extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2024-04-08 08:34:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Kāpēc antidepresanti nav lobotomija
Vispārīgi apgalvojums, ka antidepresantiem ir vāja efektivitāte, kas tikai nedaudz pārsniedz placebo rezultātus, nav kontroversiāls un ir vispārīgi atzīts. Taču nav pierādījumi, ka antidepresanti ir līdzīgi lobotomijai, kas šķiet ir zaža centrālais apgalvojums.

Uzlabojums šajā kontekstā ir tas pats, kas mazināt simptomus.

Pieņemsim, kādam gribas iet pakārties. Tas ir simptoms. Viņš saņēma palīdzību un varbūt vēl nejūtas septītajās debesīs, bet vairs tik ļoti pakārties negrib. Viņam palika labāk, jo simptoms ir mazinājies.

Šajā gadījumā ir bezjēdzīgi skatīt vienu atsevišķu pētījumu vai metapētījumu. Tādu ir simtiem un tiem visiem ir ļoti dažādi rezultāti. Skaidrs, ka efekts nevienai metodei nav pārāk liels, tāpēc jau ir tāda neskaidrība par labāko terapiju. Psihoterapija ir tikai nedaudz labāka par antidepresantiem 42% pret 30% ar uzlabojumiem nav liela atšķirība, turklāt nav garantēts, ka tā kopa ar 30% precīzi iekļaujas kopā ar 42%.

Šeit ir sīkāk par pierādījumu stiprumu: https://www.nice.org.uk/guidance/ng222/evidence/b-treatment-of-a-new-episode-of-depression-pdf-11131004415

Vispārīgi vadlīnijas ir, ka jāsāk ar psihoterapiju, un prakse, ka ģimenes ārsti automātiski visiem paraksta antidepresantus, nav atbalstāma. Tomēr realitāte ir arī tā, ka psihoterapija vienmēr būs dārgāka, jo izglītotu cilvēku darbs maksā tik, cik tas maksā, kamēr zāles, kurām beidzies patents, pa lēto Indijā var saražot tonnām. Naudas trūkst visiem, tāpēc arī antidepresantus paraksta biežāk nekā cilvēki apmeklē psihoterapeitus.

Arguments, ka insulīnu neieteiktu, ja tam būtu 30% efektivitātes, arī nav īsti pamatots, jo pat ar vislabāko diabēta kontroli, cilvēki ar diabētu nodzīvo vidēji par 10 gadiem mazāk. Tāpēc visu laiku tiek pētītas iespējas uzlabot diabēta kontroli.

Ironiski, ka pēc datiem joga un meditācija pārsit visas psihoterapijas. Nē, es tam neticu, tas visdrīzāk ir pētījumu biass, bet kāpēc gan nepamēģināt, ja izmaksas par to nav lielas?


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2024-04-21 11:59 (saite)
Kurš no tiem 3 skatījumiem uz darbu ir atbilstošs realitātei?

Tie visi ir, un tai pašā laikā neviens nav.

Es ļoti labi saprotu, ka tev ir viens skatījumus, kuru tu uzskati par pareizu un vienīgo atbilstošu realitātei.

Kas vēlreiz apliecina – cilvēki nespēj mainīt savas ticības. Viņi tās iegūst nesaprotamu un mistisku apstākļu rezultātā. Tikpat labi var teikt, ka arī tava ticība ir Dieva svētība :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-04-21 12:01 (saite)
Es vispār nekam neticu, es vienkārši izdaru secinājumus no esošajiem datiem. Tā kā dati nekad nav pilnīgi, secinājumi arī nekad nav pilnīgi, tos nepārtraukti precizē. Nekā tāda kā ticēšana tur nav vispār.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2024-04-21 12:02 (saite)
Par darbu - nu droši vien visadekvātāk ir darīt to kas interesē un viss.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2024-04-21 12:06 (saite)
Bez tam es kaut kā neatceros ka būtu kļuvis par ateistu nesaprotamu un mistisku apstākļu rezultātā :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?