Necenšoties vispārināt jautājumu, šeit un tagad neatbalstu sankcijas pret Ķīnu, seviški vēl tāpēc, ka tās ir vērstas nevis kā nosodījums par ļoti nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem, bet ir kā rīks, lai kavētu (kādam ir cerības domāt, ka apturētu) Ķīnas attīstību.
Pēdējās dienās Politico EU ir ziņas, ka ASV ir vienojušās ar Nīderlandi noteikt azliegumu ASML kompānijai Ķīnai pārdot EUV čipu litigorāfijas iekārtas <10 nm čipu ražošanai. ASML varēs turpināt pārdot DUV litogrāfijas iekārtas >10 nm čipu ražošanai. Runas par to bijušas jau kādu laiku un interesanti bija uzzināt, vai Ķīna padosies.
Nē, pēc šī
https://www.digitimes.com/news/a20221226VL203/euv-huawei.html un citiem rakstiem secināms, ka Ķīna pati apgūst EUV litogrāfiju un eksporta aizliegums tikai paātrinās Ķīnas aktivitātes, lai likvidētu ASML unikālo statusu. Šis ļoti nomierina. Nē, Ķīnu neizdosies nospiest uz ceļiem. Nē, spēcīgāko izaugsmes dzinēju neizdosies apturēt. Jā, jēgpilnos biznesos un ražošanā balsīta industriālā politika strādā un sevi pierāda.
Tas ir nejēdzīgi. Rietumiem vajadzēja veicināt izaugsmi pašu mājās un nevis censties kavēt izaugsmi Ķīnā un turpināt dzīvot burbulī. Nature raksts par Ķīnas ārvalstīs izskoloto talantu repatriācijas programmu
https://www.nature.com/articles/d41586-023-00012-5 secina, ka repatriējošie jaunie zinātnieki Ķīna ir sasnieguši vairāk (pēc publikāciju skata top žurnālos, utml.) nekā viņu Rietumos palicēji. Skaidrojums meklējams nevis ezotēriskos faktoros, bet tajā, ka Ķīnā ir pieejama nauda, tehnoloģiju un staff atbalsts projektiem un repatrianti to arī izmantoja.