making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[15. Nov 2019|13:42]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Pie visādām diskusijām par to, vai medicīna strādā vai nestrādā.

Vai esat aizdomājušies, ka būtu iespējams medicīnas sistēmas, kuras ir pilnīgi atšķirīgas no mūsējās?

Šobrīd Rietumu medicīnas oficiālais mērķis, kā es to saskata, ir "do no harm" (deontoloģiskā ētika, Hipokrāta zvērests). Faktiskais mērķis nereti ir cits - maksimizēt utility, dot maksimālu labumu maksimālam daudzumam pacientu, bet tas ir ierobežots (constrained) ar to do no harm principu. Piemēram, mēs nevaram veikt eksperimentu, kurā nogalinam vienu pacientu, pat ja tā eksperimenta rezultātu dotu inkrementālu uzlabojumu miljonam citu pacientu.

Līdz ar to no oficiālā medicīnas viedokļa labs ir tas, kas maksisizē utilītu un nepārkāpj šo principu ("nekaitē pacientam"). Bet varētu būt arī pilnīgi citi medicīnas sistēmas mērķi - piemēram, varētu būt tīri utilitārais. Tas atļautu veikt "neētiskus" eksperimentus, un tas jaunus cilvēkus vērtētu daudz augstāk par veciem (jo no pirmajiem ir sagaidāms vairāk cilvēkgadu).

To, ka konstreints "do no harm" ir problemātisks, redzam jau tagad - mirstošu veco cilvēku bezjēdzīgā un antihumānā uzturēšana pie dzīvības tam ir piemērs. Tai pašā laikā ar utilitāro aspektu cilvēkiem ir vēl vairāk problēmu. Ir labi zināt, ka medicīna kopumā virzās uz priekšu, ka ir progress ar minimālu daudzumu upuru atsevišķās situācijās - ja vien tu neesi tas, kurš ir nonācis tajā atsevišķajā situācijā, kuru medicīna ir upurējusi uz vispārējās utilītfunkcijas altāra!

Ir "alternatīvas" kā homeopātija, kuras ir vienkārši bezjēdzīgas, nekas vairāk par dārgu placebo. Bet holistiskā medicīna, piemēram, ir piemērs tādai sistēmai, kurā veselība ir optimizēta pavisam citā veidā. Inside look vs. outside look - var teikt arī, ka Rietumu medicīna ir laba populācijai, bet ne tev konkrēti.
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:15. Novembris 2019 - 14:14
(Link)
Bet nav jau tā, kā tu raksti. Vismaz UK medicīna balstās uz dažādiem ētikas principiem un utilitārisms tajā ieņem ļoti svarīgu vietu (QALI utt.). Arī princips “do not harm” netiek uzskatīts par absolūtu, un ir pilnīgi normāli klīniskajos pētījumos riskēt ar viena pacienta dzīvību, lai palīdzētu miljoniem. Piemēram gripas vakcīna var 1 gadījumā no miljona radīt anafilaksi ar iespējamu nāvi.

Diskusija drīzāk ir par to, kādai būtu jābūt šai ieguvuma/riska attiecībai un kādu sabiedrība pieņems.
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:15. Novembris 2019 - 14:23
(Link)
Tur tikai paliek jautājums kas ir tas ``pavisam citādais veids`` kurā tiek optimizēta veselība t.s. holistiskajā medicīnā un vai tas karalis nav tik pat pliks ka homeopātiskais. Es domāju ka tas kas no tās holistiskās pieejas meiko sensu tāpat tiek lietots, apskata organismu kā vienotu kompleksu sistēmu kas nozīmē, ka piemēram pirms specifiskas operācijas pārbauda visas organisma sistēmas, parakstot ķīmijterapijas pārbauda vai nav alerģijas, vai nav citas kaites utt. Tāpat ņem vērā vecumu, hormonālo statusu, organisma vēsturi.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:15. Novembris 2019 - 14:28
(Link)
Tas, ko tu saki, nav holistiskā pieeja, bet vienkārši pamatlietas, kas ir obligāti izdarāmas.

Ar holistisko es saprotu to, ka neārstējam ķermeni vienkārši kā mašīnu, bet ņemam vērā visu personību – cilvēka vēlmes, ticības, kultūru, reliģiskās prakses, attiecības ar cilvēkiem. Ņemam vērā to, kas ir būtiski pašam cilvēkam – vienam varbūt ir svarīgi izdzīvot, lai redzētu sava dēla izlaidumu, citam – nodzīvot atlikušo dzīvi bez sāpēm un ar cieņu, un pēc tam nomirt, lai nemocītos slimīcā, esot pieslēgtam pie sistēmas.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:15. Novembris 2019 - 14:30
(Link)
Atuls Gawande par šīm lietām ļoti labi raksta viegli lasāmā veidā.
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:15. Novembris 2019 - 15:03
(Link)
Rietumu medicīna praksē jau sen ir atkāpusies no Hipokrāta zvēresta un bez ētiskas inhibīcijas dara jebko, kas ienes šekeļus/ir modē.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:16. Novembris 2019 - 09:35
(Link)
Es šim īsti nepiekrītu. Varbūt ASV tā ir, bet UK medicīnas darbinieki nemaz tik daudz nesaņem, bet strādā ļoti daudz un tiešām cenšas visu darīt pacientu interesēs. Lai to regulāri darītu un neizdegtu, tur tiešām jābūt aicinājumam. Turklāt NHS ir bez maksas visiem.

P.S. Hipokrāta zvērestam šobdrīd ir tikai vēsturiska nozīme. Tā vietā medicīnas speciālistiem ir ētikas kodekss, kas ir daudz plašāks, un par kura neievērošanu var zaudēt licenci.

From:[info]fedrs
Date:15. Novembris 2019 - 17:26
(Link)
Ņemot vērā, ka planēta ir pārapdzīvota, betresursi izsīkst, vairāk cilvēkgadu nekādi nebūtu vērtējams kā pluss.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:15. Novembris 2019 - 18:09
(Link)
Risinājums tam ir izplešanās ārpus Zemes, nevis ragaviņas uz mežu.
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:15. Novembris 2019 - 18:33
(Link)
Vēl viens risinājums ir nevairoties kā žurkām, bet tas laikam būtu iespējams tikai ar obligātas sterilizācijas ieviešanu atsevišķos reģionos. Rietumiem jau nu pārapdzīvotība draud tikai tad, ja tie iet full retard un savairojušās žurkas sāk štābeļiem importēt no to perēkļiem.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:15. Novembris 2019 - 18:33
(Link)
Obligātas sterilizācijas ieviešana draud ar vēl vairāk rezņas un diasporas.
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:15. Novembris 2019 - 18:36
(Link)
Jā, tas protams, nav nopietni. Es tikai par to, ka pārapdzīvotība nav nekāda tāda stihiska globāla problēma par kuru būtu jāuztraucas MUMS, tautām, kas atrodas tieši pretējā, izmiršanas līknē. Pārpopulētie reģioni pašregulēsies ar kariem, badu un slimībām, kā tas parasti notiek.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:15. Novembris 2019 - 18:41
(Link)
Es arī sliecos piekrist tam, ka pārapdzīvotība kā problēma ir vairāk lokāla, nekā globāla.
From:[info]slikts
Date:15. Novembris 2019 - 18:47
(Link)
"Rietumu medicīna" ir zinātniskā medicīna, un tā jau ir holistiska