alefs

(bez virsraksta)

Aug. 14., 2022 | 02:17 pm
posted by: alefs

Perifērijas PMLP nodaļa. Pie blakus galdiņa darbiniece vaicāja apmeklētājai: "Vai jūsu e-pasta adrese joprojām ir mazaa @ ..?"
Apmeklētāja gan informēja, ka esot adresi nomainījusi uz vards.uzvards@.
Acīmredzot vairs nav maza.

Link | piemet pagali! {2} re, kā smuki deg! | Add to Memories


indulgence

valoda

Aug. 14., 2022 | 08:16 am
posted by: indulgence

Tas, ka intelektuālajai elitei ir sava leksika, politiskajai elitei - sava, ekonomiskajai elitei - sava, baltajām apkaklītēm - sava, proletariātam - sava, bet lumpeniem sava, plus vēl kādi subkultūru un profesionālie slengi, tas ir tikai normāli. Vienmēr un visos laikos katram sociālajam slānim, ir bijusi sava valodas izjūta un vārdu krājums. Piemēram, tajā pašā Lielbritānijā Bekingemu pilī runā vienā angļu valodā, Sitijā - citā, bet Kārdifas ogļrači – citā, neviens nevaimanā, ka "tauta" vairs Šekspīra sintaksi nejēdz.

Apgaismības utopistu sapnis, ko pārņēma marksisti u.c. sociālisti, ka pie standartizētas vispārējas apmācības visi nu būs vienādi izglītoti un kulturāli, ir izgāzies. Taisi kādas reformas gribi - Lancmanis runās vienā, bet Šlesers - citā valodā, kaut abi runās latviski. Profesors Pēteris Krupņikovs savās atmiņās apraksta 20. gs. pirmās puses rīdzinieku manieri “sākt teikumu vāciski, turpināt latviski un pabeigt krieviski". (Dialogā ar vēsturi. Pētera Krupņikova dzīvesstāsts. - Zinātne: Rīga, 2015., 242. lpp.). Un neko - pasaule nesabruka.

Laba, izkopta valoda un bagātīgs vārdu krājums vienmēr bijusi mazākuma prerogatīva, bet vairākums buldurējis pēc izjūtas. Tikai senāk nebija interneta, kur tautas dzīlēm izpausties, līdz ar to tas nebija tik uzkrītoši redzams. Līdz ar to, ja kāds vēlas, lai visa tauta "kā viena molekula" runātu vienlīdz skaistā literārajā valodā, viņš, khmm..., ne visai saprot, kā tā sabiedrība uzbūvēta.

Link | piemet pagali! {5} re, kā smuki deg! | Add to Memories


perkons

(bez virsraksta)

Aug. 13., 2022 | 09:51 pm
posted by: perkons

Nopirku IKEA segu un segas pārvalku – nevaru salikt...

Link | piemet pagali! | Add to Memories


hedera

(bez virsraksta)

Aug. 13., 2022 | 12:03 pm
posted by: hedera

Tas ir tik nogurdinoši - turpināt interesēties par tēmām un viedokļiem šajā galēji polarizētajā informācijas vidē. Melnbaltā domāšana it visā, "mēs pret viņiem, ar jebkuriem līdzekļiem" un dogmatiska pieeja jebkurai tēmai.

Ir raksts, kas kritizē sakāpinātas, pārspīlētas un nepiedodami neprecīzas informācijas izplatīšanu, kas izraisa neadekvātu reakciju nacionālā līmenī. Kopumā labs raksts. Lai gan neiztiek arī bez ironijas momenta, ja vienā un tajā pašā rindkopā tiek gan kritizēts The New York Times virsraksts, kas nevietā izmanto jēdzienu "masu kapi", gan iekļauts arī šis non sequitur: "[Ģeoradars] spēj uzrādīt izmaiņas augsnē, taču nespēj noteikt organisko vielu klātbūtni tajā." ;) Bet tas tā, es te tikai pa draugam piesienos, jo jēdziena "masu kapi" izmantošana nevietā ir ar nesalīdzināmi lielākām sociālajām sekām kā izpratnes trūkums par to, ka organisko vielu klātbūtnei augsnē nav vispār nekāda sakara ar apbedījumu esamību vai neesamību.

Raksts ir kopumā ļoti labs, nav kur piesieties. Taču nolaižas rokas, ja cibā uz tādu rakstu ierastie varoņi automātiski reaģē ar Kanādas indiāņu genocīda noliegšanu.

... tālāk ... )

Link | piemet pagali! {32} re, kā smuki deg! | Add to Memories


vilibaldis

Sadzīve

Aug. 13., 2022 | 10:21 am
posted by: vilibaldis

Vienīgais, kas šogad dārzā mūs aplaimojis ar labu ražu ir lazda, tobiš rieksti. Tagadiņ tim paliek jautājums vai var jau riekstot?
Citādi, ka nesanāk tik vien kā putnu cienasts. Pirmās izēstās čaulas jau ievērtējām.

Link | piemet pagali! {2} re, kā smuki deg! | Add to Memories


indulgence

par lasītprasmi

Aug. 13., 2022 | 07:51 am
posted by: indulgence

Lasītprasme nekad nav bijusi sabiedrības vairākumam piemītoša īpašība. Tikai pēdējos 100 gados tika izskausts analfabētisms, to aizstājot ar funkcionālo analfabētismu (pazīst burtus, spēj rakstītu vienkāršu tekstu atveidot fonētiski, vai pierakstīt vienkāršrunu, taču nespēj iedziļināties tekstā, analizēt, secināt un reflektēt). Cilvēki, līdz kuriem izglītība īsti netiek (manuprāt intelekts ir tāds pats talants, kā muzikālā dzirde – vienam no dabas dots vairāk, citam mazāk), vienmēr ir bijuši. Un tas nav nekas slikts - tā mūs māte daba iekārtojusi. Ne visiem balss ir kā Garančai, zīmētprasme kā Tabakai, vai muzikālā dzirde kā Vaskam. Lasītprasme mūžam bijusi un būs mazākuma prerogatīva. Kā es savai atvasei pirmklasniecei reiz teicu, kad viņa lielījās, ka lieliski lasot: "Kad lasot grāmatu, tu galvā redzēsi stāstu kā krāsainu filmu, neredzēsi burtus, bet gan notikumus, tad varēsi teikt, ka sākusi apgūt lasīšanu."

Garus tekstus (grāmatas) visos laikos lasījis mazākums (cik atceros savus skolas laikus "visvairāk lasošajā valstī pasaulē", vienmēr klasē bijuši 4-5, kas lasīja paši, bet pārējie 25 izmocīja tikai obligāto minimumu piespiedu kārtā). Vienīgais, atšķirībā no šodienas, par šo cilvēku valodas un lasītprasmes līmeni zināja vienīgi viņu tuvinieki, skolotāji un klasesbiedri, kuru lielākā daļa bija tādi paši, t.i. esošo uztvēra kā normu. Publiski viņiem nebija iespējas izpausties, jo nebija interneta. Un tā tapa mīts, ka lūk, bijuši laiki, kad visi aizgūtnēm lasījuši un bijuši daudz spējīgāki, “nekā mūsdienu jaunieši”. Protams, tā nekad nav bijis. Vēl pirms gadiem 50 - lai kā piespiestu funkcionālos analfabētus, kas veidoja sabiedrības skaitlisko vairākumu, paņemt grāmatu rokā, - pat deficīta preces pārdeva tad, ja pircējs uzrādīja talonus par grāmatnīcā iegādātiem kāda klasiķa kopotiem rakstiem. (Protams, šie sējumi putēja sekcijā blakus kristāla glāzēm un vāzēm kā statusa simbols, un tikko kā sākās brīvības laiki, tika izlidināti atkritumos kā nevajadzīgi.)
... )

Link | piemet pagali! | Add to Memories


par_velti

(bez virsraksta)

Aug. 12., 2022 | 11:25 pm
posted by: pelnufeja in par_velti

Ir pieejama šāda veļasmašīna:
https://220.lv/lv/velas-masinas/velas-masina-indesit-btws60300eun-velas-mazgajama-masina-ar-augsas?id=11142953&mid=10948217&utm_source=transactional&utm_medium=email&utm_campaign=11854_LV&utm_content=cart_block

Teju jauna, esmu izmazgājusi veļu apmēram četras reizes, tiesa, pēdējās divās daudz pauzēju, jo atklājās, ka tek trubas. Nezinu, vai tas ir jebkā kaitējis.
Jāsavāc ātri, tuvākajās dienās, izņemot rītdienu. Jāprot arī pašiem atslēgt. Nešanā nepiedalīšos nevienā posmā, jo nevaru nest smagas lietas, bet varbūt iedrošina, ka tas ir pirmais stāvs. Grīziņš.

Man var uzrakstīt uz pelnufeja@gmail.com

Link | piemet pagali! | Add to Memories


lavendera

(bez virsraksta)

Aug. 12., 2022 | 11:41 am
posted by: lavendera

Krievijā ražotais šķīstošais cigoriņu dzēriens vairs nav opcija, Ukrainas ražojums nav garšīgs. Graudu "kafija" Inka vispār ir sūds.
Iesakiet, lūdzu, ko lai izvēlas cilvēks, kas nedzer kafiju, bet kam laiku pa laikam gribas kaut ko siltu, kas nebūtu tēja. Un bez cukura.
Zāļu tēja ir tēja. Es domāju ko tādu, kas izšķīst un padara dzērienu necaurredzamu. Man garšo sezamsēklu dzēriens, bet tajā ir cukurs un to tāpat Latvijā nevar nopirkt.
(Kakao es graužu sausā veidā, pupiņās.)

Link | piemet pagali! {12} re, kā smuki deg! | Add to Memories


indulgence

Dedkova dienasgrāmatas fragmenti

Aug. 11., 2022 | 10:45 am
posted by: indulgence

Fragmenti no literatūrkritiķa un žurnālista Igora Dedkova (Игорь Дедков; 1934-1994) dienasgrāmatas, kuru viņš rakstīja no 1953. līdz 1993. gadam.

29.12.76. Pensionāriem namu pārvaldēs izsniedz talonus gaļas iegādei uz Jauno gadu (1 kg pensionāram). Principā pat ne talonus, bet "ielūgumus". Saņem "ielūgumu" un vari doties uz veikalu. Šodien arī [avīze] "Ziemeļu taisnība" nosūtīja pārstāvjus uz veikalu pēc gaļas (dod 1 kg darbiniekam). Tā gaļu izsniedz darba vietu kolektīviem. Savukārt veikalā pateica: še jums kautķermenis, skaldāt gabalos paši. Redakcijas sievišķi sašutuši devās prom. Pēc vairākām sarunām pa tālruni ar priekšniecību, gaļu apsolīja rīt: sadalītu un augstākā labuma. Šodien Kamzakova sieva, apgabala tiesas locekle, visu dienu pati cirta gaļu. Jo viņu darba vietai iedeva kautķermeni. Cirta, svēra, tirgoja.
... )

Link | piemet pagali! | Add to Memories


Baskājas izbeidzās

Aug. 11., 2022 | 10:08 am
posted by: mmd

Zini kā, ir vasara un karsts, un vasarās es parasti staigāju basām kājām. Visur. Un kad es saku visur, es tā arī daru - vai Dailes teātris, lidosta Rīga vai vietējā Maxima. Un arī ar mašīnu es braucu basām kājām … iepriekš.

Vispirms es pamanīju, ka uz ceļa notiek kas nelāgs - no saburzītā fordiņa un ceļa birst ārā un nomalē vārtās ronīši (mežstrādnieki melnās drēbēs ar sadauzītām sejiņām). Piestāju, ieslēdzu avareikas un tad jau rutīna - visi pie samaņas? neviens pārlieku neasiņo? ātrie? policija? trīstūris? ūdens ko padzerties? Un tas viss basām kājām, starp stikliem, eļļām un sīkiem akmentiņiem …

Atbrauca ātrie, atgriezos savā auto un sapratu, ka no šodienas, braucot ar mašīnu, kurpes (jebkādas) ir obligātas. Jo nekad jau nevar zināt, kad atkal kāds fordiņš bremžu vietā izmantos priekš esošo auto…

Link | piemet pagali! {2} re, kā smuki deg! | Add to Memories