pajautaa

« previous entry | next entry »
Mar. 22., 2010 | 03:22 pm
posted by: melle in pajautaa

Varbūt kāds zin izstāstīt un apstāstīt-kuri vīni skaistās augstvērtīgāki (sausie vai saldie, pussaldie, pussausies utt.)? (Cik zinu tad tie ir sausie vīni). Vai arī varbūt kāds zin kur varētu palasīt info par vīna kvalitātes kritērijem un bla bla.

# | jā, ir doma! | Add to Memories


Comments {11}

Skabičevskis

from: [info]begemots
date: Mar. 22., 2010 - 03:42 pm
#

tas nav atkarīgs no vīna salduma, lai arī švakus vīnus mēdz saldināt, lai tie vispār būtu dzerami. bet ir arī ļoti garšīgi (un arī dārgi) saldie vīni.

un kvalitātes kritēriji principā izskatās dikti subjektīvi, neko objektīvāku par "man garšo/man nē" īsti neesmu redzējis.

bet ir konkrētu vīnu konkrētu gadu ražas, kas tiek vairāk vai mazāk atzītas par labākām/garšīgākām, tipiski tas atkarīgs no tā, kādi bija laika apstākļi togad. francijā, piemēram, telefonu grāmatā redzēju vīnu gadu/ražu pārskata lapu -- kuru gadu kuru provinču vīni uzskatāmi par labiem.

dārgāki vīni teorētiski ir dārgāki tāpēc, ka garšīgāki. bet praktiski it īpaši latvijā var uzdurties vienkārši nenormālam uzcenojumam, kā arī jāatceras, ka garša ir absolūti subjektīva maņa. man personiski patīk vīni, kas latvijā maksā ap Ls7-10 kādā vīna veikalā (eg. Ervins & dēli Berga bazārā, vai, teiksim, Mežaparkā tur ir viens blakus tramvajam kādu pieturu pirms zoodārza).

jārēķinās arī, ka

1) bieži vien it īpaši dārgāki vīni ir stipri ilgāku laiku jātur atvērti (no 1h līdz pat diena+), pirms viņiem (saskarē ar skābekli) parādās īstā garša -- ja tādu vīnu mēģina iedzert uzreiz pēc attaisīšanas, viņš var būt izcili riebīgs.

2) vīna garšai mēdz labi palīdzēt dzert viņu +/- pareizajā temperatūrā. kas ir (aptuveni) +18 sarkanajiem sausajiem, +10 sausajiem baltajiem un +5 saldajiem baltajiem.

Atbildēt | Diskusija


melle

from: [info]melle
date: Mar. 22., 2010 - 03:57 pm
#

mhm skaidrs, paldies ;)

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Skabičevskis

from: [info]begemots
date: Mar. 22., 2010 - 04:50 pm
#

Bet vispār Latvijā tādi (manā uztverē) garšīgi vīni sākas aptuveni no 4-5Ls sarkanajiem sausajiem, un ~6-8Ls baltajiem, pēc tās pašas Berga bazāra veikala cenas.

Var gadīties arī Rimi nopirkt labu vīnu pa lēto -- bet tad vēlams pierakstīt kaut kur, lai neaizmirstas, kurš tas ir. Stockmannā parasti nocenotie (3.5-5Ls) ir gana OK dzeršanai, bet atkal -- kā pašai garšo, individuāli.

Savulaik jautāju par franču vīniem vietējiem un man ieteica 3 reģionu (kā tādus, kur mazāk iespēju dabūt ko negaršīgu):

Burgundijas (raksta: Borgogne) sarkanie sausie, piem. no Pinot Noir vīnogām
Elzasas (raksta: Alsace) baltie sausie/pussausie, piem: Riesling, Gewürztraminer
Ronas ielejas?[nezinu pat latvisko tulkojumu pareizu, franciski: Côtes du Rhône ] -- sarkanie sausie (par baltajiem nezinu)

Atbildēt | Iepriekšējais


LorDRameX

from: [info]lordramex
date: Mar. 22., 2010 - 04:02 pm
#

O! izsmeljoshi, un cerams ka noderiigi.

Atbildēt | Iepriekšējais


primavera

from: [info]primavera
date: Mar. 23., 2010 - 09:54 am
#

Nekad nav bijis tā, ka tjip garšīgās, tjip dārgāks. Bet tam, ka LV ir neiedomājami liels uzcenojums tas tiesa. Cena veidojas no vārda, tāpēc vecā pasaule visbiežāk būs dārgāka par jauno. Amarone ir dārga vnk tāpēc, ka sula tiek spiesta no vītinātām vīnogām- tātad vairāk vīnogas nepieciešamas. Vīna darītavās, kurās vīnogas lasa ar rokām vīns arī būs dārgāks, jo ir jāsedz šo strādnieku algas. Un Bordeaux, īpaši lielu lomu ieņem vārds, kas ne vienmēr nozīmē garšu.

Atbildēt | Iepriekšējais


from: [info]au_ra
date: Mar. 22., 2010 - 03:53 pm
#

Es arī gribētu zināt, kāpēc man no glāzes viena vīna dalbašī sirdi 3 stundas un pēc cita vīna tā nav.

Atbildēt | Diskusija


Skabičevskis

from: [info]begemots
date: Mar. 22., 2010 - 04:35 pm
#

a nav tā, ka no stiprinātiem/saldiem dalbašī?

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


from: [info]au_ra
date: Mar. 22., 2010 - 04:37 pm
#

Stiprinātos nedzeru un lietoju tikai pussaldos.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Skabičevskis

from: [info]begemots
date: Mar. 22., 2010 - 04:53 pm
#

ja tas ir konkrētām markām vīna, tad vnk nekvalitatīvs varbūt. varbūt arī pussaldais, bet saldināts -- neesmu drošs, bet šķiet tur bija arī mīnusi, ne tikai garšai.

ja nē -- drīzāk tad jāskatās uz sava ķermeņa stāvokli pirms/pēc/un dzeršanas laikā, un varbūt arī uz vīna grādiem.

jo principā jebkurš alko ir slodze sirdij un ja pirms/pēc tam ir fiziska slodze, var sanākt par daudz.

Atbildēt | Iepriekšējais


primavera

from: [info]primavera
date: Mar. 23., 2010 - 10:02 am
#

vienos ir lielāks sulfītu daudzums, citos mazāks. Sliktiem gadiem pievieno vairāk sulfītu, lai ilgāk stāv!

Atbildēt | Iepriekšējais


primavera

from: [info]primavera
date: Mar. 23., 2010 - 10:00 am
#

Augst'vertīgāki vīni skaitās tie, kas vākti uz vietas un uz vietas arī pildīti. Repektīvi vīnogas nebraukā pa puspasauli apkārrt, lai satiktu savu pudeli.

Ja izvēlās saldos vīnus, tad labāki skaitās tie, kas nav mākslīgi saldināti. Piemēram, ir vīnogas, kas ir uzņēmīgas pret cēlo puvi (botritis cinera), kas sacukuro vīnodziņu, no tās tad arī gatavo saldi vīnu, respektīvi karamele vai alkahols netiek cilvēka pievienots. Vai vēl ir tā saucamais IceWine- kad vīnogas tiek novāktas vēlu, vēlu rudenī, vai pat, kad sniegs jau uzsnidzis. Tad viņas ir pārgatvojušās un cukura līmenis ir pietiekams, lai to māklsīgi nevajadzētu pievienot. Visi šie vīni ir salīdzinoši dārgi! :(

Par sauso vīnu kvalitāti- uh tur var ilgi, ilgi spriest. vienīgi atceries, ka uz Spānijas vīniem reserva un grand reserva nepaļaujies, tam nav nekādas saistības ar vīna kvalitāti. Līdzīgi ir ar Jauno Pasauli, tur nav nekāda vīnu aizsargājoša likumdošana (tikai tagad sāk parādīties), tāpēc uz pudelēm var rakstīt ko grib! :)

Eh, skaista tā vīna pasaule! :)

Atbildēt