antiprojekcija ([info]antiprojekcija) rakstīja,
@ 2021-03-17 15:02:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Atcelšanas kultūra un mobbings
Vakar postu sāku ar atcelšanas definīciju kā to saprotu (boikoti, kritkia, studentu akcjas), lai par to būtu iespējams runāt atbrīvojoties no to apvijošā emocionālā lādiņa. Mans arguments bija, ka, kaut gan šīm aktivitātēm dažreiz var būt negatīvas sekas, tomēr tās ir aizsargājamas brīvās runas formas.

Viens diskusijas virziens izvērtās par brīvās runas robežām, un tās saturu pretstatā principam. Taču otrs norādījā uz to, ka lielākā daļa komentētāju ar cancel kultūru saprot kaut ko pavisam atšķirīgu no tā, ko biju uzskaitījis savā definīcijā. Proti, atcelšanas kultūra saistās ar:
- online mobbingu (cyberbullying)
- nomelnošanu / apmelošanu
- diskrimināciju pret citādi domājošiem

Es pilnīgi piekrītu, ka šīs ir nevēlamas lietas, taču, manuprāt, tās neizsaka cancel culture. Negribu te rakstīt romānu, tāpēc konkrētāk apskatīšu tikkai mobbingu (šis arī bija biežākais iebildums - salīdzinājumi bija ar linča tiesu, ostracizmu, raganu medībām, u.c.).

Pirmkārt jau, cyberbullying fenomens pastāvēja ilgi pirms woke vai cancel culture. Milzīgais vairums online mobbing gadījumu nav saistīts ar cancel culture, bet gan ar jauniešu savstarpējām attiecībām. Vēl liels faktors te ir dažādi interneta troļļu forumi, kas arī kā likums nav "woke".

Otrkārt, par viedokļu paušanu runājot - sievietei vai transseksuālim publiski paust progresīvu viedokli šajā kontekstā ir daudz riskantāk, nekā jebkas ar cancel culture saistītais. Tas gandrīz automātiski nozīmē izvarošanas un slepkavošanas draudus, doxingu, utt. Pameklējiet gūglē "SJW memes", lai saprastu, kā izskatās reāls online mobbing!

Protams, arī starp atcēlājiem atradīsies Hermanim vēzi vēlētāji, utt. Bet tā ir minoritāte, un, manuprāt, vairāk liecina par kopējo diskursa un kaislību līmeni (abos virzienos), nekā par pašu cancel culture.

Visbeidzot, jāsaprot, ka te iet runa par nevienādām sociālām pozīcijām. Atceļamais jau ir izmantojis savu piekļuvi publiskai platforma, lai paustu kādu viedokli, ar mērķi kādu ietekmēt, un par kaut ko pārliecināt. Atcēlāju kritika ir tikai daļēji vērsta uz pašu atceļamo, bet galvenokārt uz šo plašāko auditoriju - sak, "šim cilvēkam nav taisnība!" Piemēram, kontekstā ar homofobiskiem izteikumiem, tas ir apliecinājums gejiem, ka "jūs neesat vieni, mēs jūs atbalstām".

P.S. Vēl viena nianse saistībā ar citu, - publiski ietekmīgu - cilvēku piesliešanos atcēlājiem. Vai tad tas nenozīmē, ka šīs aktivitātes tomēr kļūst par "maziņo sišanu"? Dažreiz noteikti tā ir, taču tad tā ir šo ietekmīgo cilvēku atbildība, nevis atcēlāju.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]gnidrologs
2021-03-18 21:04 (saite)
"Par cyberbullying kā par fenomenu zinātnieki runā jau vairāk nekā desmit gadus."

"cyberbullying" ir viens no daudzajiem overliāniskajiem "buzzwords", kas tikuši kultūrmarkistu izgudroti, lai mainītu mūsu realitātes redzējumu. Lai pierādītu, ka 2+2=5. Nevar bullijot caur internetu. NEVAR! Tas vienkārši nav iespējams, jo bulijošanas koncepts paredz to, ka upuris nevar izvairīties no šī procesa. Internets šajā ziņā ir absolūta antitēze. Tā ir vide, kur tu ne vien vari izvairīties no visa sev netīkamā ar pāris pogas spiedieniem, bet tu vēl pietam vari uztaisīt sev ērtu safe space ligzdiņu, atbalsu kambari, kurā nekad nebūs jādzird "slikti viedokļi".
Vienīgais iemesls kāpēc cyberbullying termins tika ieviests bija lai spētu cilvēkos viest pārliecību, ka cenzūra ir nepieciuešama un tas nāks tikai mums visiem par labu. Tieši tādā pašā veidā darbojās sovoka propaganda. Tika cenzēti uzskati, kas tika nodēvēti par "fašistiskiem" vai "imperilālistiskiem" vai "kapitālistiskiem". Feiki bubuļvārdi.
"Cancel culture" sākās ar #metoo 2017. gadā. Palasi par Anita Sarkeesian vai gamergate, tas viss ir ilgi pirms "cancel culture".

""Cancel culture" sākās ar #metoo 2017. gadā. Palasi par Anita Sarkeesian vai gamergate, tas viss ir ilgi pirms "cancel culture"."

Kārtējais lol. Tu piemini AS it kā uz viņas izteikumu pamata balstās kaut kas objektīvs. AS ir agresīva KM (kultūrmakrisms īsības labad) aktīviste un viena no spīdošākajām woke kultūras pirmrindniecēm. Tu mums iesaki "izglītoties" no šādu agresīvi ideoloģiski biasētu aģentu puses? Vai nu tu esi traks vai es nezinu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?