_zirgs (_zirgs) rakstīja, @ 2015-03-12 18:32:00 |
|
|||
Tātad, bez liekas kavēšanās un ievadvārdiem - pāris skaistas atziņas no statistikas par cilvēkiem un to veselību. Latvijā. Eiropā. Un vispār.
Sāksim ar ko šokējošu (priekš mums, protams, ne jau statistikai) - Latvijā ir daudz resnu cilvēku (Ungārijā ir vēl vairāk :) ). Eiropā vidēji mēdz būt mazāk resnu cilvēku. Turklāt Latvijā ir izteikti vairāk resnu sieviešu kā vīriešu. (Ungārijā ir vairāk abos dzimumos, tas tā, lai nejustos tik slikti, kādam ir vēl sliktāk, bet, piemēram, Francijā ir vienādi daudz resnu vīriešu un sieviešu, un tas skaits ir mazs.) Nu ko - man no medicīniskā viedokļa ir pilnīgi vienalga par visādam " pieņemsim sevi kādas esam" kustībām, bet no medicīniskā viedokļa man nav vienalga, ka slaidas sievietes ar veselīgu svaru (pēc BMI - norma) ir ar mazāku krūts audzēju un olnīcu audzēju risku, kardiovaskulāro slimību risku u.c.risku samazinājumu. Lūk!
Latvijā, kā visās post-Soviet valstīs, ir augstāka mirstība no audzējiem, kā 'pārejā Eiropā'. Iemesli? Domāju, ka varam iedomāties pāris - alkohols, atpalikusi ekonomika, kas iedragā diētas izvēles un veselības aprūpi un iespēju iet pie ārsta un interesēties par savu veselību. Nav jauka šī statistika. No medicīnas viedokļa, jo tālāk turamies no Krievijas 'standartiem' , jo labāk, jo Krievijā ir mazāka life expectancy, kā pie mums, piemēram. Bet pie mums ir mazāka, kā, piemēram, Skandināvijā vai Francijā.
Ja top 1 mirstības iemesls starp pieaugušajiem ir kardiovaskulārās slimības, ko mēs visi jau labi zinām, kā nodrillētu plati esam dzirdējuši, tad mazi bērni (<5 gadiem) lielākotoes mirst no negadījumiem (accidents). Nu un tagad iedomājamies kāpēc ar bērniem notiek negadījumi. Kādi negadījumi mēdz būt utt. Nevaram novelt vainu uz nejaukajām baktērijām, kas uzklupa mazulim, vai briesmīgajiem vīrusiem, kas ņēma un saslimdināja bērnu. Tātad vēlreiz - Kāpēc ar bērniem notiek negadījumi?
Ja jau runājam par mirstību atkarībā no vecuma, tad parasti domājam, ka tā ir skaista lineāra sakarība - jo vecāks paliec, jo lielāka iespēja būt nomirušam. Jā, tas ir tiesa no kādiem 30-40 gadiem, bet starp 'mazajiem cilvēkiem' tas tā vis nav. Jaundzimušie ir ļoti jutīgi organismi, kamdēļ to dzīvība ir labs rādītājs, kas valstī notiek. Jo jaundzimušo mirstība mazāka, jo jēdzīgāk cilvēki dzīvo. Bet bērnam paaugoties un izturot 'dzīves pārbaudījumus' (enterokolītus, pneimonijas, bronhītus, sasitumus, nobrāzumus un vecākus) un nonākot sweet sixteens, kad galvenā 'slimība' ir hormonu pavasaris, tad tīneidžeri ir kinda indestructable. Jeb mirstība visā cilvēka mūžā viszemākā ir tieši tīņu gados. :) Vai nav lieliski? :)
Bet ap 20-25 gadiem mirstības līknē ir tāda kā ' pumpa' jeb mirstība paaugstinās. Laikam jau tāpēc, ka prātā vēl kā tīņi, bet organismi jau drusku novecojuši.
Vai tavu un manu mirstību nosaka valsts? Jā! Ja tu dzīvo valstī ar augstu ienākumu līmeni, tad pirmā lieta, ko savā organismā nolietosi, ir kardiovaskulārā sistēma. Ja dzīvo valstī ar vidēju/zemu ienākumu līmeni, tad samērā bieži nomirsi no bezgaisa jeb pneimonijas, HOPS un citām elpceļu infekcijām, kā arī no HIV/AIDS.
Bet tā jau visa spekulācija. Tas, no kā miršu un kad, tas jau viss ir Dieva rokās. Bet! Nav tiesa, ka mēs nezinām, kad mums pienāks nāves diena. Mēs zinām! Jo kolīdz esi piedzimis, ir iespējams izrēķināt tavas dzīves paredzamo ilgumu. Un tas ļoti iespējams ir patiess. Jo statistika tā teica, un tā zina, ko runā. ;)
Un lai gan mēs te runājam par lielo baiso nāvi un mirstību no dažādam slimībām, tad nav gluži tā, ka visas slimības uz zemes ir tamdēļ, lai mēs no tām nomirtu. Ir daudz tādu, kas paredzētas tam, lai padarītu tavu dzīvi neciešamu. Un lai pabojātu garastāvokli vēl vairāk, nekā, piemēram, depresija jau ir izdarījusi, statistika tev pateiks, cik lielu slogu tavai dzīvei šī slimība ir uzlikusi un cik potenciālos labos dzīves gadus tu esi zaudējis un zaudēsi un par cik gadiem šī slimība visu tavā dzīves ilgumā ir sačakarējusi.
Bet, manuprāt, visvērtīgāko atzinumu ar statistikas pielietošanu datu apstrādē uzzināju anatomikumā, kur tika izpētīts, ka sievietēm, kam ir zaļas acis, ir šaurāki gurni! Jī hā! Lai ko tas arī nozīmētu :)