antiprojekcija ([info]antiprojekcija) rakstīja,
@ 2021-04-16 11:48:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
gnidrologu lasot
Cenšos saprast, kāpēc man gnidrologa ieraksti liekas tik unikāli kaitinoši.

Esmu nonācis pie sekojošas hipotēzes - atšķirībā no, piemēram, telos.lv, kas cenšas pierādīt lietas, kam nepiekrītu, gnidrologs taisa ierakstus, kuru dziļākā būtība ir vispārpieņemtas patiesības, taču tie ir pasniegti tā, it kā oponenti vājprātīgas ideoloģijas vārdā šīs patiesības noliegtu. Atbildēt uz šo tiešā veidā īsti nav iespējams - vai nu nākas skaidrot ar "jā, bet", kas var novest tikai pie pārmetumiem jautājumu samudžināšanā un negodīgumā, vai arī ar "nē, jo", kas savukārt viegli pagriežams kā to acīmredzamo patiesību apšaubīšana. Lose-lose. Tajā pašā laikā "savējiem" vai naivam lasītājam no malas varētu likties, ka atbilžu trūkums ir nespēja atspēkot viņa implikācijas.

Vai kādam ir idejas kā cīnīties ar šāda veida propagandu?

Kā piemēri, tikai vakardienas ieraksti:

Vispārpieņemtā tēze: Skatoties statistiski, vīrieši ir fiziski lielāki un stiprāki par sievietēm.
Pamatojums: Video, kurā vispirms kareive rausta striķīti, tad kareivis. Kareivim izdodas striķīti paraut stiprāk.
Implikācija: Feministi iedomājas, ka sievietes tik pat labi var pildīt lielu fizisku spēku prasošus uzdevumus kā vīrieši.

Vispārpieņemtā tēze: Militārajās zinātnēs nav būtisks tikai militārais spēku samērs, bet arī kareivju morāle, un pretinieka uztvere.
Pamatojums: Maskas nēsāt aicinošs plakāts, kur ASV jūras flotes ērglītis attēlots ar masku.
Implikācija: Pat grūti pateikt - kaut kāda covid vai kultūrmarmsistu sazvērestība, ar mērķi graut armijas prestižu. Bet nu kopējā noskaņa skaidra.

Vispārpieņemtā tēze: Ja vēlas nosargāt augstākus principus, atsevišķu cilvēku ciešanas var būt neizbēgamas.
Pamatojums: Statistika, kas parāda, ka varbūtība tikt nošautam masu apšaudē ar automātisko ieroci ir objektīvi neliela. Salīdzinājumam piesaukti anālās pašapmierināšanās riski - šo izvēli īsti neizprotu - varbūt šāds pretnostatījums izvēlēts kā atsauce uz Freidu? Mājiens uz to, ka arī otrā gadījumā iet runa par masturbāciju ar fallisku priekšmetu?
Implikācija: Pret-ieroču aktīvisti melo, lai tikai panāktu ieroču aizliegšanu.
Zīmīga sakritība: šajā pašā dienā Inidanopoles pilsētā ASV masu šaušanā ar automātisko ieroci nošauti 8 cilvēki, ieskaitot bērnu un grūtnieci.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]garamgajejs
2021-04-16 15:01 (saite)
Šādi tu vari salīdzināt jebko, kāpēc tad uzreiz ar kovidu un opioīdiem? Salīdzini ar knife crime, vai rollercoaster accidents. Ko tu ar to implicē, man nav skaidrs. Bet tikt nošautam mass shootingā tev ir daudz lielāka ASV, nekā UK. Es norādu uz to, ka sabiedrībā, kurā ir turpat neierobežotas iespējas piekļūt automātiskajiem ieročiem, to lietošana noved pie nāves gadījumiem un ilgtermiņa smagām sekām veselībai. No availability and access to weapons, no discharge of those weapons.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-04-16 15:13 (saite)
Jā, kāpēc gan nesalīdzināt arī ar šīm lietām? Ar galīgi visām jau būs par daudz, jo laiks ir ierobežots, bet vēl dažām noteikti var. Bet tava atbilde, vairāk ir tāda – vispār neko nesalīdzinām. Jo tev jau ir gatavs secinājums, tāpēc nekas tāds nav vajadzīgs.

Bet es vispirms gribu izvērtēt, vai šī problēma ir pietiekami liela, lai tai veltītu tik daudz laika un uzmanības. Piemēram, vairums racionālistu vispār neinteresējas par BLM, jo policistu nogalinātie melnādaini salīdzinoši ir tik reti gadījumi, ka nav jēga tam pievērst uzmanību.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2021-04-16 15:21 (saite)
Balstoties man pieejamā evidencē, esmu izsecinājis, ka US kontekstā tā ir liela problēma. Cik daudz laika un uzmanības veltīt US iekšzemes norisēm ir katra paša ziņā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-04-16 15:35 (saite)
To, ka cilvēki tiek nošauti, vienmēr ir problēma. Bet cik liela, salīdzinot uz citu problēmu fona, man nav skaidrs. Tu piedāvāji resursu, kas darbojas uz emocijām, bet nepalīdz man izvērtēt problēmas apjomu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2021-04-16 15:47 (saite)
Resurss, ko piedāvāju, ir objektīva uzskaites sistēma. Nekas vairāk, nekas mazāk. Lūk, apraksts: https://www.gunviolencearchive.org/about
Manuprāt, ir zīmīgi, ka šādai objektīvai informācijai tiek piedēvēta spēlēšana uz emocijām. Bet kas attiecas uz manu komentāru, tad protams, ka tas ietver emocionālu attieksmi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-04-16 15:59 (saite)
Skaitliska informācija bez konteksta maz ko dod. Parasti jau cilvēkiem intuitīvi jau ir kaut kāds priekšstats. Nu piemēram, Latvijas iedzīvotāju vidējais mūža ilgums ir 74 gadi. Es varu salīdzināt, ka viens no maniem radiniekiem nomira jau 60 gadu vecumā, bet cits nodzīvoja līdz 97 gadiem. Tas jau rada priekšstatu, ka pirmā nāve ir priekšlaicīga (ja tā var izteikties), bet otrajā gadījumā bija ilgāks mūžs nekā caurmērā, ka par traģēdiju to nevar uzskatīt.

Bet ja runā par kaut kādu citu parādību, par kuru man konteksta nav, tad ir grūti saprast, cik būtiska ir šī parādība. Es kādu laiku dzīvoju Čikāgā un man nebija bailes tur tikt nošautam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2021-04-16 16:05 (saite)
Es kādu laiku pavadīju Ņujorkā un vēlāk Ziemeļkarolīnā. Man arī nebija bailes tikt nošautam. Tāpat cilvēkiem, ar kuriem kontaktējos. Tomēr uzskatu, ka mani un šo cilvēku iekšējie stāvokļi neietekmē statistisko iespējamību tikt no/sašautiem. Maza gūglīte jau pirmajos rezultātos uzrāda šos salīdzinošos datus: https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2019/08/05/743579605/how-the-u-s-compares-to-other-countries-in-deaths-from-gun-violence

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-04-16 16:08 (saite)
Maza iespējamība pareizināta ar 100 joprojām var būt nebūtiska iespējamība no praktiska viedokļa.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?