Aufklärung ([info]avralavral) rakstīja,
@ 2013-04-20 13:53:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Šteimane un Grauba (intervijā marta mēneša žurnālā Santa) pateica kaut ko man būtisku: ka laikā, kad viņu paaudzes cilvēki veidojās par personībām, Rietumos valdīja spēcīga ideoloģija, kas mācīja, ka īsteni radošam cilvēkam dzīvē ir jābūt un jāpaliek vienam un vientuļam. Proti, ka pēc būtības pastāv tikai divi ceļi - radošais ceļš, ko Grauba tajā pašā intervijā nosauca par "savu sapņu piepildīšanas" ceļu, un normālo (mietpilsonisko) cilvēku dzīves ceļš, kurā tipa atsakās no saviem sapņiem, lai nodotos parasto cilvēku lietām, ģimenei, tās aprūpei un tā tālāk. Šteimane piebilda ne bez rūgtuma, ka viņai bail pat iedomāties, cik ļoti cieta tās ģimenes, kas kaut kā pa kaktiem bērnu dēļ tika formāli nodibinātas tajā laikā un kuru dibinātāji turpināja "piepildīt savus sapņus" uzskatot, ka šis virsmērķis pieprasa visa cita upurēšanu.
Par to būtu daudz ko piebilst, jo es un virkne manu draugu un paziņu lielākā vai mazākā mērā esam vai esam bijuši šīs, Šteimanes vārdiem runājot, "ideoloģijas" "upuri"; bet interesanti ir tas, ka viņa saka, ka tā bija globāla parādība un nāca no Rietumiem, nevis bija kaut kāda lokāla mūsu reakcija uz, teiksim, Padomju Savienības sabrukumu un sabiedrības liberalizāciju, un tam līdzi nākošo reibinošo brīvību izvēlēties, kā dzīvot.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]indulgence
2013-04-21 08:37 (saite)
Hmm, man līdz šim šķita, ka vēlme kā realizēties individuāli, atsakoties upurēt savas potences un intereses piemājas zālienam, ir raksturīga drīzāk postsovjetiskajai zonai ar tās apsēstību ar "inteliģences" eksistenciālajām problēmām. Jo Vecās Eiropas sabiedrībā procentuāli daudz mazāk ļaužu, kam tas šķistu aplam svarīgi (es nerunāju par pēdējo desmitgažu tendenci dzīvot no radošajiem pabalstiem, bet patiesi par vēlmi ko radīt savā dzīvē), "savu sapņu piepildīšanas" ceļš ir visnotaļ praktiski orientēts, kam ar "radošumu" maz sakara. Tb tiku uzkstījis, ka šis fenomens nāk no Austrumiem uz Rietumiem, nevis otrādi.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]avralavral
2013-04-21 10:05 (saite)
jā, lūk, es arī sliecos (pag. izteiksmē) tā domāt, sevišķi tāpēc, ka ārzemēs dzīvojošie draugi un paziņas nemitīgi piegādā stāstus par to, kā bagātie rietumnieki "nesaprot eksistenciālu problemātiku" vai kā "mans serbu draugs, kuram jau vairākus gadus ir holandiešu draudzene, par viņu saka "viņa ir brīnišķīga, bet viņai nav dvēseles" (she has no soul)", tomēr pēdējā laikā aizvien vairāk domāju, ka mums vienkārši nav pieejas šo trekno rietumzemju "augstākajai inteliģencei". es nodzīvoju Francijā 8 gadus, varu kaut ko pateikt par studentiem un akadēmisko vidi, bet pilnīgi, pilnīgi neko nevaru pateikt par, teiksim, Parīzes inteliģenci. ne radošo, ne kādu citu, pat ne par to, kur tiek klubiņos spēlēta forša mūzika vai pēc Rilkas parauga rakstīti nepretenciozi dzejoļi.

bet jebkurā gadījumā Šteimanes teiktais amani pārsteidza, es labprāt uzzinātu, kā viņa to pamato.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]indulgence
2013-04-22 07:26 (saite)
Tēma pat ļoti interesanta! Vienīgais, cik autoritatīva pati Šteimane, tb cilvēks patiesi ko racis un pētījis, kaut virspusēji orientējas izmaiņās Rietumu elites domāšanā, jebšu tādā sadzīviskā līmenī sametis kopā savus virtuves priekšstatus (kādi mums visiem) par padomju inteliģenci un Rietumu seksuālās revolūcijas rezultātiem, tādā vienā katliņā?
Tak labi, ka nu būs par ko padomāt. :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?