet staigāt. Es domāju, ka daudzi cilvēki tā jūtas. Es domāju Jēzus mani nepasūtītu trīs mājas tāpēc, ka kādi viņa vārdi man sirdī izraisa to pašu sajūtu, ko Junga vārdi. Es to nespēju aptvert, tas man izraisa sašutumu un dziļu vilšanos tajā, kam bija jābūt kam labam, bet kas ir tagad pretējs. Varbūt mana (un pat Rubeņa) fleksibilitāte, ir izlūku fāze. Varbūt kārtīgi visu izpētot, mēs secinām ar spēju kaismīgumu, ka nē, tomēr Jēzus mācība ir vienkārša un fundamentāla, un nekas nekas cits nav vajadzīgs, bet mēs esam izraidīti dēļ sava nepiedodamā grēka. Atkal, šis šķiet absurdi un pretēji Jēzus mācībai.
Es domāju visu šo ir izraisījusi nevis cilvēku patiesā ticība un sirds un prāta skaidrība, bet gan egoisms, vienam otra soģīšana, prāta glorificēšana.
Es gan nezinu, ko iesākt šajā sakarā, jo es saprotu, ka pretēji domājošo cilvēku jūtas viņiem izliekas patiesas un spējas, un daļai arī ir no sirds. Varbūt šie arī ir tādi laiki, kad visi sašķelsies, un sāks nīst viens otru. Tikai man šķiet, ka tie kas atkritīs būs tie, kas paliks tādā baznīcā, kas nemīl - farizeji.
īsumā - "Jo man pašai dažreiz šķiet, ka ir nepieciešams iet dziļāk, domāt vairāk, kamēr citreiz šķiet, ka tas ir kaitīgi un vajag vienkārši pakļauties un ticēt uz Jēzu un miers." - abas lietas n a v savstarpēji izslēdzošas, tā ir viltus dihotomija. abas ir savstarpēji komplementāras.