extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2017-09-07 21:10:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
kā darbojas apziņa... un kāpēc kristietība var saturēt dažas atbildes par to
Ir taču sācies jaunais mācību gads, tāpēc pienāktos apgūt kaut ko jaunu, nevis turpināt cepties par tām pašām mūžsenajām tēmām... Nu, lūk, SSC piedāvā predictive processing teorijas apskatu, kas var izskaidrot gandrīz visu par smadzeņu darbību. Tā nav nokritusi negaidīti visiem uz galvas, jo idejas, ka smadzenes strādā Beiziāna statistiskajā režīmā jau bija izteiktas krietnu laiku iepriekš. Pamatideja ir tā, ka mūsu uztvertā realitāte nav jutekļu uztveres izveidota, bet mūsu prognozējošo iedomu radīta, kuru tikai pēc vajadzības piekoriģē jutekļi. Ja jutekļi aptuveni apstiprina mūsu prognozes, tad smadzenes nemaz nepūlas iedziļināties uztverē, bet pieņem, ka lietas ir tādas, kādas tās ir iedomātas. Tagad daudzas lietas ir saliktas kopā un mēģināts arī izskaidrot, ar ko šis procesings atšķiras autistiem vai šizofrēniķiem.

Man visnozīmīgākais secinājums šķita atziņa, ka konflikta situācijās mēs vienmēr par zemu novērtējam to, cik stipri mēs kaitējam pretiniekam, salīdzinājumā ar to, cik stipri mums kaitē pretinieks. Jo mēs jau iepriekš paredzam savas rīcības un ja viss izdodas, tad nepiešķiram tam lielu vērību. Savukārt, citu rīcības var būt negaidītas, kas prasa lielāku iedziļināšanos, kā dēļ tas tiek novērtēts vairāk. Tāpēc konfliktu rezultāts bieži ir vardarbības eskalācija.

Domājot par iespējamiem šo biasu risinājumiem prātā ienāca vienīgi kristiešu pazemības maksima. Varbūt tieši tajā ir visa jēga – ka formula piedot citiem vai pat pagriezt otru vaigu tiem, kas sit, ir tikai formula smadzeņu biasu kompensācijai, lai sabiedrībā mazinātu konfliktus. Tas nav jāuztver absolūti, jo ja ienaidnieks uzsāk genocīdu, tad ir jācīnās pretī. Un tomēr, varbūt tajā slēpjas atbilde, kāpēc noteiktā laika periodā kristiešu valstis strauji attīstījās, kamēr islāma valstis regresēja. Pat pie vienāda sākumstāvokļa un līdzīgas tiesu varas stingrības, kristieši vēl praktizēja pazemību, kas noveda pie lielākas sadarbības un sabiedrības uzplaukuma. Savukārt valstis, kurās valdīja princips “acs pret aci, zobs pret zobu”, pieredzēja tikai vardarbības eskalāciju.

Nesaku, ka obligāti jābūt reliģijai. Tomēr ir vērts padomāt, ka daudzās pagātnes kultūrās slēpjas liela gudrība, un ka mēs bez izpratnes varam noraidīt kādu tumsonīgu tradīciju, bet pēc tam piedzīvot negatīvas sekas, ko radīs šo tradīciju neapdomāta noraidīšana.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2017-09-08 22:33 (saite)
Un?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2017-09-08 22:35 (saite)
Tad pazemība ( kas ir t.sk. bez ierunām uzņemt daudz islāmistu) ir labi vai nav labi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2017-09-08 22:37 (saite)
Protams, ka nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2017-09-08 22:38 (saite)
OK. Tātad pazemība nav labi. Tas ko es teicu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2017-09-08 22:57 (saite)
Šādā kontekstā nav. Bet citā kontekstā tā var būt laba.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2017-09-08 23:00 (saite)
kurā?

piemēru

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2017-09-08 23:09 (saite)
Mani joprojām (pat pēc 6 gadiem dzīves UK) fascinē angļu pieklājīgums. Nav jau tā, ka viņi būti labāki cilvēki nekā latvieši. Tāpat saiet ragos, izkaujas, izdara noziegumus utt. Bet ikdienā viņi ir iemācījušies sadzīvot kopā ar ļoti lielu uzmanību vienam pret otru. Uz ielas burzmā latvietis vienkārši pagrūdīs cits citu, lai tiktu garām, bet anglis, pat ja nedaudz tev pieskarsies, uzreiz trīskārši atvainosies utt.

Vēl ir dzirdēts, ka japāņi ir vēl pieklājīgāki ar milzīgu uzmanību vienam pret otru. Nav brīnums, ka arī šī valsts piedzīvoja lielu uzplaukumu pēc tam, kad pēc kara tika pielikts punkts aristokrātijas patvaļai. Japāņi arī ir monokultūra, kas varbūt ir svarīgi, lai šāda pazemības kultūra darbotos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2017-09-09 08:18 (saite)
Nu eee, kulturāla izturēšanās saucas pašcieņa nevis pazemība, tas par ko Extranjero runā ir pašcieņa. OK, vajadzīga lieta. Bet ne pazemība.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?