extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2020-10-12 10:06:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Ekonomikas stimulēšana ar naudas drukāšanu ir lieta, ko ļoti apstrīdēja iepriekšējā krīzē pirms 12 gadiem, bet tagad visi pieņem kā pašsaprotamu.

Šī ideja, ka noteiktos apstākļos naudas drukāšana ne tikai neradīs inflāciju, bet arī ir būtiski nepieciešama, lai nodrošinātu labu ekonomikas atkopšanos, nāca no Paula Krūgmana. Es atceros, cik ļoti viņa idejas tika apstrīdētas. Kā vienmēr, pierādījumi bija pretrunīgi, ne visas Krūgmana prognozes bija pareizas. Tāpat internetos klejoja mīmi par to, ka Vācijas hiperinflācija ļāva pie varas nākt Hitleram (tā patiesībā bija taupības politika, kas nāca vēlāk), un Zimbabves bezvērtīgās miljardu naudas zīmes. Šie mīmi bija neuzvarami, un emocijas vienmēr gūst virsroku pār faktiem.

Bet ziniet ko? Dažas valstis atļāvās nedaudz nodrukāt naudu un tās atkopās no krīzes ātrāk un inflāciju tas tā arī neradīja. Savukārt taupības politika izrādījās bezjēdzīga.

Šajā krīzē naudu drukāja gandrīz visas valstis. Varbūt ne tik daudz Latvijā, jo Latvijā par cilvēkiem nekad īpaši nedomā. Tā vietā iedeva 250 miljonus AirBaltic. Bet UK vai ASV naudas drukājamās mašīnas strādāja bez apstājas, un neviens to pat neapstrīdēja, ka tas ir obligāti nepieciešams. Strīdējās tikai par niansēm, kuriem naudu dot un cik daudz.

Pieņemu, ka tieši tāpat pēc 10 gadiem vairs nebūs šaubu, ka lokdauni nodara vairāk ļaunuma nekā palīdz. PVO jau to ir sapratusi tagad, bet vairums cilvēku joprojām ir uz mīmiem balstītā emocionālā attieksme, ko nevar tik ātri izmainīt ar loģiku.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]slikts
2020-10-13 14:46 (saite)
Ļoti vienkāršojot, daudziem ir iemācīts iestāties par deflāciju, jo tā nāk par labu kreditoriem, bet inflācija nāk par labu kredītņēmējiem. Citiem vārdiem, runa ir par īpašnieku šķiras interesēm pret visu citu interesēm. Visu interesēs ir, lai līdzekļi ir apritē un tiek ieguldīti vajadzībās; deflācija savukārt ļauj bagātajiem palikt bagātākiem, sēžot uz savas naudas.

Nacīšveidīgie šajā stāstā, kā parasti, izceļas ar pilnīgu idiotismu, jo idejas par (((augļotājiem))), kuru motivācija būtu sariebt visiem, liek saprast notiekošo diametrāli pretēji patiesībai, it kā kreditoriem būtu izdevīga inflācija. Tikpat nesakarīgas ir arī idejas par (((globālistiem))), pret kuriem viņi iestātos, lai gan patiesībā sava iztēlotā ekonomiskā nacionālisma vietā viņi nevilšus aizstāv ekonomisko globalizāciju, jo tā izriet no "brīvā tirgus".

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2020-10-13 15:35 (saite)
Inflācija nekā nepalīdz kredītņēmējiem, jo kredīti tiek regulāri pārrēķināti atbilstoši taj. Man savā laikā bija kredīts, kur ikmēneša atmaksas summa kā minimums katru pusgadu ievērojami paaugās (iespējams ierēķināja arī neiegūto summu par pagājušo intervālu).

Kā reiz nacionālisms aka savas valsts interešu stādīšanā augstāk par globālo kapitālu ir tas, kas ierobežo visādu bez sakņu, bez sejas korporāciju unoligarhu tiesības bez ierobežojumiem iedzīvoties uz nabadzīgākā sabiedrības slāņa rēķina. Kaut vai tās pašas atvērtās robežas gan kapitāla gan darbaspēka kustībai vai ofšōri un outsōrsings. Globālisti tieši tāpēc tik neganti izmanto sev piederošos medijus (lielāko daļu visas meinstrīm publicistikas), lai iestāstītu cik nacionālisms ir ļauns un kā tas vienmēr neizbēgami novedīs pie jauna Hitlera. Un tu tovisu havo, lai gan pats domā, ka esi baigais opozicionārs "īpašnieku šķirai".

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?