Adon ([info]lord) rakstīja,
@ 2010-03-19 11:23:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:sakrājās

par autortiesībām
es to jau esmu teicis, bet atkārtošos - viena no debilākajām, tizlākajām un kretīniskākajām mūsdienu sistēmām ir autortiesības..

grābt naudu uz kultūras rēķina, piegriežot to tiem, kas nevar atļauties par to maksāt, nu kas var būt vēl nožēlojamāk?



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]melora
2010-03-21 13:55 (saite)
Un vēl - man šķiet, ka ir tomēr problemātiski salīdzināt pasaules grāmatu tirgu ar mūsējo. Ja Amerikā izdod bezmaksas grāmatu, ar ko cilvēki iepazīstas un pēc tam nopērk, pieņemsim, simt tūkstošus eksemplāru, kā tas izskatīsies Latvijā? Kāds procents no visiem tiem, kas izlasa grāmatu par brīvu, pēc tam to nopirks? Vai ir pieejami šādi dati? Varbūt drīzumā kāds riskēs, un tad mēs uzzināsim, kā tas izskatās šeit.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2010-03-21 14:37 (saite)
Kāpēc lai, lasītājs vulgaris, kas veido EN grāmatu tirgu ar savām izvēlēm, nevarētu šādā pašā veidā veidot grāmatu tirgu Latvijā? T.i., ar ko EN grāmatu tirgus ir principiāli atšķirīgs no LV tirgus? Jā, tirāžas tur ir lielākas, bet lasītājs taču ir līdzīgs.
Vēlreiz un lēni formulējot:
- e-bibliotēka aizsniedz JAUNU tirgu. Tie cilvēki, kas jau tāpat lasa un pērk papīra grāmatas, neizvēlētos to vietā ekskluzīvi izmantot e-bibliotēkas piedāvājumu, jo papīra grāmata ir ērtāka un pierastāka (ja ar naudām grūti, vienmēr tak ir papīra bibliotēka). Tie cilvēki, kas labprāt lasa/meklē informāciju internetā, ir tie, kurus papīra grāmatnīcas saista mazāk. E-bibliotēka viņiem tiek klāt, ieinteresē, un pastāv lielāka iespēja, ka cilvēki, kas šādā veidā pārliecinās, ka grāmatas ir okei, lasīs vairāk. Arī papīra grāmatas. (Ar IQ un drosmi apveltīta izdevniecība iedotu visas pārdošanā esošās grāmatas saskanēt ar lūgumu pielikt elementāru linku uz interneta veikalu - "nopērc par xx latiem šeit un lasi vannā ar komfortu".)
- pretējais variants: nogriezt pieeju lasīšanai - ilgtermiņā strādā pret izdevējiem, jo internetā ar e-bibliotēku nekonkurē papīra grāmata, tur ar e-bibliotēku konkurē Atlants un bezmaksas spēlītes. Jo vairāk cilvēks lasa, jo vairāk viņš lasa (tas, starp citu, ir pētījums - patiešām ir tā, ka cilvēki, kas lasa vairāk, izrāda pieaugošu tendenci lasīt, kamēr tiem, kas lasa maz vai nemaz, lasīšanas tendence nepieaug). T.i., samazinot e-grāmatu pieejamību, izdevēji samazina vēlmi lasīt (vai vismaz lasīt attiecīgajā valodā) un līdz ar to ilgtermiņā samazina pieprasījumu pēc grāmatām.

Un tas gadījums ar Mārtinu nav nekāds izņēmums. Man ir Hobas Assassin's apprentice e-formātā, bet man vajag viņu papīra formā, un tikai Assassin's apprentice dēļ nopirku Fool's Errand. Uzgāju vecu Le Gvinu e-formātā un nopirku papīrā gan tulkojumus LV, gan Gifts no jaunās sērijas. Hollijas Lailas grāmatas man e-formātā ir tik, ka es nevaru tās visas izlasīt, bet tik un tā nopirku The Ruby Key un kautkad, kad būs nauda, nopirkšu The Silver Door. Jo es zinu, ka tie autori ir labi un pirkšanas vērti. Un nezinātu, ja nebūtu dabūjusi pirmo grāmatu izlasīt. Ja es lasītu mazāk, tad šim faktoram būtu vēl lielāka nozīme (izlasot vienu grāmatu gadā, tu taču izvēlēsies to, ko tu jau zini, ka tev patiks, nevis pagrābsi uz dullo).

A par to, kurš te izliekas par nevainīgo jēriņu - e-bibliotēka vai izdevniecības - vispār nesāksim. Visa šitā jezga ir kautkāds liekulības tirgus iz sērijas "āāā, ja nebūs e-bibliotēkas, visi invalīdi nomirs!" un "āāā, ja nebūs naudas izdevējiem, visa literatūra nomirs!" un "āāā, ja nebūs naudas autoriem, viņi nomirs, un līdz ar to visa literatūra nomirs!", zin, tā, it kā tas viss jau pēc definīcijas nebūtu bizniss ar vēlmi darīt to,kas pašam patīk labāk nekā čeku izsišana Maximā. Tā vienkārši ir pieņemts runāt, un tu tikpat labi kā es zini, ka pirmais, kurš uzdrīkstēsies pateikt "man tas ir normāls bizness/vienīgais darbs, kurā es tik interesanti un patīkami varu nopelnīt naudu/neko citu darīt neprotu un bail", tiks noknābāts. Tā ka pārmest e-bibliotēkai par to, ka viņi, gluži kā visi pārējie, murkšķ par Cilvēcību, ir ne par tēmu.

Ne jau par cilvēcību es te cepjos. Vnk, IMO, tas, ko dara eBibliotēka, ir tuvāk literatūras (un jo īpaši mazās mirstošās valodas) nākotnei nekā tas, ko šobrīd dara viņu apkarotāji.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]melora
2010-03-21 15:00 (saite)
Izmantojot kā piemēru to pašu Mārtinu: es aizdevu pirmo grāmatu visiem, kas to vēlējās(pagaidām četriem cilvēkiem) un visi bija stāvā sajūsmā, bet kā tev šķiet, kur viņi dabūja pārējās grāmatas? Ne jau grāmatnīcā, kur tās tobrīd pat bija nopērkamas. Visi aizņēmās no manis, līdz bija izlasījuši sēriju, un nemaz negrasās pirkt sev eksemplārus paši. Kāpēc gan, ja var dabūt par brīvu? Vēl viens paziņa lasīja Mārtinu datorā un krieviski. Un visi, starp citu, ir daudz lasoši cilvēki, turklāt ilgstoši fantasy žanra cienītāji. Es gan saprotu, ka "mans paziņu loks tā nedara" nav statistika, bet arī "es un man pazīstamie ļaudis tā dara" ir tikai viedoklis.

Un par jēriņiem - nuja, tas ir tieši tas, par ko savukārt cepos es. Kāpēc es nedrīkstu pārmest e-bibliotēkai brēcienus "ak vai, ak vai, glābiet, mani sit par to, ka es nesu tautai gaismu!", ja viņi paši ir pie šādas situācijas vainīgi? Es tieši tikpat negatīvi izturos pret visiem, kuri runā tādas muļķības. Kāpēc e-bibliotēka ir izņēmums?

Bet vispār es labprāt šo diskusiju turpināšu nevirtuālajā pasaulē, kad nākamreiz tiksimies. Pirksti pagura :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2010-03-21 15:20 (saite)
Aha, nākamajā sestdienā :) Tev taču Anda padeva ziņu?

Bet ja nop, e-bibliotēka taču nebrēc pēc palīdzības, vienkārši normāli bīda savu PR (un, starp citu, ļoti gramotna bīda - sk. blogu, kurā parādās arī pretēji viedokļi, un netiek dzēsti ārā tizli un kretīniski komentāri). Juridiskais back-ups viņiem jau bija un būs, un šoks ir ne tik daudz par to, ka cilvēki šūmējas, bet par to, ka dara to tik brutāli un nemākulīgi. A par "vainu" hvz, IMO, pie šībrīža likumdošanas izvēle bija vai nu darīt un skatīties, kas notiek, vai nedarīt un ļaut, lai laba ideja nogrimst tāpēc, ka bail iečurāt skudru pūznī. Abu šo iemeslu pēc es viņus arī cienu. :)

A par Mārtinu neuztraucies. Piektais lasītājs, ļoti iespējams, nopirks jaunu grāmatu, lai neatdotu tev atpakaļ ar tik bezcerīgi noņurkātiem vākiem. Plus katrs, kurš ir šo grāmatu izlasījis par brīvu, kādā brīdī pateiks kādam citam "tas Mārtins vispār forši raksta", kas savukārt radīs jaunus lasītājus. A ja nelasītu Mārtinu, lasītu kaut ko citu, tikpat viegli nopiratējamu, un Mārtins būtu zaudētājs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]melora
2010-03-21 16:12 (saite)
Jā, esmu informēta un gaidu ar nepacietību :)

Un ceru, ka tā e-bibliotēkas lieta atrisināsies pēc iespējas nesāpīgāk visām iesaistītajām pusēm. No visa šī haja esmu guvusi vismaz vienu secinājumu - steidzīgi jāsāk interesēties par publiskā patapinājuma naudu, kas man pienākas :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2010-03-21 16:18 (saite)
Nubetjanubet.

Vispār mani sāk mākt aizdomas, ka sfēras, kurām nav naudas, ir beidzot sapratušas, kā lēti un aizraujoši atgādināt par savu eksistenci. Es, teiksim, par filozofiju nebiju domājusi kopš ~18 gadu vecuma, a tagad reku šeku pilnīgi Kantā iedziļinos. Gan jau daudzi pēkšņi atklāja, ka eksistē grāmatas :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?