barbala ([info]barbala) rakstīja,
@ 2013-04-30 09:13:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
mazie, melnie poršiņi
Re:Baltica lauka darbs zivju fabrikā un tam sekojošā dūmošana šur un tur ir, klasiķu vārdiem runājot, "sabiedrībā aktualizējusi tematu", par kuru šajā pat sabiedrībā neklājas runāt , tomēr visi runā un interesējas un liesmaini iestājas vienā un otrā pusē. Nevēlētos slīgt analīzē par konkrēto zivju ražošanas magnātu un bulgāriem, vai maximas pārdevējām vai daudz pieminēto Zani.

Domāju – diezgan godīgi būtu atzīt, ka ikviens no mums mēdz izcelt mazu, melnu poršiņu uz citu krietnajām mugurām. Piemēram, kad mans virtuves remonta meistars Viktors, kurš nemānījās vienā punktā – sakot, ka darbs viņam tiešām nepatīk, bet tas esot jādara – "uztāmēja" durvju remontu. Ir tādas krietnas, vecas durvis, stiklotas un eļļkrāsotas un sagribēju, lai tās tiktu atbrīvotas no krāsas, nopulētas, pietonētas un nolakotas maksimāli tuvu dabīgajam kokam.

"Labi", teica Viktors un pēc divām dienām izziņoja šī darba cenu. Ls 50. Pabrīnījos, ka droši vien tas nemaz nav tik ķēpīgi, kā man šķita, visticamāk, ir kādas jaunas tehnoloģijas un smalkas ierīces, samaksāju avansu un sāku gaidīt rezultātu. Izlaidīšu detaļas (laiks, jautājumi), tomēr pēc divu nedēļu viņa darbošanās, durvis patiešām bija restaurētas. Turklāt tā, ka lāgā neatradu kur piekasīties (ja nu vien laiks). Pats V. bija lepns, rādīja man katru pikselīti, es samaksāju atlikumu, pabrīnoties, ka viņa acīs ieguldītā darba vērtība nav mainījusies, taču kurš nelūdz, tas neko nedabon un mūsu kopējā darījumu attiecību specifika, diemžl, jau bija iegājusi fāzē "vajadzētu pēc iespējas ātrāk pabeigt." Un tā es aizbraucu ar mazu, melnu poršiņu.

Darbi virtuvē turpinājās un diemžēl, turpinās. Pirms katra "etapa" mēs saskaņojam uzdevumu, vienojamies par cenu un laiku. Laiku viņš aplēš vismaz trīs reizes par īsu, cenām dažkārt rodas "papildizmaksas materiāliem", taču kontrolējamā apjomā. Tā kā esmu palikusi nīgra dēļ laika un neparedzamības faktora, es neuzskatu, ka meistars būtu jāprēmē, kaut īstenībā jau tad, kad viņš strādā, nevis trallina par "kā mēs koKnEsĒ" vai "bija atkal tāds gadījums", viņš strādā kā zvērs un dara to godam, bēda vien tur, ka šie iedvesmas brīži nav bieži un neilgst patstāvīgi. Viņam ir komētas raksturs – uzspīd un nošvirkst un kad komēta ir zemē, tad ikeā ir sūds, grīdas ir šķības, sienas viļņainas, špahtele šķidra un nekas, itin nekas nav labs gana, izņemot tos latus. Rīt, tad gan.

Un arī Viktoram ir mazs, melns poršiņš. Viņš man dažkārt lielās te ar atradumiem: uteņos un nezināmās vietās atrastiem visādiem smalkiem, veciem insturmentiem, mĒbElēm, kurus alkonauti nezinot to vērtību tirgo nost pa graķīti, visādām rezervēm no 65 gada.

Un arī visdižākais sociālists – revolucionārs no jums dragā ar pavisam mazu, bet melnu poršiņu, jo vienādiņ māk izgrozīt un ietaupīt uz dažiem barības ķēdes posmiem. Arī mans un tavs darbs ļauj citiem braukt ar maziem, melniem poršiņiem, tāpēc, ka tā vienkārši ir, jo ikviens no mums pārdod savas zinības, prasmes un iemaņas citiem, kuri tās agregē un nopārdod vēl tālāk, nokotē lielo darījumu biržā; arī tas pētnieciskā darba vadītājs, kurš doktorantiem/maģistrantiem/bekalauriem liek paskaldīt datus "laboratoriskām vajadzībām" aizbrauc ar poršu, arī tavs vārds kā otrais vai trešais publikācijas autoru satrakstā ir poršiņš pretī nākamajam aiz tevis, ij nemaz nav jābūt Vijai Kilblokai. Tā nu rodas tie garie skursteņi, pie kuriem rokas sildīt un apakšā poršiņus piebraukt, kuram nepirkto e-talonu, zagto velosipēdu un/va kontrbandas zeķubikšu, pa lēto drānu poršiņš, kuram ceļubūves asfaltkripatiņu poršš, jau ir jautājums gluži cits. Saprotams, ka gudrākā pasaulē zivis Mangaļsalas fabrikā vērtu un bundžiņās svērtu roboti, mūsdienu Garoza brauktu ar toijotas hibrīddzinēju un 34 no 65 darbiniekiem strādātu eksporta tirgiem un 5- mārketingam, pakotu Ķīnai premiumu, bet tā kā start-upos robotus uztaisīt nevar (tur taisa aplikācijas un arī cer uz poršiņiem!), tad lietas sastāv tieši tik brutālas, kā aprakstītas Re:Baltica pētījumā. Neērti, protams.



p.s. Solsolī pa ielu gāja kāds jaunēklis, kura poršs tikko aizbrauca. viņš bija, citēju, "draugos, feisītī un twiterī tirgojis kreisos ķīnas aifonus" un diemžēl, ļaunais VID sadarbībā ar muitu uzkāpis uz tirdzniecības flagmaņa pēdām un painteresējies par ieņēmumus/izdevumus apstiprinošiem dokumentiem. "visi maitas", viņš noteica.

"Valsts neatbalsta uzņēmējus", redzu virsrakstu.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]lennay
2013-04-30 16:03 (saite)
Kindzulis teica, ka šīs minidiskusijas ietvaros pēc loģikas sanāk, ka tevis aprakstītā persona kādreiz būtu apkārusies ar spīguļiem, taču šo divdesmit gadu laikā mainījusies uz Ziemeļiem :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]vedjmah
2013-04-30 16:17 (saite)
Kāpēc Kindzulim tā sanāk? Es vienkārši papilnam arī redzu cilvēkus, kuri tiešām jūtas labi, ja viņiem ir Poršs (bet piemēram, nav, kur dzīvot), vai, ka viņam ir konkrēta tipa kažoks instead of kruts hobijs, utt. Nu, tātad tādus, kuri tiek piesaukti par piemēru, lai raksturotu pārmērības luksusa jomā. Man vienkārši ir problēmas pieņemt uzstādījumu, ka Latvijā neesot iespējams no tā visa izvairīties, jo vide diktē šādus uzstādījumus. Es saku, ka var, var nepalaisties tādā straumē, ka ir iespējams būt savādākam un teorētiski (tikai šai vietā parādās šis vārds) tas ir pieejams katram, kam tas rūp.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lennay
2013-04-30 16:49 (saite)
Nu jā, jo persona jau no dabas ir ziemeļnieciska (lai neteiktu - panks. dikti prātīgs un pieaudzis, bet tomēr panks) un apzināti, esot spīguļu vidē, iet pret straumi, jo spīguļi nevilina un nekad nav vilinājuši. Tiem, kas jau audzināti zemletes, batu un partijas specveikalu garā, tieksme pēc spīguļiem ir asinīs, un mainīšanās uz Ziemeļiem iespēja patiešām ir tikai teorētiska. Videi ir milzīga nozīme. Es, piemēram, zinu vienu tipisku pēc spīguļiem kārojošu personu - tirdzniecības tehnikuma zelta absolventu -, kas jaunībā pārcēlās uz USA, sāka tur biznesiņu un tagad tur ir normāls vidusslānis, un ar spīguļiem nedz apkaras, nedz tos baigi kāro. Jo vide izmainīja, nevis kādas filozofiskas pārdomas un apzinātas sevis laušanas. Nebūtu uz USA pārcēlusies, būtu tagad tipiska kampēja un Zatlera madāmas svītas locekle.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]vedjmah
2013-04-30 17:03 (saite)
Varu tiešām par spīguļkāri spriest tikai no sava šauri-privātā skatu punkta. Bērnibā košākais iespaids-notikums šķita Oļimijada-80, neatceros kuras apbalvošanas laikā medaļas pasniedza tautumeitas kokošņikos, un man TĀ PATIKA sudrabmedaļas nesējmeitenes prikids, ka AAAA!!! Jēziņ, tas šķita skaistuma etalons, man bija 5 gadi, par attaisnojumu gan jāsaka :) Otrs vainu mīkstinošais fakts, ka tā izvēle tomēr krita par labu sudrabniecei, nevis zelta vai bronzas nesējiņai, bet tas nu tā; moreover, man bija labas iespējas at late 80's tikt uzskatītai par padomju zemletes produkta tīkotāju/slavētāju, jo, neliegšos, ka mūsmājās dažreiz vecākiem (tētim) bija piekļuve pie Avotiem. Par laimi 89-90-91 gadu revolūcijas visu salika plauktiņos. Šai pat laikā apstākļu sakritības dēļ (un tur nav nekāda ne-katra-viena nopelna, tikai pure apstākļu sakritība), mājās dolāru gūzmu mērīja ar lineālu, un tad es redzēju kādu galu ņem mērītāji. Īsāk sakot, kārdinājumi un iespējas tiem bija uhtī! Bet kaut kā nekačā, tomēr. Lasu dažu visnotaļ sen pazīstamu un sakarīgu it kā cilvēku intervijas žurnālos spožos, citreiz portāliņos kādos vai tai pašā feisbukā un nevaru vien beigt brīnīties, kāpēc viņi saka to, ko saka un dara to, ko dara.

Īsāk sakot, joprojām pazīstu dažus tādus, kuri par šo vidi veselīgi ierēc un brīvdienās stilīgi saģērbjas neoprēnos un ķiverēs, un ierēkdami lien pa krūmiem līdz potītēm dubļos ar nežēligi smagu raftu uz galvas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?