ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2024-11-09 15:07:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Kešisms #2
Jeb cashless society, practical experience

Tātad parasts lielveikals, nelielas rindas pie kasēm, viss normāli, pēkšņi tauta kļūst manāmi nervoza, redzu cilvēki vicinās ar savām plastmasas kartiņām un ir klaji neapmierināti. Izrādās- kaut kas kaut kur sistēmā ir nokāries vai sadedzis un karšu norēķini nestrādā, kad sāks strādāt - neviens nezina. Es iedodu savu papīra cēneri, saņemu atlikumu un eju prom ar paiku. Pārējie paliek. Morāle: Ja mums ir diezgan sarežģīta tehniska sistēma, kura sastāv no daudz mikroshēmām un sensoriem un vadiem bet šī sistēma mazliet sliktāk dara to pašu ko dara vienkārši apdrukāti papīra gabaliņi un metāla ripiņas, tad sanāk ka šīs mikroshēmas un vadi un sensori un programmatūra un tā tālāk konkrētajā vietā un situācijā ir iztērēti veltīgi, jo iespējas un ērtības nepalielina. Es esmu visnotaļ par zinātniski tehnisko progresu un automatizāciju bet tādos veidos kuri mums dod vairāk iespēju un ērtību.

Nu un tiešām cashless sabiedrībā viens cilvēks ( vai vispār ne cilvēks bet algoritms) ar attiecīgajiem kodiem un pielaidēm ar vienu pogas spiedienu var atstāt bez eksistences/ norēķinu līdzekļiem jebkuru. Vai visus.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mranarhs
2024-11-10 18:00 (saite)
Attiecīgi - jā, protams, ir riski. Bet riski ir ar visu. Esi padomājis, ka tavs kešs reāli vienas dienas laikā var kļūt teju bezvērtīgs? Tas, ka ir riski, nenozīmē, ka štelle ir slikta.

Riskus vajag apzināt un tiem attiecīgi sagatavoties. Mājās jābūt kešam, vēlams mazākās nominācijās, nu un nav par sliktu arī dažādās valūtās, piemēram, arī dolārus ir vērts glabāt. Nu un ja uztraucies patiešām nopietni, vari iepirkt, piemēram, drusku zeltu (man nav, bet nu why not). Maksājumiem savukārt ir jēdzīgi turēt gatavībā vairākas opcijas - vairākus bankas kontus (man šobrīd ir 2), kā arī dažādas kartes, ieskaitot kredītkartes. Nu un iestellēt arī vairākus pieejamos maksājumu veidus savās ierīcēs. Piemēram, man mobilajā ir Zviedrijā plaši lietotais zibmaksājumu verķis Swish.

Summa summarum - tikai kešs kā bekaps tevi neglābs. Gatavojies rūpīgāk, biedri!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-11-10 18:03 (saite)
Tas viss ir pareizi, vajag būt dažādām metodēm, tāpēc pāreja uz tikai elektroniskajiem maksājumiem nav labi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2024-11-10 18:09 (saite)
Bet kur un kas tad to rosina? Zviedrijā vienkārši tā viss ir iegrozījies, ka pamatā visi lieto kartes un elektroniskos maksājumus. Tas tiešām ir dafiga ērtāk. Ir arī drošības aspekti - piemēram, mazākos veikaliņos un autobusos nav keša un tāpēc tur to nevar nozagt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-11-10 18:15 (saite)
nu es te ziņās lasīju ka esot bijis tāds plāns

https://www.apollo.lv/8130769/zviedrija-un-norvegija-no-jauna-izverte-ieceri-atteikties-no-skaidras-naudas

Bet taisās atteikties tieši drošības apsvērumu dēļ, kas ir pareizi

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2024-11-11 00:33 (saite)
Tādu konkrētu plānu nav bijis. Rakstā arī nekas tāds netiek pateikts.

Ieteiktu tev neveidot savu izpratni no sūdportālu virsrakstiem. ;)

A vot šis ir kāreiz pareizi, un arī tev to būtu jāņem vērā (arī kešs, bet nevis TIKAI kešs!):
Aizsardzības ministrija iesaka cilvēkiem regulāri lietot skaidru naudu un glabāt mājās dažādu nominālu skaidras naudas krājumus vismaz nedēļai, kā arī gādāt, lai būtu piekļuve citiem maksāšanas līdzekļiem, piemēram, bankas kartēm un digitālajiem maksājumu pakalpojumiem. "Jo dažādākos veidos spējat norēķināties, jo vairāk stiprināt savu gatavību," teikts brošūrā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?