ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2022-09-13 09:44:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Lasu šito
https://www.la.lv/kompetencu-izglitiba

un man rodas jautājumi.

Vai šitas ir pareizi?

Es domāju ka vajag atgriezties pie zināšanās [lielā zināšanu daudzumā] balstītas izglītības.

Zināšanas ir primāras, šitā te lietpratība jeb prasmes tad ir tas, ko cilvēks izejot no zināšanām pats izveido.

Šitā mēs riskējam atražot vienkāršus cilvēkus ar fiksētām iemācītām prasmēm [homo habilis, cilvēks lietpratīgais] bet mums vajag homo sapiens, cilvēkus saprātīgos.

Viņi paši atzīst:

/Pilnveidotā mācību satura un pieejas mērķis ir lietpratīgs skolēns, kurš grib un spēj mācīties visu mūžu, prot risināt reālas dzīves izaicinājumus, radīt inovācijas, attīstīt dažādas personības īpašības, kas palīdz veidoties par laimīgu un atbildīgu personību.//

Laimīga un atbildīga personība protams ir jauki, bet nav galvenais, galvenais ir zinoša personība. Tad viņa būs laimīga un tā tālāk.

/ir mazināt sadrumstalotību un fragmentārismu, kā arī pasīvu, no reālās dzīves situācijām atrautu zināšanu apguvi, izolētu prasmju attīstību.//

Izklausās aizdomīgi. `` mazināt ..... zināšanu apguvi`` . Nē, to mums nevajag. Labāk daudz un sadrumstalotas nekā maz.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]honeybee
2022-09-13 15:52 (saite)
Interese savukārt rodas no kaut mikroskopiskām prasmēm. T.i., es sāku (saviem studentiem) ar to, ka viņi paši atpazīst ritmu (bez nosaukuma), tad uztaisa trohaju un amfibrahiju un pārējos, un tad paši saskata atšķirību, un tad (1,5 h beigās) viņiem sāk actiņas mirdzēt uz "ah, ok, šitā dzeja strādā OMG", un pie vajadzības viņi to atcerēsies/izmantos, kamēr Tev ar visiem tiem iekaltajiem dzejoļiem tas nekad nav nostrādājis. Un Tu viņus pat neatceries droši vien. (Es toč vairumu neatceros.)

T.i., tieši "daudz zināšanu, maz prasmju" producē cilvēkus ar šaurām zināšanām un interesēm, bez apvāršņa, a.k.a viegli vadāmus automatonus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2022-09-13 16:14 (saite)
OK, tā varētu būt, tas kam es piekasos ir nevis ``vairāk prasmju`` bet ``mazāk zināšanu``.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2022-09-13 16:25 (saite)
Man arī ir iebildumi pret to, ka diennaktī ir 24 stundas :D un jauna cilvēka kapacitāte dabūt iekšā visu, ko mēs viņā gribētu sabāzt, arī. Praktiski visos mācību priekšmetos ir jāsaprot, kas ir svarīgākais, ko ierobežotā laikā var iemācīt (vai es gribu, lai mani studenti iekaļ no galvas 10 dzejoļus vai saņem rīkus, kas ļauj labāk saprast 100, ja es nevaru dabūt gan-gan).

Cits jautājums, ka huju tas plāns strādās pie šībrīža totāli demotivētajiem pedagogiem (kuri pamatoti iebilst, ka viņiem vnk nav kad un ar ko šo te ieviest)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2022-09-13 16:30 (saite)
Es tūlīt pateikšu mega ķecerību un lātesošie pedagogi mani nošaus. Bet nekas.

Tātad.

Es domāju ka skolā jāmāca interesantas lietas nevis jāgatavo cilvēki ikdienas dzīvei.

OK. Jā no abām pusēm. No `` kā tas strādā, davai pamēģiniet`` puses un no `` re cik daudz visa kā [faktu] puses.

Kāpēc tā?

Tāpēc ka tad viņiem iepatiksies mācīties un viņi to turpinās.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2022-09-13 18:26 (saite)
Es nedomāju, ka te kāds piedāvā mācīties prasmes bez faktiem :) ja tas vispār ir iespējams. Tikai "ok, tagad pamēģināsim adīt, mums te ir vilnas, kokvilnas un akrila dzija, to izcelsme ģeogrāfiski un vēsturiski ir šāda, to ķīmiskais sastāvs nosaka to īpašības - tādas un šādas, pastāstiet, kā jūs noteiktu, vai dzija ir sintētiska vai ne, demonstrējiet - izvēlieties, vai gribat tradicionāli "latvisku" vai "meksikānisku" krāsu salikumu un izvirziet hipotēzi par to, kāpēc tie ir tādi". Optimālā versijā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?