ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2022-07-07 16:34:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Definīcijas
Teloss piedāvā šādas sekojošas cilvēka definīcijas sakarā ar abortu jautājumu un uzrāda problēmas kas ar tām rodas:

// Piemēram: (a) ja teiksim, ka cilvēks ar cilvēka tiesībām ir tikai tas, kurš spēj izdzīvot patstāvīgi (t. i., šajā gadījumā ārpus grūtnieces ķermeņa), tad ko sacīsim par invalīdiem vai slimajiem, kuri nereti ir pilnībā atkarīgi no aprūpes; (b) ja sacīsim, ka cilvēks ar cilvēka tiesībām ir tikai tas, kuram ir justspēja (spēja ciest sāpes), tad būs jātiek galā ar aizmigušajiem, bezsamaņā esošajiem, komatozā stāvoklī esošajiem un cilvēkiem ar justspējas traucējumiem; (c) ja sacīsim, ka cilvēks ar cilvēka tiesībām ir tikai tas, kurš ir spējīgs sevi apzināties un vēlēties savas dzīves turpināšanos vai izpaust savas intereses, tad pie cilvēkiem nepiederēs arī zīdaiņi un mazi bērni, kuri to nespēj. Definīcija “no ieņemšanas brīža” tādējādi šķiet pati sakarīgākā un ir vismazāk diskriminējoša. //

Teloss palaida garām vēl vienu iespējamu definīciju: Cilvēks = smadzenes. Ar šo definīciju augstāk minēto problēmu nav + tā arī ir pamatā lielākajai daļai mūsdienu abortu politikas. Ir smadzenes = ir cilvēks.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2022-07-08 10:02 (saite)
Ir kkur lasīts, ka antīkajā pasaulē tā domāja, tiesa gan viņiem vajadzēja piefiksēt ka ja cilvēks dabū pa galvu tad cieš tieši domāšanas spējas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2022-07-08 10:27 (saite)
Antīkajā pasaulē domas par šo tēmu dalījās. Aristotelis ir slavens šī uzskata pārstāvis [1], pēc kura domām, ķermeņa hegemonikons (kontroles un kognīcijas centrs) ir sirds un smadzenes ir glorificēts radiators.

Zīmīgi, ka Hipokrāta skola, kas nodarbojās ar reālu medicīnu, jau tajos pašos laikos korekti identificēja smadzenes kā hegemonikonu, ko vēlāk apstiprina arī Aleksandrijas Hērofils un Erasistrats, kuri abi nodarbojās ar medicīnas pētījumiem un sekcijām un korekti identificēja smadzenītes, ventrikulus, smadzeņu plēves u.c. (diemžēl, viņu raksti līdz mūsdienām ir nonākuši tikai ļoti parciāli, kā citāti romiešu mediķu traktātos).

[1] https://doi.org/10.1177/107385849500100408

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?