"dāmu teātris"

Apr. 14., 2017 | 08:05 am
ēterā: Gaujarts - Ko tu par mani zini?

Aizstaigājām uz "dāmu teātri", kā to nodēvējusi Radzobe, jaunākā, - "Ja Tevis vairs nebūtu" Rešetina režijā "Dailē". Man gan vēl nekādi nav izdevies redzēt "Nakts vēl nav galā" u.c., un ierasti es esmu diegan skeptiska pret aktieru vēlmēm pārtapt režisoros, tomēr priekšnoajauta urda, ka Rešetins, ko tu domājies, iespējams, dienās noslīpēsies līdz itin labam izrāžu diriģentam. Šķiet, viņam piemīt laba intuīcija, ir novērojama niansētība pret materiālu, jutekliskums un pieklusinātie toņi, kas man tik ļoti patīk.
Divas ainas gan man no režijas neliek mieru - vienu es vienkārši nesapratu jeb, pareizāk, sakot, neredzu tai jēgu un, manuprāt, ja to izgrieztu, nekas nemainītos. Otra - izrādes beigas. Tā ne saturiski, bet no formas viedokļa beidzās tik aprauti, ka nepaspēju atapties.
Vitas Vārpiņas priekšā nudien var noliegt galvu. Viņa ir tikpat toņos bagāta, cik acīmredzot (jo neesmu lasījusi) lugas materiāls, un varbūt vēl pat mazliet vairāk. Un vēl kas - nekad iepriekš nebiju pievērsusi uzmanību, cik ļoti tomēr aktierim ir svarīgs balss tembrs. Vārpiņai tas ir dziļš, pazems, samtains - tādā klausīties ir tīrā bauda. Un pretim viņa bija Dārta Danēviča, kurai es, ļoti iespējams, nenoticēju daļēji arī viņas ņerkstīgās, es atvainojos, balss dēļ.
Labs materiāls par gan jau veselam bariņam no mums, ja ne visiem, par saistošo tēmu - cik daudz mēs viens par otru zinām? vai mēs varam būt droši, ka otru patiesi pazīstam? un galu galā - cik daudz mēs zinām paši par sevi un vai mēs spējam vienmēr savās (ie)domās nepazaudēt saķeri ar realitāti?

Link | piemet pagali! {1} re, kā smuki deg! | Add to Memories


I love, you love, I laugh, you laugh / staigājošais erektētais loceklis

Apr. 3., 2017 | 01:48 pm
ēterā: Nick Cave & The Bad Seeds - 'Magneto'

Mostly I never knew which way was out
Once it was on, it was on and that was that
The umbilicus was a faucet that fountained rabbit blood
And I spun on my wheel
Like a laboratory rat


... tā dziedot pie mikrofona ar matu sasuku un ūsām kā Keivam "Dig, Lazarus, Dig!!! laikā, izrādi "Banija Manro nāve (Drastiska pašiznīcināšanās 2 cēlienos) iesāk Artūrs Skrastiņš.
Man gribētos zināt, ko par izrādi saka tie, kas nav lasījuši grāmatu. Bet viens ir skaidrs - tiem, kas nespēja Banijā tikat tālāk par pāris lapaspusēm tās rupjību un it kā vulgaritātes dēļ, nevajadzētu baidīties no izrādes. Teksts, kas grāmatā iztika bez jebkādas liekvārdības un barokālā krāšņuma, kas bija raksturīgs "Un ēzeli ieraudzīja eņģeli", lai, iespējams, maksimāli atkailinātu un pat izģērētu galveno varoni, izrādē ar ļoti labu un Brektem ārkārtīgi raksturīgu scenogrāfiju, dzīvo mūziku kā vēl vienu papildinošu akcentu un nešaubīgi - arī pašu Dž. Dž. režiju, tiek ļoti veiksmīgi "lubricēts" - pēc starpbrīža pat nepazuda sirmgalvji.
Es neesmu Dž. fane. Viņam dažkārt sanāk izcili, dažreiz viņš tik ļoti nošauj greizi, ka grūti to pieredzēt, bet šoreiz Džilim tiešām, tiešām ir izdevies. Izrāde ir ārkārtīgi caurvijoši vienota - Brektem ar viņa neona gaismām, lateksu, spuldzīšu izgaismotiem krustiem, šķiet, ļoti saskan ar Dž.Dž. (man vienmēr interesē, kur beidzas režisors un sākas scenogrāfs), un tikpat veiksmīgi šajā kombinācijā iekļaujas Ryga (kas man vispār diez ko nepatīk) komoponētā mūzika un tomēr visai riskantais solis ar dzīvo mūziku uz skatuves.
Izvēlēties Banija vizuālo tēlu veidot pēc Keiva ģīmja un līdzības izskatās arīdzan pēc smalka mārketinga trika - tiem, kas to atpazīst, protams. Daudz smalkāk Keivs ir atdzīvināts caur izrādi caurvijošo "sievas" kā atgādinājuma par to, cik ļoti viss ir dirsā, pazaudēts, zemē nomests un ka ceļš tagad ir tikai viens, melodiju "Magneto".
Runājot par aktierdarbiem, Skrastiņš kā Banijs ir tik tiešām lielisks - smalks savā vulgārismā - gan būšanā par jākli, gan tirgoni, gan mironi. Gribas arī uzsvērt Banija Seniora aktieri Āri Rozentālu ar it kā nelielo, bet tik ļoti pārliecinošo lomu, kā arī Segliņas atveidoto Lībiju (Banija sieva), kura mani paņēma ar saviem izmisuma un galējo skumju kaucieniem un ķērcieniem mikrofonā, kas vēlak vajāja Baniju līdz viņa pēdējai stundiņai. Bet gribas slavēt arī Banijzēna (Banija juniora) atveidotāju - Aneti Krasovsku. Un te jau atkal žetons Dž.Dž. par to, ka 9 gadīga zēna, jākļa un augstākās raudzes raspizdjaja Banija dēla, lomai ir izvēlēta sieviete. Jo stāsts jau ir arī par to, ko nododam vai nenododam tālāk. Kas paliek pēc Banija vecākā, maukura un kretīna? Vai Banijzēns, kas visvairāk par visu mīl savu tēti, būs stiprāks par veco? Vai Braitonā izaugs vēl vien jāklis, tirgonis un mironis?
Bet aizejiet, ir tiešām ļoti, ļoti labi. Darbs paņem ar savu tiešumu un varoņu kailumu. Vai mēs atpazīstam varoņos sevi kādā no dzīves posmiem?

Link | piemet pagali! {4} re, kā smuki deg! | Add to Memories


(bez virsraksta)

Mar. 22., 2017 | 11:35 am

Sidrs bija garšīgs, sarunas dzirkstīgas, miegs īss, bet ciešs.

Link | piemet pagali! | Add to Memories


grieķi un viņu traģēdijas

Mar. 21., 2017 | 04:20 pm

Tagad uz Mēdeju būs jāiet otrreiz - Jāsonu paralēli Mihailam Troiņikam atveidos arī Andris Keišs.

Cita starpā es vakar redzēju Marinas Cvetajevas/Romāna Viktjuka "Fedra. Gara mistērija". Uh un ah. Tas ir pilnīgi cits teātris, nekā līdz šim biju pazinusi. Un tomēr - ne bez iebildēm. Manuprāt, Viktjuks ir iestudējumu pārsātinājis. Neliegšos, ka brīžiem man bija arī valodas barjera - grieķu mīts izteikts dzejā, brīžiem gandrīz izdziedot, bija izaicinoši, tomēr pārsātinājums radās ne no tā - izrāde no skatītāja paņem ļoti daudz. Kaut vai tīri tehniski - aktieri izspēlē savus varoņus nepārtrauktā sakāpinājumā - viņi kliedz, viņi "ārdās", viņi elš, bez atelpas, bez pieklusinājumiem, bez mitas - un man tas bija par daudz. Man vajag ievilkt elpu. Man vajag kaut sekundi klusuma, jā, arī izrādē-traģēdijā-erotikā-dejā.

Link | piemet pagali! {3} re, kā smuki deg! | Add to Memories


(bez virsraksta)

Mar. 12., 2017 | 10:31 am
ēterā: Leonard Cohen - If It Be Your Will

Un vispār - Ciba ir lielisks pierādījums tam, ka Tur, Ārā, ir bīstami. Proti, tāpēc visi, mani ieskaitot, lielākoties raksta zem atslēgām. Un tie retie ieraksti brīvpieejā ir 1) vai nu tik nekaitīgi, vai vispārīgi un bezpersoniski, vai nevienu neinteresējoši vai 2) pretēji - tādi, kas top brīžos, kad esi noilgojies pēc diskusijas, visticamāk, skaļas un asiņainas, un rodi sevī spēku mahāties arī ar tiem īpašo vajadzību cibas jūzeriem.

Link | | Add to Memories


fragments no sarunas par HPV un ētiku

Mar. 5., 2017 | 11:08 pm

E: "tāpat visi kaut kad ar kādu triperi noliksimies. labāk to darīt mīļotā cilvēka skavās" #Love #Nāvīgi_labs_sekss

Link | piemet pagali! {3} re, kā smuki deg! | Add to Memories


un tieši tuvojas ikgadējais ziedonis

Feb. 21., 2017 | 12:17 pm

Vaiiii... Kondratovičš miris. Bēdīgi. http://www.lu.lv/zinas/t/44873/

Mums dārzā ir viņa rododendri.
Tags:

Link | piemet pagali! {4} re, kā smuki deg! | Add to Memories


jaunumi KABAČU ziņās

Feb. 17., 2017 | 05:25 pm

Šonedēļ C-tirgū kabači cukini (Turcija, Spānija) nopērkami jau par 0,80 - 1,50 eur/kg (tiesa, ne visai glīši), ja pērk pie pārdevējiem ārā, 2 - 3 eur/kg sakņu paviljonā un drusku smukāki. Then again - vai fevrālī vispār šī reģiona cilvēkam ir jāēd kabači/cukini? Mums tak ir skābēti kāposti!

Tālāk interesentiem vēl dažas cenas, kuras paspēju ievērot:

granātāboli: 1-2 eur/kg
mandarīni: 0,80 - 1,60 eur/kg (1,6 tādi skaistuļi ar lapiņām, vidēji 1-1,2 eur/kg)
lapu salāti: 6 eur/kg (pirms mēneša bija 7 eur/kg)
piens: piem., Talsu nedēļas laikā ir pakāpies no 0,79 eur/l uz 0,82 eur/l, LV piena cenas turpina ripināties uz augšu (veikalā vispār šausmas!), turpretim leiši, braļuki mūsu, notirgo pienu par ~ 0,65 eur/l.
Tags:

Link | piemet pagali! {7} re, kā smuki deg! | Add to Memories


Tuvojas pavasaris

Feb. 13., 2017 | 10:28 pm

Par to tik daudz neliecina jau manāmi garākas topošās dienās, kā tas, ka es vienreizlietojamiem trauciņiem sāku piešķirt otro dzīvi. Tas viss sākas pamazām - izēd jogurta trauciņu un to izmazgā, nobāž skapī; piena pakas kārtīgi izskalo un nogriež augšu, ļauj izžūt, nobāž skapī...
Veikalos jau parādījušās sēklas, vīīīī!!! (Mieru, Bļanna, mieru, no sākuma izšķirot pagājušā gada sēklas)
Tags:

Link | piemet pagali! {15} re, kā smuki deg! | Add to Memories


tā šaurā, trauslā līnija

Feb. 3., 2017 | 11:44 am
ēterā: The Velvet Underground - Venus in Furs

Domājams, par iemeslu tam, kādēļ vakar aizdevos uz Pētera Kļavas lekciju par near death experience (NDE) un apziņas pētījumiem klīniskās nāves brīdī, bija kaut kas pa vidu starp nelielu mazohisma lēkmi un centienu izkāpt no sava tik ērtā un patīkamā sociālā burbuļa - sak', aiziešu pirmo reizi klātienē paklausīties to visu, ko biju no viņa lasījusi, sak', iešu paklausīties visnotaļ gudrā un profesionālā cilvēkā, kaut zināms, ka visticamāk tam nepiekritīšu.
Jāatzīstas, ka, lai arī kā es centos, manu seju nepārstāja rotāt WTF izteiksme. Visu lekcijas laiku cien. Kļava ik pa laikam vērsās pie publikas ar šāda tipa jautājumiem: "Paceliet rokas, kuras šeit ir mātes! Ludzu, Jūs, jā, Jūs, izstāstiet kā radās Jūsu bērns [ar to domājot cilvēka sarežģīto uzbūvi un neizprotamo apziņas veidojumu - B.B.]? Nezinām, vai ne?"
Kopumā viņa stāstītajā par to, kas ir apziņa un kas notiek ar apziņu, t.i.,pēc viņa ieskatiem, mums, apvienojās medicīna (vai drīzāk kaut kas no cilvēka bioloģijas aizgūts), kvantu fizika un budisms, oh my. Tā kvantu fizikas daļa šķita vēl kaut cik interesanta - bet es tā noteikti saku tikai tādēļ, ka neko nesaprotu no kvantu fizikas. Pilnīgi un galīgi viņš norāva man jumtu, kad stāstīja par bērniem, kas ļoti skaidri atceras savas iepriekšējās dzīves un par pierādījumu tam kalpoja līdzības starp šo bērnu un viņa iepriekšējo dzīvi. Piemēram, viņš rāda fotogrāfiju ar bērnu, kuram ir amputēta kreisās kājas pēda un pats bērns to izskaidro ar to, ka viņš atceras, ka iepriekšējā dzīvē viņš arī zaudējis kāju un no traumas miris. Vai vēl viens mind blowing hard core pierādījumos balstīts piemērs - zēnam krūšu rajonā ir liela triepienveida vai, drīzāk, šļakatu formas dzimumdzīve - puisēns atceras, ka iepriekšējā dzīvē viņš ir ticis nošauts. Skrotis sašķaidījušas viņa krūtis. Vai dzimumzīme šāviena traumas formā ir sagadīšanās? Nē, nedomāju vis!
Kļavas kungs arī brīnišķi atbild uz jautājumiem. Diskusijas laikā kāds jaunietis viņam uzdod nepārprotamu jautājumu, atsaucoties uz paša Kļavas rādīto kāda NDE pētījuma datiem. Puisis jautā, kā Kļava komentētu, ka no 800 bērniem, kuriem bijusi klīniskā nāve un kas piedalījušies NDE pētījumā, tikai ~ 100 bērniem ir bijušas NDE pazīmes (izrādās, ir 32 vienkāršas pazīmes, no kurām jāizpildās vismaz 8-12, lai uzskatītu, ka ir bijusi NDE, piemēram, vispārēja tīrās mīlestības pieredze un saplūšana ar Visumu, gaisma tuneļa gaļā (I am not kidding!), Deivišķu figūru vīzijas utt.). Un jautājums, lūk, vietā - ja tikai 1/8 daļai ir bijusi NDE vai OBE pieredze, vai šie skaitļi ir pietiekami, lai apgalvotu, ka pētījums ir vērā ņemams? Uz šo jautājumu Kļava vien atbildēja, ka, jā, viņu arī interesējot, kadēļ NDE nepieredzēja pārējie 700? Tiešām, kādēļ?
Viņš bija paņēmis līdzi arī lērumu grāmatu par un ap NDE, kuras visas sarakstījuši fiziķi, biologi utt. un kuru izdošanā LV pielicis roku. Bija arī Talbota "Hologrāfiskais visums", ja.
Turklāt, viņaprāt, medicīnā, darbā ar pacientiem vajadzētu izvairīties no vārdu "nāve" un "nomirt" lietojuma. Jo tā nav taisnība. Mēs nenomirstam, mēs "izejam no šī ķermeņa" un pēc tam mūsu apziņai ir uzdevums turpināt strādāt tā, lai izdotos saplūst ar visumu, jo mēs visi esam viens (The Blanket, vai ne?)

Un vai es jau minēju, ka lekciju viņš iesāka ar Einšteina citēšanu un pabeidza ar Imantu Ziedoni?

UPD. Viņš bija aizliedzis savu lekciju filmēt, jo (citēju): "sociālajos tīklos cilvēki visu sadirstu".

P.S. šo pasākumu vēl baisāku padarīja fakts, ka priekšā man sēdējā pasākuma fotogrāfs, kurš ļoti smirdēja pēc sviedriem, bet aizmugurē ~ 65 gadus veca Kļavas grūpija, kura savā zemajā balsī kunkstēja labsajūtas un piekrišanas vaidus visas lekcijas laikā un beigās sāka spert pa manu krēslu un aizrādīt, ka es viņai traucēju, jo jau beigu diskusijas laikā es čukstus pārspriedu šo un to ar savu kolēģi. Uh!

P.P.S. cilvēcīgi es viņu saprotu. Lai strādātu 30 gadus reanimācijā un neieslīgtu smagā depresijā vai alkoholismā, acīmredzot vajag kaut ko, kas sniedz atbildes uz neatbildamiem jautājumiem - kāpēc šim bērnam vajadzēja mirt? Jēgas piešķiršana briesmīgām lietām.

Link | piemet pagali! {34} re, kā smuki deg! | Add to Memories