Dunduks ([info]dunduks) rakstīja,
@ 2014-03-14 21:15:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:chess

Šahs un opera
"Mihails un Mihails spēlē šahu" - opera par 6.partiju 1960.gada mačā par pasaules čempiona titulu starp Mihailu Botviņņiku un Mihailu Tālu. Opera mani nesajūsmina un modernā opera vēl jo mazāk, tāpēc ar sižetā dzirdamajiem pāris fragmentiem man pilnībā pietika, lai pārliecinātos, ka šis pasākums nav priekš manis.

Bet vēl sliktāk ir ar pašu sižetu, kur pamanās vienā teikumā ielaist veselu kaudzi ar faktoloģiskām kļūdām:

1. Partija tika spēlēta Maskavā,
2. M.Tālam partijas laikā bija 23 gadi,
3. un rīdzinieki pēc partijas, protams, nekur nenesa Tālu, jo viņš bija Maskavā.

Par nēsāšanu visdrīzāk ir sajaukts ar 1958.gada PSRS čempionātu, kas notika Rīgā un kur Tāls uzvarēja.

Nu un V.Meikšāna teksts par partiju, kas apgrieza kājām gaisā šaha vēsturi, arī ir maigi izsakoties diskutabls, it sevišķi apgalvojuma: "... no tā brīža šahs kļuva radošs ..." gaismā. Jā, Tāls bija svaiga gaisa virpulis zinātniskā materiālisma pasaulē, kuru pārstāvēja Botviņņiks, bet teikt, ka no tā brīža šahs kļuva radošs, nozīmē aizmirst gan 1960.gadam pavisam neseno vēsturi - deviņus gadus pirms tam gandrīz par pasaules čempionu kļuva viens cits sasodīti oriģināls un radošs padomju šahists Dāvids Bronšteins, gan arī senākus Kaīsas bruņiniekus - Laburdonnē, Andersenu, Morfiju, Aļehinu un daudzus, daudzus citus.

Tāls bija fenomens, kurš trāpīja pareizajā laikā un ļoti labi atbilda tā laika ideāliem, ko pauda шестидесятники šajā pusē "Dzelzs aizkaram", bet nevajag pārspīlēt - Tālam pilnībā pietiek ar saviem lauriem.

Bet, ja patiešām ir vēlme atcerēties partijas, kuras izmainīja šaha vēsturi, tad kaut vai Steinica - Čigorina otrā mača 23.partija vai Laskera - Šlehtera mača 10.partija ir daudz labāki piemēri.



(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]martcore
2014-03-14 21:23 (saite)
operu neesmu redzējis, bet vai nebija tā, ka rīdzinieki nēsāja mišu tad, kad viņš ar vilcienu no maskavas atgriezās rīgā?
manuprāt, tās fotkas, kas ir, tās ir uz perona stacijā

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]dunduks
2014-03-14 21:26 (saite)
Protams, ka nēsāja, kad atgriezās, bet nekādā gadījumā ne pēc šīs partijas :-)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2014-03-14 22:59 (saite)
nu, labi, opera tomēr tāpat kā grāmatas adaptācija kino, nepretendē uz vēstures dokumenta statusu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dunduks
2014-03-14 23:41 (saite)
nezinu par libretu (lai arī tur pie šāda stipri dokumentāla pasākuma diezgan dīvaini mainīt vietu vai vecumu), bet ziņu sižetā tas vispār ir fēleris.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]martcore
2014-03-14 21:26 (saite)
a par to, kas mainīja šahu, vismaz manā uztverē (neuzdrīkstēšos te strīdēties ar tevi šajā jautājumā) - aļohins n fišers

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dunduks
2014-03-14 21:35 (saite)
Viedokļi, kurš, ko un cik mainīja, jebkurā gadījumā būs pietiekoši subjektīvi, bet attiecībā uz taviem piemēriem mans viedoklis ir, ka Aļehins neko nemainīja - jā, viņš sasodīti labi spēlēja, jā, viņš sakasīja 10000 dolāru, lai tiktu spēlēt pret Kapablanku un šaha vēsturi mainīja, bet šahu tomēr nē, savukārt Fišers ļoti, ļoti mainīja to, kas notiek ap šahu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ernuerna
2014-03-17 11:11 (saite)
Interesanti ir arī kāds pavisam cits fakts - nupat pūtēju orķestris RĪGA izsludināja pasākumu, kurā aicināja Latvijas profesionālos mūziķus iesaistīties šaha turnīrā. Gandrīz neviens nepieteicās. Bija paredzēts, ka tiesās profesionāli šaha vecmeistari un tā, bet visi nobijās. Pat tie, kuri pa kaktiem mājās un mēģinājumu pauzēs to šahu spēlē. Visi paziņoja, ka tik labi jau neprotot.

Es pati arī nobijos. Būtu dambrete, ietu, bet šahu bail

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?