ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2023-07-12 01:09:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Vegoff
Tātad vēl daži apsvērumi par vegāniem [ne veģetāriešiem bet specifiski vegāniem].

Izskatās ka vegānisms kā izvēle un dzīves veids ir iespējams tālu ne visur, faktiski tikai industriāli attīstītās augsta dzīves līmeņa zemēs kuras ir pievienotas labi funkcionējošiem globālās piegādes tīkliem. Attiecīgi - tā ir izklaide cilvēkiem ar vidējiem līdz augstiem ienākumiem. Tāpēc ka lai arī tehniski to vegānisko ēdienkarti var salasīt tā lai tā ir veselīga, visi nepieciešamie rieksti, pupas, avokado utt. aug galīgi ne visur. Jāpieved.

Ņemsim tādu zemi kā Islande. Zveja un aitkopība. Un pirms atskan vaidi par to kā tie lopi jābaro ar milzu lopbarībām es piezīmēšu ko tās aitas ēd: Zāli. No kalnu nogāzēm. Kur tā aug dabiski pati. Zivis savukārt ēd planktonu vai sīkākas zivis kas arī aug pašas dabiski. Un tagad iedomāsimies kas notiktu ja Islandes iedzīvotāju vairākums vēlētos kļūt par vegāniem. Konteineru kuģu karavānas kuras brauc pāri okeānam kaut kur no Meksikas, Brazīlijas lai šamos pabarotu. Ārkārtīgi ekoloģiski.

Austrālijas stepēs šis pats darbojas ar viņu govīm.

Vai atkal tādas zemes kā Sudāna, Etiopija, Somālija, Alžīra, Lībija. Tur cilvēki vienkārši grib ēst. Nevis `` nujā vot es šito neēdīšu jo dzīvniektiesības``.

Secinājums: Vegānisms tā idejiskajā aspektā ir liels apmāns/ pašapmāns. Tas nekādā veidā nenāk par labu ekosistēmām. Ja pārtikušas valsts laisks iedzīvotājs aiz nav ko darīt sastāda sev exotisku ēdienkarti un skaita carbon footprintus tad viņš varbūt personiski jūtas no tā labāk bet tam nav nekāda sakara ar reālu ekoloģijas un klimata problēmu risināšanu.

https://unherd.com/2022/01/what-vegan-propaganda-ignores/


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)

Re: ...
[info]extranjero
2023-07-13 09:47 (saite)
Tehniski tas, ka Indijā daudzos štatos nedrīkst kaut govis, tikai rada lielu kontrabandu. Tās govis nokaušanai aizved uz citiem štatiem vai pat Bangladešu un Pakistānu.

Tāpat to dara ar buļļiem. Pagātnē vērši bija vajadzīgi lauku aparšanai. Tagad to var izdarīt ar traktoriem un vēršu uzturēšana ir nelietderīga. Varbūt indieši izdomās kaut ko ar mākslīgo govju apaugļošanu, lai neatnestos bullīši.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: ...
[info]extranjero
2023-07-13 09:59 (saite)
Vēl Indijā govju vietā tur daudz bifeļu. Tas ir mazāk izdevīgi, jo bifeļiem ir vajadzīgs vairāk ūdens (kāds dīķis vai upe, kurā tiem regulāri jāizpeldas), un piens nav tik labs. Bet acīmredzot tas palīdz izvairīties no grēka par govju nogalināšanu.

Savukārt daudzi ticīgie izvairās no bifeļu piena un dzer tikai govs pienu, jo, lūk, viņu reliģija ciena govis, tāpēc bifeļu piens nav košers.

Vispār ir teorija, ka Indijas tradīcija nenokaut govis un vēršu un neēst to gaļu, nāk no pagātnes, kad bada laikos cilvēki izkāva visus lopus un pēc tam vairs nebija, ar ko apstrādāt laukus (jo bez vēršiem tas nebija iespējams). Tāpēc reliģiskie līderi ieviesa šo normu ilgtspējīgai lauksaimniecībai. Toreiz tam bija ekonomiska jēga, šodien ar esošajām tehnoloģijām tam vairs nav pamatojuma, bet reliģijas nespēj tik ātri pielāgoties.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?