extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-06-16 09:26:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
cietumnieku dilemma un sterilizējošā imunitāte
Šī man šķiet ir vismazāk noderīgākā filozofu teorija, jo dzīvē tādas situācijas praktiski neeksistē. Izņemot, protams, kā aprakstītajā gadījumā, kad diviem džekiem draud cietums. Un tieši tas visvairāk atklāj filozofu nespēju saprast reālo dzīvi, jo kāpēc lai mani rūpētu tas, kā diviem noziedzniekiem tikt sveikā ar iespējami mazāku sodu. Varbūt viņi ir vainīgi, un patiesā problēma ir, kā piespriest taisnīgu sodu vai tādu sodu, kas atturētu viņus no turpmāko noziegumu veikšanas.

Cits nepareizi izvēlēts terminu lietojums ir saistībā ar vakcinācijām. Vakcīnas, kas pilnībā novērš infekcijas pārnešanu, sauc par sterilizējošām vakcīnām. Par laimi kovida vakcīnas tādas nav, jo ļoti daudzi cilvēki Indijā un Āfrikā neuzticas vakcīnām, jo ir dzirdējuši, ka tās ir sterilizējošas – tas ir, rada neauglību un cilvēkam vairs nevarēs būt bērni. Vispār esmu pamanījis, ka tieši šīs bažas ir arī rietumu antivax.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]scaramouche
2021-06-16 19:08 (saite)
Un visus šos piemērus var apskatīt arī ar spēļu teorijas palīdzību. Protams, praksē tas nav tik vienkārši kā divi aktieri, katrs ar divām izvēlēm. Tas ir tāds pats trivializējums kā "gravitācija nozīmē to, ka āboli reizēm nokrīt no kokiem".

Gadu gaidā, vairāk nekā vienā pētījumā esmu redzējis dažādus pietiekami komplicētus pētījumus ar spēļu teorijas modeļiem.

šeit konkrēts piemērs no mana lauciņa, bet plašāk - ekonomikā diezgan bieži šī teorija tiek pielietota.

Kaut vai mūsu LV mūžīgā diskusija par alko akcīzes celšanu pierobežas peļņas un sabiedrības alkoholisma kontekstā savā būtībā ir spēļu teorijas materiāls (pat ja tas tā netiek pasniegts populārzinātniski).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-16 19:35 (saite)
Man šķiet, ka mans lielākais iebildums, ka to sauc par spēļu teoriju. Spēle ir kaut kas nenopietns, domāts izklaidei vai azartam. Bet šeit tiek runāts par nopietnām lietām, kā tās optimāli labāk izdarīt.

Es zinu, ka 3g un 4g frekvenču izsoles bija labi izstrādātas, pamatojoties uz šīm teorijām. Mērķis jau nebija valsti gūt licenču maksas, bet maksimāli lietderīgi izmantot ierobežotu resursu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?