ieva ([info]ieva) rakstīja,
@ 2015-06-05 10:13:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
par patriotismu
man patīk izmantot saasinātus piemērus, lai identificētu strukturālas līdzības, un šeit aprakstītā situācija ir laba strukturāla paralēle vidusmēra latvieša priekšstatam un attieksmei pret (baltijas) krieviem. think away a layer of education and cultural context, un paliek tieši tas pats - naids (dusmas) un bailes. atšķirība (atskaitot klaji vēsturiskus faktus) primāri slēpjas tanī, ka tribal-level violence eiropā at large ir long outlived. kas, protams, labi, bet caurmērā tā ir vien formāla atšķirība - tā pati vardarbība vnk manifestējas "tīrākās" formās un uz sarežģītākas infrastruktūras fona. proti, pašu rokām draugu lokā nagus plēst otram nost mums šķiet barbariski, bet organizētas institūcijas ietvaros, pildot darba pienākumus, nošaut no attāluma vai uzmest spridzekli no lidmašīnas - pilnīgi ok. tā ir vnk modernāka vardarbības forma, ar lielāku tehnoloģiju iesaisti un lielāku savstarpējo distanci, hence "tīrāka" - mazāk asiņu pa tiešo uz manām rokām, mazāk tieša kontakta.

lasot šādu situāciju aprakstus to labi ņemt vērā - arī tā paša ISIS sakarā. pasludinot šo grupējumu par necilvēkiem, mēs vnk atsakāmies domāt. tāpat bija ar putinu ukrainas sakarā, kad netā klejoja visādi izteikumi un raksti par to, ka viņš ir psihopāts, jukušais or whatnot. šāda pieeja ir pilnīgi bezjēdzīga, jo tās pamata vēstījums ir vnk tāds, ka es nesaprotu šo cilvēku un viņa rīcību. bet tad, ja es ko nesaprotu, man labāk turpināt domāt līdz saprotu, nevis cept augšā avīžrakstus par to, kā, lūk, esmu nesapratnes šokā. tā nav leģitīma gala pozīcija, jo tā paralizē jebkādu rīcību - we're in the dark here! stratēģiju var būvēt tikai uz sapratnes, taču problēmas, protams, rodas, ja mēģinām visu interpretēt caur savu kultūras rastru, kas ārpus tā pastāvēšanas konteksta vnk nav adekvāts. tieši tāpēc integrālā teorija ir tieši tik ģeniāla, cik ģeniāla tā ir - jo tā piedāvā 3D modeli, caur kuru skatīt gan indivīdu, gan grupu uzvedību - pašidentifikācijas modeļus, vērtību sistēmas, kultūras formas, sabiedrības struktūras, tehnoloģisko attīstību un galu beigās šo visu savstarpējo mijiedarbību un saspēles sekas vēstures plūdumā.

atgriežoties pie sākotnējās tēmas, proti, strukturālās paralēles starp burmu un latviju, man personīgi būtiskākais moments šai visā saistās ar patriotismu. proti, agrāk intuitīvi, tagad argumentēti, bet caurmērā nekad neesmu atbalstījusi (pēc)padomijas patriotismu tādā formā, kādā esmu to pieredzējusi savā dzīves telpā. jo tā kodols ir klaji negatīvs - tā centrālais jēdziens ir naids pret citādo un bailes no tā nevis mīlestība pret savējo. tā ir negatīva pašizpratne, kas radusies polarizētā realitātes modelī. likumsakarīgi, protams, ja pieņemam, ka šādas pašizpratnes saknes meklējamas konstelācijā, kur savējo pastāvīgi apdraud svešais, citādais. vien nelaime ar šo pozīciju ir tāda, ka, kļūstot principiāla, tā nespēj atšķirt reālo no simbolsikā. proti, mēs uzlūkojam baltijas krievus nevis kā reālus cilvēkus šeit un tagad, bet kā varmācīgā režīma mantiniekus mūsu upura-varmākas mitoloģijas ietvaros. tieši tāpat kā burmas budisti uzlūko vietējos musulmaņus - tie nav līdzcilvēki, bet gan mītisks drauds. šāda pozīcija saknē anulē dialogu un līdztekus paver durvis vardarbībai. līdzīgs scenārijs vērojams arī izraēlas reģionālajā politikā - uz 2. pasaules kara fona definējot sevi kā upurus, izraēla ir kļuvusi par lielāko varmāku reģionā. tāda vismaz ir mana working hipotēze. jo upurim pienākas - taisnība, atriebe, lielākais kumoss, u name it. vardarbība ir mēģinājums atjaunot zaudēto līdzsvaru, nesaprotot, ka šī stratēģija pašā saknē ir lemta neveiksmei, tās mērķi vnk loģiski nav sasniedzami šādā veidā. un šāda domāšana, manuprāt, raksturīga arī tai latvijas sabiedrības daļai, kas sevi šodien slavina kā patriotus. protams, visam allaž būs izņēmumi, bet es runāju par noteiktu patriotisma izpratni, ko varētu dēvēt par "upuru patriotismu". un tieši šāda patriotisma izpratne prevalē mūsu sabiedrībā iepretim pozitīvam patriotismam, kura galvenais raksturlielums sabiedrībā, šķiet, būtu saliedētība. saliedētība, kas iespējama vien uz savstarpējas cieņas, dialoga un izpratnes pamata sirdī, kas piedevusi. sirdī, kas mīl.

šāda konstelācija ir daudz ilgtspējīgāka kā uz norobežošanos vērstas nacionālās idejas, jo tā spēj panest un pozitīvi integrēt daudzveidību un pārmaiņas, nezaudējot savu saturu. šādai pašizpratnei nav sevi jāaizstāv pret pārmaiņām, nav jāsargā valoda, sastindzinot to vienā konkrētā attīstības pakāpē, un nav jāsargā robežas, klusībā lolojot neatļauto sapni par etnisko tīrīšanu. šādam latvietim nav sevi jāsargā pret citādību, jo viņa vadmotīvs ir attīstība caur sadarbību. taču šāds latvietis ir iespējams vien tad, kad esošais ir pārvarējis savu identitātes krīzi, kad viņam ik dienas vairs nav sev aiz aizslēgtām vannasistabas durvīm spogulī jāapliecina paša esamība. kad viņš savas identitātes apliecinājumu spēj saredzēt grupā, kopībā. un šāda strukturāla pārbīde kopienas līmenī ir darbs, process, kas aizsākas indivīdā. jā, ģimenē. jā, skolā. jā, dzīvē at large. un uz to reizēs, kad domās dziedu līdzi mūsu himnai, ir vērsta mana cerība, lūdzot svētību mūsu valstij.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]norkoz
2015-06-05 14:11 (saite)
saturiigi arii bez integraalaam teorijaam

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ieva
2015-06-05 14:16 (saite)
nu, tas padziļinājumam, ja ieinteresē pieeja, lēca un gribas iepazīties ar to tuvāk. jo imho tā ir a gift that keeps on giving.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]narrenschiff
2015-06-05 14:45 (saite)
Liela daļa vēja tvarstīšana, jo, būsim godīgi, ir viegli iedomāties Baltijas krievu vardarbību pret pamattautām, nevis otrādi. Kur tad vēl problēma? Salīdzināt Baltiju ar Izraēlu ir diezgan far-fetched. Ņem vērā, ka vāciešus pēc kara vispār no okupētajām vai strīdīgajam teritorijām izdzina. Latvijā karš nosacīti beidzās 1990. gadā. Tapēc grūti pārmest tautas vairākumam, ja tas uzstājīgi vai implicīti sagaida kaut kādu taisnīgumu. Piemēram, kāpēc pēc kara vāciešus tiesāja un ravēja pa pilnu programmu, kurpretī krievu pusē tieši pretējais vai vispār gļēva, samiernieciska noklusēšana? Tieši no ta problēmas. Jautājums, vai kāds risinajums maz tagad iespējams.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ieva
2015-06-05 16:16 (saite)
sāksim ar to, ka tas nav pārmetums, bet vērojums. es nevērtēju, bet analizēju.

ciktāl runa par risinājuma iespējamību vai neiespējamību, manuprāt, galvenais kavēklis tā saredzēšanā ir tendence domāt par risinājumu kā kkādu vienumu, vienu notikumu, robežšķirtni, pēc kuras nu viss būs labi. ja tādu to iztēlojamies, tad jā - risinājuma nav. es gan ar risinājumu saprotu pakāpenisku virzību uz aizvien ietverošāku pasaules skatījumu, kurā iespējams samierināt esošā redzējuma pretstatus, un tā arī, manuprāt, ir jebkuru kultūranalītisku centienu implicītā motivācija - atsegt skatienam pašu kultūras kontekstu, tā motīvus, lai pāraugtu to ierobežojumus. tādējādi šo postu pašu par sevi var uzlūkot kā soli šajā virzienā.

par to, ko raksti pāridarījuma sakarā, teikšu vienu - forgiveness is giving up hope for a better past. piedošanas jēdzienu šeit lietoju tieši šādā izpratnē, un, manuprāt, tam ir centrāla loma visā šajā procesā. īpaši latvijā, kur, kā norādi, akūtā fāze ir beigusies salīdzinoši ļoti nesen. līdz ar to daļa manas cerības gulst, kā ierasts, uz paaudžu maiņu, taču līdztekus uzkatu, ka pati par sevi tā nav nekāds attīstības garants - naidpilni vecāki audzina naidpilnus bērnus, kam neviens nemāca kritisku refleksiju, līdz ar ko tie izaug pilni pārmantotiem aizspriedumiem un atražo to pašu uzvedības modeli, kas principā sen nokalpojis savu laiku. par to arī pēdējā rundkopa.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]narrenschiff
2015-06-05 16:32 (saite)
Tas viss ir ļoti jauki, un piedošana tiešām ir slavējama lieta, un tā ir iespējama. Taču viena lieta ir piedošana, pavisam cita - elementārs tiesiskums. Protams, noziedzīgam nodarījumam un tā veicējam pavisam mierīgi var piedot, bet tas nemaina faktu, ka saskaņā ar noteiktām likuma/valsts/sabiedrības normām noziedzniekam tomēr jāstājas tiesas priekšā, un vismaz jāatzīst sava vaina. Tā, kā saprotu, ir vienkārši kaut kāda parasta sabiedriskā kārtība. Protams, varēja amnestēt Eihmani un pat viņam piedot, tomēr viņu notiesāja un notika tas, kas notika.
Un tā, manuprāt, ir šīs ģeotelpas problēma, proti, pašas Krievijas problēma (un kopā ar to arī pašu krievu vairākuma problēma), kāpēc viņiem pagaidām visu laiku neiet un, kā rādās, arī neies diez ko spoži. Tur trūkst elementāra confessio (Покаяние) un vēlmes tikt galā ar savu pagātni. Pagātnes aizmiršana vai aizklāšana (lai vai cik svarīgi tas būtu mūžīgajā tagadnē dzīvojošajam liberālajam diskursam), diemžel šoreiz neies cauri, tas tikai visu saasinās. Ar katru nākošo paaudzi tas būs arvien grūtāk, taču pūstošā un smakojošā, kaut nomināli aizdzijusī rēta paliks un briedīs.

"Алексей Герман говорит, что в фильме «Хрусталёв, машину!» стремился проследить истоки проблем России как «изнасилованной, опущенной страны», которая «всегда всем всё прощает». По его словам, это не столько фильм об атмосфере 1953 года, сколько «наше представление о России, о том, что это такое, почему мы такие несчастные… Мы за миллионы убитых [в годы сталинского террора] просто сказали: «Ну ладно, ну нехорошо, забудем»
"

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ieva
2015-06-05 17:29 (saite)
nesaprotu vienu - kāpēc tu domā, ka līdz ar laika distanci problēmai būtu samilzt? es neredzu īsti pamatojumu šādi uzskatīt. pat tad, ja izejam no uztveres un uzvedības modeļu atražošanas, laikam ejot, līdz ar aizvien plašāku citu kontekstu pieredzi un ietekmi tie tomēr neizbēgami modificējas. proti, patiesi noturēt stus quo ir diezgan grūti, tam ir vajadzīgi plaši sistemātiski centieni - propaganda visdažādākajās dzīves jomās, izglītību ieskaitot. un kaut arī latvijas cieš no institucionālas gerantokrātijas vismaz augstākās izglītības sistēmā, to tomēr grūti uzlūkot kā mērķtiecīgu uzskatu propagandu imho. tā ka es neredzu iemeslu dziļai bezcerībai, kaut arī daudzējādā ziņā paši bāžam sev sprunguļus riteņos. un par to arī stāsts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]narrenschiff
2015-06-05 17:43 (saite)
Labi, ja ne samilzt, tad tas tur uzkarās. Tīri psihoanalītiski. Trauma, sublimācija. No kurienes arī kompleksi. Un šī sublimētā trauma jau nekur neaiziet.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]junona
2015-06-05 17:00 (saite)
Un kur the fuck šeit ir analīze?
Lieki piebilst - es arī esmu par visu labo, draudzību utt. Bet es to parasti nesaucu par analīzi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ieva
2015-06-05 17:30 (saite)
kritika ir welcome, bet, lūdzu, konstruktīvā formā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?