Dunduks ([info]dunduks) rakstīja,
@ 2012-01-21 14:25:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:mathematics

Par http://klab.lv/users/dunduks/354775.html

1. Pareizā atbilde ir 23 (sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Birthday_problem).

Daudz sarežģītāk ir ar Puces minēto piemēru http://klab.lv/users/dunduks/354775.html?thread=1041879#t1041879, tomēr pēc kādas stundas, kas tika pavadīta lasot dubultsvešvalodā (angļu+matemātikas), paveicās atrast teorētisko materiālu http://www.physics.harvard.edu/academics/undergrad/probweek/sol46.pdf, kuru izmantojot mērkaķis ar granātu, resp., es ar ekseli, varu ar pietiekošu pārliecību pateikt, ka varbūtība 50 cilvēku kompānijā atrasties četriem ar vienu dzimšanas dienu ir apmēram 0.5%, bet lai tā piedevām iekristu konkrētā datumā jādala vēl ar 365. Protams, salīdzinot ar iespēju laimēt "Latvijas Loto" 5 no 35, šī tomēr ir nedaudz (piecas reizes) labāka varbūtība 1.5*10-5 pret 3*10-6.

2. Attiecībā uz ģimenisko jautājumu Puces atbilde pēc analoģijas par varbūtību satikt uz ielas dinozauru vispārīgā gadījumā ir pilnīga pareiza, jo bērns būs vai nu zēns vai meitene, resp., minētie 50%. Tomēr šeit ir nianse saistībā ar papildus informāciju - zināms, ka vismaz viens no bērniem ir zēns un līdz ar to pareizā atbilde: "Varbūtība, ka otrs bērns ir zēns ir 1/3".

Šāds rezultāts tiek iegūts, jo no diviem bērniem ir iespējami šādi pāri - ZZ, ZM, MZ, MM. Tā kā jau zināms, ka vismaz viens ir zēns, tad varbūtība jāskatās no pāriem ZZ, ZM, MZ un no šiem trīs iespējamajiem variantiem pie viena esošā Z arī otrs būs Z tikai vienā gadījumā no trim.

upd.
Paradokss, kad atmaksājas pārdomāt - http://en.wikipedia.org/wiki/Monty_Hall_problem.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]unpy
2012-01-21 23:25 (saite)
Jā, tas, ka palaidu garām "vismaz viens no viņiem ir zēns" ir būtiski, cik būtiski, padomāšu rīt vai šonakt, kamēr gulēšu:))

Otrkārt, neapšaubu, ka pietiekoši lielā ģimeņu kopā ar diviem mainīgajiem rezultātam būtu jābūt apmēram tādam, kādu nosauc, tas ir tikai loģiski, ja, protams, neņem vērā bioloģiskos faktorus(piemēram, to, ka mūsu galā zēnu piedzimst vairāk), piesējos jau tikai tam, ka, manuprāt, atsevišķi ņemtā kopā(kāda ģimene) sanāk tikai viens mainīgais ar iespējamo vērtību "zēns/meitene", līdz ar to, apgalvojums par iespējamību 1/3 var neatbilst patiesībai.

Līdz ar to, statistikas dati par daudzām ģimenēm nekādi neattiecas uz izskatāmo jautājumu, lai arī mani patiesi sajūsmina Tavs azarts, jo, ja ņem vērā, ka Latvijā mēnesī dzimst ap 1600 bērnu, desmit gados tas ir ap 2000LVLu ekvivalenta, ja katrs bērns ir santīma vērts;))

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dunduks
2012-01-21 23:31 (saite)
Nu beidz, summa daudz mazāka, jo ierobežojums uz otro bērnu un tur jau starpība tikai, pie tam tev ar koeficientu :-D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?